Fillimi | Media-Lajme | Bashkëqeverisje e jo asistencë

Bashkëqeverisje e jo asistencë

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Analistët vlerësojnë se partia shqiptare duhet të bashkëqeverisë me partinë maqedonase në pushtet e jo të jetë vetëm asistent i saj. Analisti politik Kim Mehmeti thotë se problemi është më i thellë se sa të shihet vetëm nga këndëvështrimi se me cilat resore të rëndësishme udhëheqin shqiptarët.

 Bekim Buçi

Në shumë ministri kyçe në këtë mandat qeveritar, shqiptarët nuk mbajnë poste kyçe. Ndër to janë Ministria e Drejtësisë, Ministria e Mbrojtjes, Ministria e Punëve të Jashtme, Ministria e Transportit dhe Lidhjeve dhe disa ministri tjera. Madje në këto resorë nuk ka as zëvendësministra shqiptarë të cilët sadopak do të ndikonin në avancimin dhe përmirësimin e statusit të shqiptarëve. Ky “boshllëk” shqetësues në këto dikastere do të ndikojë dukshëm në implementimin e Marrëveshjes së Ohrit, sa i përket përfaqësimit adekuat të shqiptarëve.


Sipas analistëve praktika e deritanishme ka dëshmuar se aty ku nuk ka pasur ministra shqiptarë përfaqësimi i shqiptarëve ose ka ngecur ose është i dobët. Analistët vlerësojnë se partia shqiptare duhet të bashkëqeverisë me partinë maqedonase në pushtet e jo të jetë vetëm asistent i saj.
Analisti politik Kim Mehmeti thotë se problemi është më i thellë se sa të shihet vetëm nga këndëvështrimi se me cilat resore të rëndësishme udhëheqin shqiptarët.
“Shqiptarët thuaj se nuk janë në qeveri, thuajse nuk i ke dhe ndjehet forca e VMRO-DPMNE-së e cila e ka mbuluar partinë shqiptare dhe ndjehet edhe ajo se edhe ato që janë nuk kanë ndonjë influencë”, thotë për “Lajm”, Mehmeti.


Ai potencon se ende qëndron në bindjen e tij se partitë shqiptare nuk duhet të marrin pjesë fare në qeveri përderisa është kështu. “Derisa partitë shqiptare janë asistues të partisë maqedonase ato nuk janë partnerë të barabartë me partinë maqedonase dhe si të tilla dobia e tyre shndërrohet vetëm në punësimin e disa shqiptarëve dhe me këtë merr fund. Nëse kjo është qeverisje unë atë qeverisje të tillë shqiptare nuk e dua”, vlerëson analisti politik Kim Mehmeti. Sipas tij, ky lloj i qeverisjes vazhdon që nga pavarësia e Maqedonisë e deri më sot.

Komente (6 dërguar):

