Fillimi | Media-Lajme | Kim Mehmeti u nderua me pllaketën “Flaka e Janarit”

Kim Mehmeti u nderua me pllaketën “Flaka e Janarit”

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Shkrimtari dhe publicisti i njohur Kim Mehmeti u nderua me pllaketën "Flaka e Janarit", që e ndanë komuna e Gjilanit në Kosovë. Veç Mehmetit, me këtë plaket, pas vdekjes u nderua dëshmori Jusuf Gërvalla, atdhetarit Hydajet Hyseni si dhe disa personaliteteve dhe shoqata nga Kosova dhe Shqipëria. Kjo pllaketë ndahet në kuadër të manifestimeve "Flaka e janarit" që mbahen në shenjë të kujtimit të atyre që dhanë jetën për lirinë e Kosovës. Pllaketa u jepet personaliteteve të rëndësishme që kanë dhënë kontribut të veçantë nga lëmi të ndryshme që kanë rëndësi për zhvillimin e popullit shqiptarë. "Më mbetet ta bindë vogëlsinë time se me diçka e kam merituar këtë nderë që ma bëni. Por ajo për çka nuk më nevojitet ta bindë veten është e vërteta se shumë dëshmorë tanë, se shumë paraardhës tanë, kohën kur jetuan e shndërruan në arë ku mbollën farën e bimës së lirisë të cilën e jetojmë sot. Se ata ëndërronin ëndrrën që ne e jetojmë. Pra, atë që e di është se ne të sotmit duhet të jemi kopshtarë të mirë që do dinë ta kultivojnë e ta rrisin më tej këtë bimë të lirisë. Andaj, atë që kam bërë si krijues dhe njeri që merret me punë publike, ka pas për qëllim të jep kontributin modest që këtë bimë askush të mos e lëndojë, që askush të mos e përbuzë gjakun nga i cili u ngjizë kjo që kemi sot", tha Mehmeti gjatë marrjes së kësaj pllakate. Në këtë manifestim tradicional morën pjesë shumë personalitete të njohura nga gjitha hapësirat shqiptare.

(Gazeta Lajm)

 http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/3159.html

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
0
Tjera nga Media-Lajme
Previous
image
Kim Mehmeti: Shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë kur të humbin Shkupin
Publicisti Kim Mehmeti ka postuar një koment të tijin sot në profilin e vet në Facebook. Ai shkruan se shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë në momentin ...
image
Kim Mehmeti “shkrimtari lakuriq”
Shkruan: Armando BORA...
image
Kim Mehmeti: Kërkesat e Selës legjitime, por Menduh Thaçi asnjëherë s'dorëhiqet
Analisti politik Kim Mehmeti kërkesat e Ziadën Selës për debat në kongresin e partisë i vlerëson si të drejta, dhe çështje të tyren brenda partiake. “Është ...
image
Kim Mehmeti: Gruevski mund t`i përfshijë të dy partitë shqiptare në Qeveri
Në zgjedhjet e parakohshme Parlamentare partitë politike në pushtet, si në kampin maqedonas poashtu edhe në atë shqiptar, shënuan fitore absolute. Analisti politik Kim Mehmeti, vlerëson ...
image
Kim Mehmeti: Rinia shqiptare, ambasadorët e mrekullueshëm të shqiptarisë
Shkrimtari i mirënjohur dhe shumë i vlerësuar nga kritikët e sotëm shqiptar dhe ndërkohmbëtarë, një nga publicistët më të guximshëm dhe më të drejtpërdrejtë në ...
image
"Shekulli i dytë i Pavarësisë dhe Çështja Çame"
Unioni Studendor Shqiptar (USSH) me rastin e Ditës së Pavarësisë, nesër 27.11.2013 (të mërkurën) në ora 14:00, te hotel "Arka" do të organizojë një tribunë ...
image
Kim Mehmeti: "Jugosllavie e re" projekt për të përçarë shqiptarët
Shkrimtari dhe mendimtari i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, shprehet kundër nismës së Malit të Zi, për krijimin e Unionit Ballkanik me qendër në Serbi, duke ...
image
Kimi kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri
Sapo ka sjellë në treg librin e tij më të ri, “Ngjyrat e këtij dheu”, botim i shtëpisë “Koha”. Por, përtej gëzimit që sjellë çdo ...
image
BDI një darkë me Ramën, 100 me partnerët maqedonas!
E ç’vlerë ka kjo një darkë vëllazërore, përballë të shumtave që krerët e BDI-së, për çdo ditë, i hanë me shokët e tyre maqedonas të ...
image
Kim Mehmeti flet për "Vitet e urithit" me lexuesit e tij
"Libri që lexova..." është aktiviteti më freskues i të rinjve që ka filluar të zhvillohet në Shkup, i cili bëhet për qëllim siç tha edhe ...
image
BDI - PDSH, mes ulurimës dhe tinzarisë
Ka dallimi shumë të madh mes paraqitjeve publike të Menduh Thaçit dhe Ali Ahmetit. Kur flet publikisht Ahmeti, pa e dëgjuar e dine se çka ...
image
Kim Mehmeti: Ahmeti të tregojë se sa të rinj shkupjanë janë rrahur?
Analisti dhe shkrimtari i mirënjohur nga Shkupi, Kim Mehmeti ka nxjerr në pah një fenomen tejet shqetësues që është bërë tashmë përditshmëri nëpër rrugët e ...
image
Kim Mehmeti në "Fokus": Politikanët tanë i kemi lazdruar(VIDEO)
Në emsionin "Fokus" i cili transmetohet në televizionin "Art" me seli në Tetovë, që udhëhiqet nga Rean Saiti, i ftuari i kësaj jave ishte publicisti ...
image
Kush do mbaj përgjegjësi për vrasjen e Harun Aliut me shokë?!
Edhe pas tre vjetësh akoma nuk është zbardhur enigma e vrasjes së komandant Kushtrimit, Harun Aliut, njërit prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) dhe ...
image
U promovua "Shkupi" i Kim Mehmetit, me Glauk Konjufcën (VIDEO)
Shkrimtari Kim Mehmeti, promovoi mbrëmjen e së shtunës librin e tij me titull ‘Shkupi’. Përmbatjen e këtij libri, ai është munduar ta shpjegojë përmes një ...
Next