Fillimi | Media-Lajme | Vasko Eftov: A u frikësuan nga deklaratat e Kim Mehmetit?!

Vasko Eftov: A u frikësuan nga deklaratat e Kim Mehmetit?!

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

 

Tashmë rrjeti social Facebook shfrytëzohet edhe për të njoftuar miqtë për më të rejat e fundit. Kësaj radhe, autori i emisionit “Vo Centar”, Vasko Eftov, e ka zgjedhur këtë formë për t’ua sqaruar shikuesve të emisionit të tij se gjatë kësaj jave, respektivisht sonte, nuk do të transmetohet emisioni “Vo Centar”. Shpjegime më të hollësishme nuk ka. Vetëm keqardhje. 

Të ftuar në emision mësohet të kenë qenë ndër të tjerë edhe publicisti Kim Mehmeti, i cili në intervistën e tij të fundit e ka akuzuar rëndë qeverinë aktuale, duke e quajtur “fashizoide”. Dhe me sa duket kur është shprehur në këtë mënyrë nuk është se ka qenë shumë larg të së vërtetës!

Burime të mirinformuara të portalit Almakos, tregojnë se kanë qenë pikërisht qëndrimet e publicistit Mehmeti, të cilat ai i ka shfaqur gjatë xhirimit të emisionit “Vo Centar” ato që kanë qenë shkaku kryesor i pezullimit të këtij emisioni nga transmetimi.  Se liria e shprehjes në shtetin e Maqedonisë është duke u cenuar të përmasa të trishtueshme, tashmë flet edhe vetë fakti se as edhe vetë gazetari nuk guxon t’i shpalos arsyet e vërteta qoftë edhe në rrjetin e tij social, por mjaftohet të kërkojë falje dhe të shpreh keqardhje. E vetmja mundësi që i mbeti gazetarit Vasko Eftov ishte transmetimi i emisionit në faqen YouTube, vend ky ku nuk mund të depërtojë censura redaktoriale. 

Ky është vetëm një nga rastet e shumta të tendencës së politikës për kontrollimin e mediumeve. Kohë më parë, viktimë e këtyre qëllimeve të qeverisë së udhëhequr nga Gruevski ishte kanali më i shikuar në vend, A1. 

Eftov: A u frikësuan nga deklaratat e Kim Mehmetit?!

I njohur në opinion për pyetjet e tij të shkurta dhe të prera si dhe për ndërhyrjet e tij, të cilat në shumë raste i vënë në siklet të intervistuarit nuk ka qëndruar i heshtur as gazetari maqedonas Vasko Eftov, pasi që emisioni i tij “Vo centar” (Në qendër), u ndalua të trasnemtohet.

Pos publikimit të këtij emisioni në kanalin e YouTube, aty ku nuk mund të ndërhyjnë censurat redaktoriale, Eftov, të njëjtin link e ka ndarë në “Fan Page” të publicisiti Kim Mehmeti duke e ndarë me 21.000 fansa të publicistit dilemën e tij: “Dali se isplasija od izjavite na Kim Mehmeti!? Pozdrav do site Albanci koi i mislat dobro na Makedonija!” (Mos u frikësuan nga deklaratat e Kim Mehmeti!? Përshëndetje të gjithë shqiptarëve që ia duan të mirën Maqedonisë!”- Vasko Eftov.

Burimi : http://almakos.com/lajme/maqedoni/4808-vasko-eftov-a-u-frikesuan-nga-deklaratat-e-kim-mehmetit.html

 Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
4.20
Tjera nga Media-Lajme
Previous
image
Kim Mehmeti: Shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë kur të humbin Shkupin
Publicisti Kim Mehmeti ka postuar një koment të tijin sot në profilin e vet në Facebook. Ai shkruan se shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë në momentin ...
image
Kim Mehmeti “shkrimtari lakuriq”
Shkruan: Armando BORA...
image
Kim Mehmeti: Kërkesat e Selës legjitime, por Menduh Thaçi asnjëherë s'dorëhiqet
Analisti politik Kim Mehmeti kërkesat e Ziadën Selës për debat në kongresin e partisë i vlerëson si të drejta, dhe çështje të tyren brenda partiake. “Është ...
image
Kim Mehmeti: Gruevski mund t`i përfshijë të dy partitë shqiptare në Qeveri
Në zgjedhjet e parakohshme Parlamentare partitë politike në pushtet, si në kampin maqedonas poashtu edhe në atë shqiptar, shënuan fitore absolute. Analisti politik Kim Mehmeti, vlerëson ...
image
Kim Mehmeti: Rinia shqiptare, ambasadorët e mrekullueshëm të shqiptarisë
Shkrimtari i mirënjohur dhe shumë i vlerësuar nga kritikët e sotëm shqiptar dhe ndërkohmbëtarë, një nga publicistët më të guximshëm dhe më të drejtpërdrejtë në ...
image
"Shekulli i dytë i Pavarësisë dhe Çështja Çame"
Unioni Studendor Shqiptar (USSH) me rastin e Ditës së Pavarësisë, nesër 27.11.2013 (të mërkurën) në ora 14:00, te hotel "Arka" do të organizojë një tribunë ...
image
Kim Mehmeti: "Jugosllavie e re" projekt për të përçarë shqiptarët
Shkrimtari dhe mendimtari i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, shprehet kundër nismës së Malit të Zi, për krijimin e Unionit Ballkanik me qendër në Serbi, duke ...
image
Kimi kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri
Sapo ka sjellë në treg librin e tij më të ri, “Ngjyrat e këtij dheu”, botim i shtëpisë “Koha”. Por, përtej gëzimit që sjellë çdo ...
image
BDI një darkë me Ramën, 100 me partnerët maqedonas!
E ç’vlerë ka kjo një darkë vëllazërore, përballë të shumtave që krerët e BDI-së, për çdo ditë, i hanë me shokët e tyre maqedonas të ...
image
Kim Mehmeti flet për "Vitet e urithit" me lexuesit e tij
"Libri që lexova..." është aktiviteti më freskues i të rinjve që ka filluar të zhvillohet në Shkup, i cili bëhet për qëllim siç tha edhe ...
image
BDI - PDSH, mes ulurimës dhe tinzarisë
Ka dallimi shumë të madh mes paraqitjeve publike të Menduh Thaçit dhe Ali Ahmetit. Kur flet publikisht Ahmeti, pa e dëgjuar e dine se çka ...
image
Kim Mehmeti: Ahmeti të tregojë se sa të rinj shkupjanë janë rrahur?
Analisti dhe shkrimtari i mirënjohur nga Shkupi, Kim Mehmeti ka nxjerr në pah një fenomen tejet shqetësues që është bërë tashmë përditshmëri nëpër rrugët e ...
image
Kim Mehmeti në "Fokus": Politikanët tanë i kemi lazdruar(VIDEO)
Në emsionin "Fokus" i cili transmetohet në televizionin "Art" me seli në Tetovë, që udhëhiqet nga Rean Saiti, i ftuari i kësaj jave ishte publicisti ...
image
Kush do mbaj përgjegjësi për vrasjen e Harun Aliut me shokë?!
Edhe pas tre vjetësh akoma nuk është zbardhur enigma e vrasjes së komandant Kushtrimit, Harun Aliut, njërit prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) dhe ...
image
U promovua "Shkupi" i Kim Mehmetit, me Glauk Konjufcën (VIDEO)
Shkrimtari Kim Mehmeti, promovoi mbrëmjen e së shtunës librin e tij me titull ‘Shkupi’. Përmbatjen e këtij libri, ai është munduar ta shpjegojë përmes një ...
Next