Kim Mehmeti
Fillimi | Media-Lajme

Media-Lajme

first back 11 12 next gjithsej: 111 | shfaqen: 101 - 110
image

Romani "Nishanja" i Kim Mehmetit në gjuhën bullgare

Këto ditë doli nga shtypi romani i Kim Mehmetit “Nishanja” (titulli i origjinalit “Ritet e Nishanes”) në gjuhën bullgare. Këtë vepër të autorit tonë të njohur e botoi Shtëpia Botuese “Multiprint” nga Sofja në bashkëpunim me SH. B. “Makavej” nga Shkupi. Romanin e ka përkthyer poeti i njohur bullgar, Nokollaj Shopov.
me teper
image

Zgjedh populli - jo mandatari

Sjellja e mandatarit ndaj partive politike shqiptare nё Maqedoni, pas përfundimit të zgjedhjeve parlamentare, duke mos respektuar vullnetin e lirë të popullatës, është tmerrësisht fyese dhe irrituese për shqiptarët. Me përfshirjen në bisedime fituesin dhe humbësin bashkë, mandatari ua përcjell qarte porosinë shqiptarëve nё Maqedoni, njësoi si në vitin 2006: nuk vendosin ata për përfaqësuesit e vet në institucionet shtetërore, por Gruevski është ai që përcakton vullnetin dhe legjitimitetin e partive shqiptare.
me teper
image

Ribotohet “Kështu ecën njeriu”

Doli nga shtypi botimi i dytë i librit “Kështu ecë njeriu” nga autori Kim Mehmeti. Në këtë prozë eseistike të shkrimtarit tonë Kim Mehmeti do mund të lexoni diçka më shumë se sa jetëshkrimin për Ali Aliun. Ky libër është edhe rrëfim për fatin jetësorë të një gjenerate që mbrojti bërthamën atdhetare te shqiptarët që jetonin në ish Jugosllavi.
me teper

LETËR E HAPUR

Gazeta e përditshme në gjuhën shqipe “Lajm” nga Shkupi, prej para dy javësh ka ndërprerë botimin e çdo lloj shpalljeje dhe reklame, që vjen nga Qeveria e Maqedonisë dhe institucioneve tjera, të cilat janë nën kontroll të drejtpërdrejtë të Qeverisë aktuale.
me teper
image

Kush e kërcenon Kim Mehmetin?!

Pas një sërë kërcënimesh të ndyra, publicisti Kim Mehmeti është duke menduar për të lënë Maqedoninë. “Nuk i frikësohem askujt, por më frikëson ngulfatja e së vërtetës”, thotë ai
me teper
image

“Prej kalit të bardhë deri te rrugaçëria partiake”

  -         Nga na çoi kali i bardhë i llafazanisë partiake:         -         Kush i pari i përuroi tregjet ku do shiteshin kurvat partiake;        -         Parti
me teper
image

Pa Kosovë të pavarur, s’ka Maqedoni

Ne shqiptarët e Maqedonisë e pranuam këtë shtet vetëm e vetëm që mos të copëtohet Kosova dhe nëse vjen deri te kjo, atëherë duhet një pjekuri kombëtare”, sqaroi publicisti Mehmeti
me teper
image

KALORËSI NË SHKRETËTIRË

I pyetur në një takim në Tiranë se si e ndjen vehten aty ku vepron, Kim Mehmeti u përgjigj shkurt: Si në mes të shkretëtirës! Në pyetjen e mëtutjeshme se si e përballon këtë kalërim nëpër atë shkrertëtirë, ai shtoi: “Kam mësuar të shijoj bukurinë e kaktusëve dhe të gjej prehje në oazat e pakta që kam – dy-tre miq që janë shumë më të mirë se unë dhe më durojnë të këtillë çfarë jam dhe fëmijët e mi që i dua më shumë se veten!”
me teper
image

HUMNERAT E TË VËRTETËS

Kërcënohet? Ka armiq? Jo, pohon Kim Mehmeti. “Por shpesh ndodh që nga njerëzit e mi të shahem si promaqedonas, ndërsa nga maqedonasit si kryeideolog për një Shqipëri të Madhe. Unë notoj mes dy brigjeve.” Mehmeti, 48, rrjedh nga grupi i madh i shqiptarëve në Maqedoni.
me teper
image

Nje Ure Mbi Vardar

Dy kolege te vjeter ngushtojne ndarjen etnike te Maqedonise, marrin pjese ne nje dialog te hapur, dhe zbulojne se paqja eshte ndoshta e mundur
me teper
first back 11 12 next gjithsej: 111 | shfaqen: 101 - 110