cana më 18 November, 2008 03:10:14
avatar
pershendetje kimi shum bukur vec vazhdo keshtu po te duash qe teduan populli vetem mos ano ndonjeher nga bdi se edhe ata ka rreshqitur teper por e verteta esht kjo qe e thua se ata jan vetem asistent nje term i qelluar dhe pajtohem me kimin kur thot se partit tona shqiptara fara nuk duhet te jen ne qeveri dersa te pranojn realitetin firomasit.......
JETON_Tetova më 27 November, 2008 09:59:17
avatar
I nderuar tash kur BDI,ju la pa post udheheqes,keni filluar te kundershtoni edhe politiken e kesaj partie,prandaj mos levdro asnje parti por shiqo drejtimin tend,dhe nje gje duhet ta dish se gjithchka beri pdsh gjat 18mujve ne qeveri bdi po i shkatron ato brenda nates.
ska lidhje,shqiptar pa perspektive më 10 December, 2008 10:50:44
avatar
i nderuar zoteri Kim,kot e kemi derisa hasim ne veshe te shurdher te politikaneve tone te cilet kur jane ne pozite jane minj,e kur jane ne opozite kinse jane luanj.
Po e shesin shume lire lekuren e tyre kur po hyjne ne pazarllek me Gruevskin,dhe mendoj se eshte e rendit qe vete ne shqiptaret(votuesit) te i denojme keta politikane interesash individuale.Me dhemb shume kur kujtoj mundimet e konfliktit te 2001-it,dhe tani te gjendemi ne situate te njejte sikurse para 2001-it.Ne cdo institucion shqiptaret kane ndikimj baraz me zero.Na duhet nje Albin Kurti ketu ne Maqedoni i cili do dije te i tregoje kampusit politik shqiptare se ata ekzistojne ketu per popullin e jo populli per ta.Me nderime
shtiklla më 16 December, 2008 09:49:25
avatar
Nje kohe besoja shume ne fjalet e Kadarese qe "Nje popull i lindur nga Shqiponjat nuk mund te vdes nga minjte" e tani jam duke u bindur ne te kunderten!!!Shqiptaret ne maqedooni jane zhytur ne komplekse te thella inferioriteti qe i ben ata teper shkurtpames dhe ekstra te demshem per shoqerine shqiptare!
mirsim më 19 December, 2008 06:46:01
avatar
Zoteri, Kim, te jemi te realt dhe ta harrojm patriotizmin nje moment, sepse shpesh here patriotizmi pa dituri kthehet ne tradheti.Nuk mund te kerkojsh bashkqeverisje mes VMRO-s dhe BDI-s, kur faktet jane kaq te dukshme-ne VMRO udheheqin(ministra, deputet, drejtor, dhe te gjith nenpunsat politik)njerez(shumica) me shkollim te larte (doktor shkencash, magjistra;etj), ndersa ne BDI per fat te keq shumica jane njerez te ardhur pa shkollim te larte (nga mali), apo qe kane blere diplome pas luftes ne 2001 apo ka edhe te tille 'dhelpra'qe futen ne xhdo parti per tu pasuruar e jo per hallet e popullit.Nuk mund te kete bashkeqeverisje ne rrethana te tilla, as smund te flasim per asistence, por vetem per "cirakxhinj". Dhe "ciraku" ben ate cka i thote pronari sepse nuk din, apo e manipulon, shpesh e nencmon, dhe ky i shkreti"ciraku' e ul koken dhe hesht....nuk din si ti kundervihet, por duron e duron deri sa ta mbaj ne pune "pronari" apo deri sa ta shfrytezoj totalisht. Popujt e civilizuar "mosditurin e barazojne me tradhetin" apo "populli qe i zgjedh te paditurit e vulos humbjen e vet".Vec hidhu nje sy se kush jane deputetet e BDI apo se kush eshte zavendes kryeminister dhe e ke te sigurt deshtimin.(p.sh. para nje jave rastesisht takova zevendes drejtorin e qendres per menaxhimin e krizave, cka te them personi ne fjale nuk din as te lexoj, turp?!)Por duhet qe te thuhet troc se fajin e ka Alia, xhdo gje qelbet nga koka e jo nga kembet. Per fat te keq do te jete edhe me zi, ky eshte vetem fillimi. E ju zoteri Kim merreni guximin dhe kritikoni me emer e mbiemer, e jo te anoni nga partia "asistente".
cima më 08 February, 2009 06:00:00
avatar
pdsh.ja esht ajo qe shqiptaret i kthej prap e jo bdi.ja mos harroni se mos te ish bdi.ja shtir qe dot te mundeshim te flasim edhe xhuhen antare

