Fillimi | Media-Lajme | Ribotohet “Kështu ecën njeriu”

Ribotohet “Kështu ecën njeriu”

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Doli nga shtypi botimi i dytë i librit “Kështu ecë njeriu” nga autori Kim Mehmeti. Në këtë prozë eseistike të shkrimtarit tonë Kim Mehmeti do mund të lexoni diçka më shumë se sa jetëshkrimin për Ali Aliun. Ky libër është edhe rrëfim për fatin jetësorë të një gjenerate që mbrojti bërthamën atdhetare te shqiptarët që jetonin në ish Jugosllavi.

Anila DISHA

(Lajm )25.01.2008


Doli nga shtypi botimi i dytë i librit “Kështu ecë njeriu” nga autori Kim Mehmeti. Në këtë prozë eseistike të shkrimtarit tonë Kim Mehmeti do mund të lexoni diçka më shumë se sa jetëshkrimin për Ali Aliun. Ky libër është edhe rrëfim për fatin jetësorë të një gjenerate që mbrojti bërthamën atdhetare te shqiptarët që jetonin në ish Jugosllavi. Në këtë prozë të Mehmetit ndërthuren ngjarje që zbërthejnë kohën dhe rrethanat në të cilat veproi atdhetari dhe studiuesi letrar Ali Aliu. Ky libër i mundëson lexuesve të ecin gjurmëve të kohës që nga vitet e pasluftës e deri te ato të sotmet. Në këtë libër do gjeni atë që nuk e keni ditur për Ali Aliun, për njeriun që në heshtje kontribuonte për të ardhmen e popullit të vetë. Dhe së fundi në këtë libër do lexoni atë që do u ndihmojë më lehtë ta kuptoni të sotmen e shqiptarëve të Maqedonisë.
Kim Mehmeti lindi në vitin 1955 në fshatin Gërçec në afërsi të Shkupit, ku edhe jeton. Është shkrimtar bilingual, i cili pos në gjuhën amtare shkruan dhe boton edhe në gjuhën maqedonase. Shkruan prozë, tekste publicistike. Përmbledhja me tregime “Fati i Fatushës” në vitin 1994 u shpall si libri më i mire në prozë. Tregimi me titull “Peshku Ekstasis” u radhit ndër dhjetë prozat më të mira në Evropë në konkursin për prozë të shkurtër në Arnsberg-Gjermani. Romani “Fshati i fëmijëve të mallkuar” është botuar edhe në gjuhën gjermane. Tregime të këtij autori janë përkthyer dhe botuar në gjuhën franceze, gjermane, angleze, turke, polake, kroate, sllovene… dhe janë përfshi në më shumë antologji. Librin “Kështu ecë njeriu”e botoi Shtëpia Botuese “Logos BKA”.

 

 

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
0
Tjera nga Media-Lajme
Previous
image
Kim Mehmeti: Shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë kur të humbin Shkupin
Publicisti Kim Mehmeti ka postuar një koment të tijin sot në profilin e vet në Facebook. Ai shkruan se shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë në momentin ...
image
Kim Mehmeti “shkrimtari lakuriq”
Shkruan: Armando BORA...
image
Kim Mehmeti: Kërkesat e Selës legjitime, por Menduh Thaçi asnjëherë s'dorëhiqet
Analisti politik Kim Mehmeti kërkesat e Ziadën Selës për debat në kongresin e partisë i vlerëson si të drejta, dhe çështje të tyren brenda partiake. “Është ...
image
Kim Mehmeti: Gruevski mund t`i përfshijë të dy partitë shqiptare në Qeveri
Në zgjedhjet e parakohshme Parlamentare partitë politike në pushtet, si në kampin maqedonas poashtu edhe në atë shqiptar, shënuan fitore absolute. Analisti politik Kim Mehmeti, vlerëson ...
image
Kim Mehmeti: Rinia shqiptare, ambasadorët e mrekullueshëm të shqiptarisë
Shkrimtari i mirënjohur dhe shumë i vlerësuar nga kritikët e sotëm shqiptar dhe ndërkohmbëtarë, një nga publicistët më të guximshëm dhe më të drejtpërdrejtë në ...
image
"Shekulli i dytë i Pavarësisë dhe Çështja Çame"
Unioni Studendor Shqiptar (USSH) me rastin e Ditës së Pavarësisë, nesër 27.11.2013 (të mërkurën) në ora 14:00, te hotel "Arka" do të organizojë një tribunë ...
image
Kim Mehmeti: "Jugosllavie e re" projekt për të përçarë shqiptarët
Shkrimtari dhe mendimtari i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, shprehet kundër nismës së Malit të Zi, për krijimin e Unionit Ballkanik me qendër në Serbi, duke ...
image
Kimi kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri
Sapo ka sjellë në treg librin e tij më të ri, “Ngjyrat e këtij dheu”, botim i shtëpisë “Koha”. Por, përtej gëzimit që sjellë çdo ...
image
BDI një darkë me Ramën, 100 me partnerët maqedonas!
E ç’vlerë ka kjo një darkë vëllazërore, përballë të shumtave që krerët e BDI-së, për çdo ditë, i hanë me shokët e tyre maqedonas të ...
image
Kim Mehmeti flet për "Vitet e urithit" me lexuesit e tij
"Libri që lexova..." është aktiviteti më freskues i të rinjve që ka filluar të zhvillohet në Shkup, i cili bëhet për qëllim siç tha edhe ...
image
BDI - PDSH, mes ulurimës dhe tinzarisë
Ka dallimi shumë të madh mes paraqitjeve publike të Menduh Thaçit dhe Ali Ahmetit. Kur flet publikisht Ahmeti, pa e dëgjuar e dine se çka ...
image
Kim Mehmeti: Ahmeti të tregojë se sa të rinj shkupjanë janë rrahur?
Analisti dhe shkrimtari i mirënjohur nga Shkupi, Kim Mehmeti ka nxjerr në pah një fenomen tejet shqetësues që është bërë tashmë përditshmëri nëpër rrugët e ...
image
Kim Mehmeti në "Fokus": Politikanët tanë i kemi lazdruar(VIDEO)
Në emsionin "Fokus" i cili transmetohet në televizionin "Art" me seli në Tetovë, që udhëhiqet nga Rean Saiti, i ftuari i kësaj jave ishte publicisti ...
image
Kush do mbaj përgjegjësi për vrasjen e Harun Aliut me shokë?!
Edhe pas tre vjetësh akoma nuk është zbardhur enigma e vrasjes së komandant Kushtrimit, Harun Aliut, njërit prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) dhe ...
image
U promovua "Shkupi" i Kim Mehmetit, me Glauk Konjufcën (VIDEO)
Shkrimtari Kim Mehmeti, promovoi mbrëmjen e së shtunës librin e tij me titull ‘Shkupi’. Përmbatjen e këtij libri, ai është munduar ta shpjegojë përmes një ...
Next