Fillimi | Media-Lajme | Kim Mehmeti: “Marrëveshja e Ohrit është varrosur”

Kim Mehmeti: “Marrëveshja e Ohrit është varrosur”

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image


Në kuadër të fushatës së ndërmarrë me rastin e 10 dhjetorit, Ditës ndërkombëtare të të drejtave të njeriut, Qendra për Mirëkuptim dhe Bashkëpunim Institucional realizoi debat në kuadër të Universitetit të Evropës Juglindore me datë 07.12.2010. Aktiviteti në fjalë u organizua në bashkëpunim me Qendrën e të Drejtave të Njeriut pranë UEJL. Në prani të një numri të konsiderueshëm të profesorëve dhe studentëve të UEJL, si dhe të mysafirëve nga jashtë, panelistët Doc. d-r. Jeton Shasivari dhe publicisti Kim Mehmeti shtjelluan temën “Statusi i shqiptarëve në Republikën e Maqedonisë pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit”.
 
              Në fillim fjalën përshëndetëse e morën edhe udhëheqësit e subjekteve bashkë organizatore. Drejtoresha e Qendrës për të Drejtat e Njeriut pranë UEJL, znj. Besa Arifi, shkurtimisht elaboroi miratimin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara më 10 dhjetor të vitit 1948, si dhe nevojën e trajtimit të temave të këtij lloji edhe në vendin tonë. Kryetari i Qendrës për Mirëkuptim dhe Bashkëpunim Institucional, z. Rufat Sherifi sqaroi se përcaktimi QMBI për të trajtuar gjatë kësaj fushate temën se çfarë solli Marrëveshja e Ohrit në aspektin e të drejtave të njeriut, ka për qëllim që përmes vështrimit të ekspertëve, politikanëve e analistëve të hedhë dritë mbi implementimin e kësaj Marrëveshje apo dështimin e saj.
 
              Gjatë diskutimit të tij, publicisti Kim Mehmeti vlerësoi së qëllimi kryesor i Marrëveshjes së Ohrit ishte që të ndërpresë luftën e vitit 2001, e jo realizimi i të drejtave të shqiptarëve, sepse ajo njëherazi nënkuptonte vazhdimin e luftës politike të klasës politike maqedonase. Sipas tij, Marrëveshja e Ohrit, e nënshkruar para plot 9 viteve, tani më ka humbur kuptimin e vet, sepse i ka tejkaluar që moti afatet kohore deri kur duhej të implementohet.
“Por, fajin për situatën në të cilën gjendemi ne shqiptarët sot nuk duhet t’ia hedhim vetëm palës maqedonase, sepse tekefundit ata patën një koncept të qartë se çfarë shteti duan të ndërtojnë; më tepër duhet fajësuar politikanët tanë, të cilët asnjëherë nuk e përcaktuan qartë se çfarë në të vërtetë synojmë dhe si duam ta rregullojmë ardhmërinë tonë këtu ku jemi”, tha publicist Kim Mehmeti.
 
              Andaj, sipas tij, ka nevojë për një marrëveshje te re mes shqiptarëve dhe maqedonasve për ndërtimin e shtetit mbi dy shtylla kryesore, gjegjësisht fatin e njëjtë në përgjegjësi dhe të drejta të dy bashkësive më të mëdha etnike, maqedonasve dhe shqiptarëve. Gjithnjë sipas publicistit Mehmeti, kësaj marrëveshje do të duhej t’i paraprijë unifikimi i faktorit politik shqiptarë në Maqedoni në drejtim të koordinimit të politikave dhe strategjive që duhet ndjekur.

