Kim Mehmeti
Fillimi | Media-Lajme

Media-Lajme

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 111 | shfaqen: 81 - 90
image

Ahmeti s’guxon t’i ndërrojë ministrat!

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) duket se është i kënaqur me punën e ministrave të vet, të cilët i ka në Qeverinë e Maqedonisë. Për
me teper
image

Gruevski ndërton të kaluarën dhe varros të ardhmen

Analisti Kim Mehmeti thotë se kryeministri të sotmen e Maqedonisë e mbulon me të kaluarën, por duke ndërtuar të kaluarën e popullit maqedonas ai varros kulturën shqiptare. “Më e keqja qëndron këtu, se ne financojmë iluzionin e tij se e kaluara mund të bëhet më e bukur dhe më e begatë sesa e ka populli maqedonas. Deri këtu ky është problemi i tyre. Problemi ynë pason pas kësaj, si mund të jemi kaq naiv dhe të lejojmë që me paratë tona, dikush të anashkalojë dhe shkatërrojë kulturën shqiptare dhe të ndërtojë të kaluarën e vet. Kjo është tragjikja, ky është thelbi i problemit”, thekson Mehmeti. Sipas tij, kryeministri ka të drejtë të merret me ndërtimin e të kaluarës, nëse i harxhon vetëm paratë e maqedonasve.
me teper
image

Muri i Berlinit - Simbol i ndryshimit në Evropë

Qindra gjermanolindorë ishin mbledhur para Murit të Berlinit më 9 nëntor 1989, pas shpalljes së rregullave të reja të udhëtimit të lirë.
me teper
image

Shkup, “Cabel tel” heq “Top Channel” nga rrjeti

Anila DISHA Rrjeti kabllovik "Cabel tel" hoqi nga rrjeti televizionin "Top Channel" pak minuta para transmetimit të emisionit "Shqip", ku është debatuar për situatën në
me teper
image

Gruevski vendos pikat e ndarjes

 Bekri AJDINIEdhe përkundër sugjerimeve të Komisionit Evropian për shpenzime të matura të parave të Buxhetit të Maqedonisë, Qeveria vazhdon në emër të nacionalizmit të harxhojë
me teper
image

Mehmeti: Në Maqedoni veprojne pushtete paralele

Analisti shqiptar i Maqedonise, Kim Mehmeti ka deklaruar se shteti maqedonas ben nje dallim te thelle mes shqiptareve dhe maqedonasve, duke favorizuar vetem keta te
me teper
image

Shtet demokratik me mentalitet komunist

Anila DISHA Që të shkëputet nga sistemi komunist, Maqedonia nuk duhet të heqë vetëm yllin nga stema shtetërore, por duhet të ndërroj të gjithë emrat
me teper
image

Shqiptarët e mbajnë gjallë Maqedoninë

Mehmeti përmend, Brodecin, Ligjin për përdorimin e simboleve, Gjykatën Kushtetuese, ngjarjet e Nerezit, Këshillin për Kulturë pa asnjë shqiptarë, etj, etj. "Krejt këto janë një proces që zgjat dhe ne bëhemi se nuk i kuptojmë dhe tash ky është problemi ynë", thotë Mehmeti.
me teper
image

Mehmeti: Fajin për këtë trillim duhet ta marrin edhe ministrat shqiptarë

Pas disa ditë replikash dhe deklaratash kundër botimit të Enciklopedisë së Akademisë maqedonase që i përcakton shqiptarët një popull ardhacakësh, Kim Mehmeti, një njohës i
me teper
image

Mehmeti:Përgjegjëse edhe partia shqiptare në qeveri.- "Maqedonasit herë thonë se kanë origjinë greke e herë sllave

Edhe Partia Shqiptare që bashkëqeverisë me partinë e Gruevskit ka përgjegjësi për enciklopedinë me përmbajtje anti shqipëtare të Akademisë së shkencave dhe arteve të Maqedonisë.
me teper
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 111 | shfaqen: 81 - 90