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
2.00
Tjera nga Media-Lajme
Previous
image
Kim Mehmeti: Shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë kur të humbin Shkupin
Publicisti Kim Mehmeti ka postuar një koment të tijin sot në profilin e vet në Facebook. Ai shkruan se shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë në momentin ...
image
Kim Mehmeti “shkrimtari lakuriq”
Shkruan: Armando BORA...
image
Kim Mehmeti: Kërkesat e Selës legjitime, por Menduh Thaçi asnjëherë s'dorëhiqet
Analisti politik Kim Mehmeti kërkesat e Ziadën Selës për debat në kongresin e partisë i vlerëson si të drejta, dhe çështje të tyren brenda partiake. “Është ...
image
Kim Mehmeti: Gruevski mund t`i përfshijë të dy partitë shqiptare në Qeveri
Në zgjedhjet e parakohshme Parlamentare partitë politike në pushtet, si në kampin maqedonas poashtu edhe në atë shqiptar, shënuan fitore absolute. Analisti politik Kim Mehmeti, vlerëson ...
image
Kim Mehmeti: Rinia shqiptare, ambasadorët e mrekullueshëm të shqiptarisë
Shkrimtari i mirënjohur dhe shumë i vlerësuar nga kritikët e sotëm shqiptar dhe ndërkohmbëtarë, një nga publicistët më të guximshëm dhe më të drejtpërdrejtë në ...
image
"Shekulli i dytë i Pavarësisë dhe Çështja Çame"
Unioni Studendor Shqiptar (USSH) me rastin e Ditës së Pavarësisë, nesër 27.11.2013 (të mërkurën) në ora 14:00, te hotel "Arka" do të organizojë një tribunë ...
image
Kim Mehmeti: "Jugosllavie e re" projekt për të përçarë shqiptarët
Shkrimtari dhe mendimtari i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, shprehet kundër nismës së Malit të Zi, për krijimin e Unionit Ballkanik me qendër në Serbi, duke ...
image
Kimi kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri
Sapo ka sjellë në treg librin e tij më të ri, “Ngjyrat e këtij dheu”, botim i shtëpisë “Koha”. Por, përtej gëzimit që sjellë çdo ...
image
BDI një darkë me Ramën, 100 me partnerët maqedonas!
E ç’vlerë ka kjo një darkë vëllazërore, përballë të shumtave që krerët e BDI-së, për çdo ditë, i hanë me shokët e tyre maqedonas të ...
image
Kim Mehmeti flet për "Vitet e urithit" me lexuesit e tij
"Libri që lexova..." është aktiviteti më freskues i të rinjve që ka filluar të zhvillohet në Shkup, i cili bëhet për qëllim siç tha edhe ...
image
BDI - PDSH, mes ulurimës dhe tinzarisë
Ka dallimi shumë të madh mes paraqitjeve publike të Menduh Thaçit dhe Ali Ahmetit. Kur flet publikisht Ahmeti, pa e dëgjuar e dine se çka ...
image
Kim Mehmeti: Ahmeti të tregojë se sa të rinj shkupjanë janë rrahur?
Analisti dhe shkrimtari i mirënjohur nga Shkupi, Kim Mehmeti ka nxjerr në pah një fenomen tejet shqetësues që është bërë tashmë përditshmëri nëpër rrugët e ...
image
Kim Mehmeti në "Fokus": Politikanët tanë i kemi lazdruar(VIDEO)
Në emsionin "Fokus" i cili transmetohet në televizionin "Art" me seli në Tetovë, që udhëhiqet nga Rean Saiti, i ftuari i kësaj jave ishte publicisti ...
image
Kush do mbaj përgjegjësi për vrasjen e Harun Aliut me shokë?!
Edhe pas tre vjetësh akoma nuk është zbardhur enigma e vrasjes së komandant Kushtrimit, Harun Aliut, njërit prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) dhe ...
image
U promovua "Shkupi" i Kim Mehmetit, me Glauk Konjufcën (VIDEO)
Shkrimtari Kim Mehmeti, promovoi mbrëmjen e së shtunës librin e tij me titull ‘Shkupi’. Përmbatjen e këtij libri, ai është munduar ta shpjegojë përmes një ...
Next