 

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
0
Tjera nga Media-Lajme
Previous
image
Kim Mehmeti: Shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë kur të humbin Shkupin
Publicisti Kim Mehmeti ka postuar një koment të tijin sot në profilin e vet në Facebook. Ai shkruan se shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë në momentin ...
image
Kim Mehmeti “shkrimtari lakuriq”
Shkruan: Armando BORA...
image
Kim Mehmeti: Kërkesat e Selës legjitime, por Menduh Thaçi asnjëherë s'dorëhiqet
Analisti politik Kim Mehmeti kërkesat e Ziadën Selës për debat në kongresin e partisë i vlerëson si të drejta, dhe çështje të tyren brenda partiake. “Është ...
image
Kim Mehmeti: Gruevski mund t`i përfshijë të dy partitë shqiptare në Qeveri
Në zgjedhjet e parakohshme Parlamentare partitë politike në pushtet, si në kampin maqedonas poashtu edhe në atë shqiptar, shënuan fitore absolute. Analisti politik Kim Mehmeti, vlerëson ...
image
Kim Mehmeti: Rinia shqiptare, ambasadorët e mrekullueshëm të shqiptarisë
Shkrimtari i mirënjohur dhe shumë i vlerësuar nga kritikët e sotëm shqiptar dhe ndërkohmbëtarë, një nga publicistët më të guximshëm dhe më të drejtpërdrejtë në ...
image
"Shekulli i dytë i Pavarësisë dhe Çështja Çame"
Unioni Studendor Shqiptar (USSH) me rastin e Ditës së Pavarësisë, nesër 27.11.2013 (të mërkurën) në ora 14:00, te hotel "Arka" do të organizojë një tribunë ...
image
Kim Mehmeti: "Jugosllavie e re" projekt për të përçarë shqiptarët
Shkrimtari dhe mendimtari i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, shprehet kundër nismës së Malit të Zi, për krijimin e Unionit Ballkanik me qendër në Serbi, duke ...
image
Kimi kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri
Sapo ka sjellë në treg librin e tij më të ri, “Ngjyrat e këtij dheu”, botim i shtëpisë “Koha”. Por, përtej gëzimit që sjellë çdo ...
image
BDI një darkë me Ramën, 100 me partnerët maqedonas!
E ç’vlerë ka kjo një darkë vëllazërore, përballë të shumtave që krerët e BDI-së, për çdo ditë, i hanë me shokët e tyre maqedonas të ...
image
Kim Mehmeti flet për "Vitet e urithit" me lexuesit e tij
"Libri që lexova..." është aktiviteti më freskues i të rinjve që ka filluar të zhvillohet në Shkup, i cili bëhet për qëllim siç tha edhe ...
image
BDI - PDSH, mes ulurimës dhe tinzarisë
Ka dallimi shumë të madh mes paraqitjeve publike të Menduh Thaçit dhe Ali Ahmetit. Kur flet publikisht Ahmeti, pa e dëgjuar e dine se çka ...
image
Kim Mehmeti: Ahmeti të tregojë se sa të rinj shkupjanë janë rrahur?
Analisti dhe shkrimtari i mirënjohur nga Shkupi, Kim Mehmeti ka nxjerr në pah një fenomen tejet shqetësues që është bërë tashmë përditshmëri nëpër rrugët e ...
image
Kim Mehmeti në "Fokus": Politikanët tanë i kemi lazdruar(VIDEO)
Në emsionin "Fokus" i cili transmetohet në televizionin "Art" me seli në Tetovë, që udhëhiqet nga Rean Saiti, i ftuari i kësaj jave ishte publicisti ...
image
Kush do mbaj përgjegjësi për vrasjen e Harun Aliut me shokë?!
Edhe pas tre vjetësh akoma nuk është zbardhur enigma e vrasjes së komandant Kushtrimit, Harun Aliut, njërit prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) dhe ...
image
U promovua "Shkupi" i Kim Mehmetit, me Glauk Konjufcën (VIDEO)
Shkrimtari Kim Mehmeti, promovoi mbrëmjen e së shtunës librin e tij me titull ‘Shkupi’. Përmbatjen e këtij libri, ai është munduar ta shpjegojë përmes një ...
Next