Fillimi | Media-Lajme | Kim Mehmeti: Gruevski me BDI-në dëshirojnë t’i vënë nën kontroll edhe korrespondentët shqiptar

Kim Mehmeti: Gruevski me BDI-në dëshirojnë t’i vënë nën kontroll edhe korrespondentët shqiptar

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

 Propozim-ligj për futje, shpërndarje dhe përhapje të shtypit të huaj, filmit të huaj dhe për veprimtarinë e huaj informative në Republikën e Maqedonisë" ka nxitur debate të ashpra në parlament dhe jashtë tij. Në qendër të përballjeve verbale shpesh është përmendur Televizioni Top Channel, si një ndër më të shikuarit edhe në Maqedoni. Lidhur me atë se çka synohet me këtë ligj, biseduam edhe me shefin e zyrës së Top Channelit për Maqedoninë, Kim Mehmetin i cili pohon se pas vënies nën kontroll të mediave vendore, kjo qeveri shkon një hap më tej: dëshiron t’i mbikëqyrë edhe korrespondentët e mediave të shteteve tjera që kanë korrespondentët e tyre në Maqedoni.

Kjo qeveri, dëshiron që ajo t’i përcaktojë korrespondentët e mediave të Shqipërisë e të Kosovës, e jo vetë mediat amë. Sa i përket zyrës sonë në Shkup, ajo u takon shqiptarëve të këtushëm dhe njeh vetëm standardet profesionale të televizionit që i takon, e jo lojërat e këtushme politike.

Kim Mehmeti thotë se qëllimi i këtij ligji është që t’i vë nën kontroll korrespondentët, veçmas ata të mediave të Shqipërisë dhe Kosovës. Dhe për ta arritur këtë, me këtë ligj, atyre u pamundësohet e drejta të marrin mendime nga qytetarët e rëndomtë, me çka u mbetet të përcjellin vetëm qëndrimet e Shkupi zyrtarë. Kim Mehmeti pohon se kjo i shkon për shtati edhe partisë shqiptare në Pushtet.

Pa pëlqimin e partisë shqiptarë në pushtet, një ligj i tillë nuk do arrinte deri në bankat e parlamentit. Pastaj, e besoj se pushtetarëve shqiptarë u përshtatet një ligj i tillë ngaqë shpresojnë se nëpërmjet tij do i bëjnë të varur korrespondentët shqiptarë nga partia shqiptare në pushtet. Kuptohet, ata mund neve të na pengojnë në punën tonë, por që ta shkëpusin shqiptarinë e  këtushme nga Top Channeli mbarëshqiptarë i Tanit do duhet qiellin mbi Maqedoni ta mbulojnë me ndonjë perde që pengon depërtimin  e valëve satelitore të këtij televizioni, - pohon Kim Mehmeti.

http://almakos.com/lajme/maqedoni/3674-kim-mehmeti%3A-gruveski-me-bdi-n%C3%AB-d%C3%ABshirojn%C3%AB-t%E2%80%99i-v%C3%ABn%C3%AB-n%C3%ABn-kontroll-edhe-korrespondent%C3%ABt-shqiptar%C3%AB.html

 Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
0
Tjera nga Media-Lajme
Previous
image
Kim Mehmeti: Shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë kur të humbin Shkupin
Publicisti Kim Mehmeti ka postuar një koment të tijin sot në profilin e vet në Facebook. Ai shkruan se shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë në momentin ...
image
Kim Mehmeti “shkrimtari lakuriq”
Shkruan: Armando BORA...
image
Kim Mehmeti: Kërkesat e Selës legjitime, por Menduh Thaçi asnjëherë s'dorëhiqet
Analisti politik Kim Mehmeti kërkesat e Ziadën Selës për debat në kongresin e partisë i vlerëson si të drejta, dhe çështje të tyren brenda partiake. “Është ...
image
Kim Mehmeti: Gruevski mund t`i përfshijë të dy partitë shqiptare në Qeveri
Në zgjedhjet e parakohshme Parlamentare partitë politike në pushtet, si në kampin maqedonas poashtu edhe në atë shqiptar, shënuan fitore absolute. Analisti politik Kim Mehmeti, vlerëson ...
image
Kim Mehmeti: Rinia shqiptare, ambasadorët e mrekullueshëm të shqiptarisë
Shkrimtari i mirënjohur dhe shumë i vlerësuar nga kritikët e sotëm shqiptar dhe ndërkohmbëtarë, një nga publicistët më të guximshëm dhe më të drejtpërdrejtë në ...
image
"Shekulli i dytë i Pavarësisë dhe Çështja Çame"
Unioni Studendor Shqiptar (USSH) me rastin e Ditës së Pavarësisë, nesër 27.11.2013 (të mërkurën) në ora 14:00, te hotel "Arka" do të organizojë një tribunë ...
image
Kim Mehmeti: "Jugosllavie e re" projekt për të përçarë shqiptarët
Shkrimtari dhe mendimtari i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, shprehet kundër nismës së Malit të Zi, për krijimin e Unionit Ballkanik me qendër në Serbi, duke ...
image
Kimi kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri
Sapo ka sjellë në treg librin e tij më të ri, “Ngjyrat e këtij dheu”, botim i shtëpisë “Koha”. Por, përtej gëzimit që sjellë çdo ...
image
BDI një darkë me Ramën, 100 me partnerët maqedonas!
E ç’vlerë ka kjo një darkë vëllazërore, përballë të shumtave që krerët e BDI-së, për çdo ditë, i hanë me shokët e tyre maqedonas të ...
image
Kim Mehmeti flet për "Vitet e urithit" me lexuesit e tij
"Libri që lexova..." është aktiviteti më freskues i të rinjve që ka filluar të zhvillohet në Shkup, i cili bëhet për qëllim siç tha edhe ...
image
BDI - PDSH, mes ulurimës dhe tinzarisë
Ka dallimi shumë të madh mes paraqitjeve publike të Menduh Thaçit dhe Ali Ahmetit. Kur flet publikisht Ahmeti, pa e dëgjuar e dine se çka ...
image
Kim Mehmeti: Ahmeti të tregojë se sa të rinj shkupjanë janë rrahur?
Analisti dhe shkrimtari i mirënjohur nga Shkupi, Kim Mehmeti ka nxjerr në pah një fenomen tejet shqetësues që është bërë tashmë përditshmëri nëpër rrugët e ...
image
Kim Mehmeti në "Fokus": Politikanët tanë i kemi lazdruar(VIDEO)
Në emsionin "Fokus" i cili transmetohet në televizionin "Art" me seli në Tetovë, që udhëhiqet nga Rean Saiti, i ftuari i kësaj jave ishte publicisti ...
image
Kush do mbaj përgjegjësi për vrasjen e Harun Aliut me shokë?!
Edhe pas tre vjetësh akoma nuk është zbardhur enigma e vrasjes së komandant Kushtrimit, Harun Aliut, njërit prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) dhe ...
image
U promovua "Shkupi" i Kim Mehmetit, me Glauk Konjufcën (VIDEO)
Shkrimtari Kim Mehmeti, promovoi mbrëmjen e së shtunës librin e tij me titull ‘Shkupi’. Përmbatjen e këtij libri, ai është munduar ta shpjegojë përmes një ...
Next