Fillimi | Media-Lajme | Mehmeti: S'do ketë parti shqiptare që do fitoj bindshëm

Mehmeti: S'do ketë parti shqiptare që do fitoj bindshëm

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Pjesëmarrja e partisë shqiptare që fiton në zgjedhje nuk është e rregulluar me Ligj, por nëpërmjet një parimi, të cilin partitë herë e respektojnë e herë nuk e respektojnë. Parimin që partia shqiptare, e cila do të fitojë me shumë vende deputetësh të bëhet pjesë e Qeverisë së ardhshme do ta respektojnë partia Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) si dhe partia Demokracia e Re (DR). Ndërkaq, nuk dihet nëse Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) do ta respektojë kësaj radhe këtë parim, pasi deri më tani kjo parti e ka shkelur dy herë parimin, në vitin 1998 dhe 2006.

Po ashtu edhe analistët janë të mendimit se duhet respektuar ky parim. "Përderisa në Maqedoni votohet etnikisht duhet të respektohet vullneti politik i shqiptarëve që jetojnë këtu", thotë analisti Kim Mehmeti. Ai mendon se në këto zgjedhje do të ketë më shumë parti me nga më pak deputetë dhe nuk do të ketë një parti absolute që do të mund ti përfaqësojë shqiptarët. "Çdo gjë do të varet nga koalicionet shqiptare pas zgjedhore", thotë Mehmeti.

Pjesëmarrja e një partie shqiptare në Qeveri nuk është e rregulluar me Kushtetutë dhe me ligj, edhe pse BDI-ja në vitin 2008 kur erdhi në pushtet premtoi se kjo çështje do të zgjidhet me anë të normave juridike, gjë që nuk është pranuar nga partitë politike maqedeonase.

Në zgjedhjet e parakohshme që pritet të mbahen nga mesi i majit në garë janë më shumë parti shqiptare. Ndërkaq, partitë akoma nuk i kanë bërë gati kërkesat me të cilat do të hynë në Qeverinë e ardhshme, pasi, sipas tyre akoma është herët që të flitet për këtë çështje.
 
Teksti u shkeput nga ueb-faqja: http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/8061.html 

Komente (1 dërguar):

Blu planet më 10 March, 2011 08:23:12
avatar
Ska FAJ ALI AHMETI SE AI ESHTE VEQ 1 NJERI PO NA QE E VOTUM JENA 1 MILJON ..NJE FJAL THOT.
"ME MASHTROVE NJE HER TURP PER TY , ME MASHTROVE 2 HER TURP PER MU !!!!!

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
5.00
Tjera nga Media-Lajme
Previous
image
Kim Mehmeti: Shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë kur të humbin Shkupin
Publicisti Kim Mehmeti ka postuar një koment të tijin sot në profilin e vet në Facebook. Ai shkruan se shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë në momentin ...
image
Kim Mehmeti “shkrimtari lakuriq”
Shkruan: Armando BORA...
image
Kim Mehmeti: Kërkesat e Selës legjitime, por Menduh Thaçi asnjëherë s'dorëhiqet
Analisti politik Kim Mehmeti kërkesat e Ziadën Selës për debat në kongresin e partisë i vlerëson si të drejta, dhe çështje të tyren brenda partiake. “Është ...
image
Kim Mehmeti: Gruevski mund t`i përfshijë të dy partitë shqiptare në Qeveri
Në zgjedhjet e parakohshme Parlamentare partitë politike në pushtet, si në kampin maqedonas poashtu edhe në atë shqiptar, shënuan fitore absolute. Analisti politik Kim Mehmeti, vlerëson ...
image
Kim Mehmeti: Rinia shqiptare, ambasadorët e mrekullueshëm të shqiptarisë
Shkrimtari i mirënjohur dhe shumë i vlerësuar nga kritikët e sotëm shqiptar dhe ndërkohmbëtarë, një nga publicistët më të guximshëm dhe më të drejtpërdrejtë në ...
image
"Shekulli i dytë i Pavarësisë dhe Çështja Çame"
Unioni Studendor Shqiptar (USSH) me rastin e Ditës së Pavarësisë, nesër 27.11.2013 (të mërkurën) në ora 14:00, te hotel "Arka" do të organizojë një tribunë ...
image
Kim Mehmeti: "Jugosllavie e re" projekt për të përçarë shqiptarët
Shkrimtari dhe mendimtari i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, shprehet kundër nismës së Malit të Zi, për krijimin e Unionit Ballkanik me qendër në Serbi, duke ...
image
Kimi kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri
Sapo ka sjellë në treg librin e tij më të ri, “Ngjyrat e këtij dheu”, botim i shtëpisë “Koha”. Por, përtej gëzimit që sjellë çdo ...
image
BDI një darkë me Ramën, 100 me partnerët maqedonas!
E ç’vlerë ka kjo një darkë vëllazërore, përballë të shumtave që krerët e BDI-së, për çdo ditë, i hanë me shokët e tyre maqedonas të ...
image
Kim Mehmeti flet për "Vitet e urithit" me lexuesit e tij
"Libri që lexova..." është aktiviteti më freskues i të rinjve që ka filluar të zhvillohet në Shkup, i cili bëhet për qëllim siç tha edhe ...
image
BDI - PDSH, mes ulurimës dhe tinzarisë
Ka dallimi shumë të madh mes paraqitjeve publike të Menduh Thaçit dhe Ali Ahmetit. Kur flet publikisht Ahmeti, pa e dëgjuar e dine se çka ...
image
Kim Mehmeti: Ahmeti të tregojë se sa të rinj shkupjanë janë rrahur?
Analisti dhe shkrimtari i mirënjohur nga Shkupi, Kim Mehmeti ka nxjerr në pah një fenomen tejet shqetësues që është bërë tashmë përditshmëri nëpër rrugët e ...
image
Kim Mehmeti në "Fokus": Politikanët tanë i kemi lazdruar(VIDEO)
Në emsionin "Fokus" i cili transmetohet në televizionin "Art" me seli në Tetovë, që udhëhiqet nga Rean Saiti, i ftuari i kësaj jave ishte publicisti ...
image
Kush do mbaj përgjegjësi për vrasjen e Harun Aliut me shokë?!
Edhe pas tre vjetësh akoma nuk është zbardhur enigma e vrasjes së komandant Kushtrimit, Harun Aliut, njërit prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) dhe ...
image
U promovua "Shkupi" i Kim Mehmetit, me Glauk Konjufcën (VIDEO)
Shkrimtari Kim Mehmeti, promovoi mbrëmjen e së shtunës librin e tij me titull ‘Shkupi’. Përmbatjen e këtij libri, ai është munduar ta shpjegojë përmes një ...
Next