Fillimi | Video | Kim Mehmeti flet në emisionin Express në KTV(Kohavision)

Kim Mehmeti flet në emisionin Express në KTV(Kohavision)

Madhësia: Decrease font Enlarge font

Shkrimtari shqiptar nga Maqedonia, Kim Mehmeti, ka fituar çmimin vjetor për letërsi, që e ndan Grupi "Koha". Por në ceremoninë e mbajtur për herë të parë, nuk është dhënë çmimi për shkrimin më të mirë në gazetari, pasi që nuk janë përmbushur kriteret e përcaktuara nga juria profesionale.

 Intervista e Kim Mehmetit në emisionin Express në KTV(Kohavision)

Kim_Mehmeti_Rexhai_Surroi_520666167.jpg

Kronika e lajmeve në edicionin qendror te lajmeve në KTV ora 19.30

Komente (1 dërguar):

Hadi Feri më 27 December, 2008 12:52:42
avatar
Konkursi që iritoi konkuruesit

Me rastin e njëzet vjetorit të vdekjes (misterioze) të gazetarit,shkrimtarit e diplomatit Rexhai Surroit, kompania ”Koha ditore ” për të parën herë këtë vit shpalli Konkurrsin Shpërblyes ” Rexhai Surroi” 2008 për gazetari dhe letërsi.
Këtë lajm sigurisht se e mirëpritën të gjithë dashamirët e fjalës së shkruar,e në veçanti shkrimtarët që merren me shkrimin e romaneve. Këta, më në fund menduan se gjetën rastin e volitshëm për tër të konkuruar tek kjo kompani me staf dhe anëtarë të jursë shumë profesionale. Ishim të sigurtë se këtu do të punohet me përkushtim, nuk do të ketë neglizhencë,këtu vërtetë do të vlerësohet cilësia e shkrimeve e jo emri, bajraktarizmi,akraballëku, dosllakia,miqësia...
Mirëpo,që në fillim, vet konkursi dukej paksa i ”mjegulluar” sepse, në Konkurs mund te merrnin pjesë edhe romanet e botuara dhe ato të pabotuara. -” Të gjithë autorët e interesuar ftohen që t’i prezantojnë veprat e tyre të botuara në vitin paraprak, apo të pabotuara, deri më 30 qershor 2008. (Citim nga konkursi).Kështu thuhej në informim.
Këtu, sipas rregullave,është dashur të marrin pjesë-konkurrojnë vetëm autorët e romaneve të pabotuara . Sepse, fundi i fundit qëllimi i konkurseve është stimulimi por edhe zbulimi i talentëve të rinj dhe veprave të reja të panjohura për publikun.
Nejse,kjo shkoi.
Erdhi dita e shpalljes së fituesit të Shpërblimit,22 dhjetori. Atë ditë ishin të ftuar, përpos konkoruesve, edhe një numër i madh mysafirësh shumë të respektuar,të çmuar,me një fjalë, njerëz që din se ç’vlerë ka përmbyllja e një konkursi,shpallja e fituesit, zbulimi i autorit të romanit të vitit. Të gjithë ishim shndërruar në sy e vesh dhe prisnim me padurim shpalljen e fituesit. Për çudi, për gazetari nuk u nda asnji shperblim, me arsyetimin se asnjë artikull gazetaresk nuk paska plotësuar kushtet e duhura per shpërblim,tha Zenun Çelaj. Dhe,pikë.
Ne skenë u ngjit Akademik Sabri Hamiti,alamet njeri, bile edhe deputeti në Kuvendin e Kosovës.
Ky, dua të them Sabriu, i ra trup e shkurt:
“Fitues i Shpërblimit Rexhai Surroi 2008 për letërsi është Kim Mehmeti për romanin e tij të botuar me titull “ Vitet e urithit”
Kaq (!).Edhe këtu pikë.
Të pranshmit e shumtë në sallën e Hotelit Grand ngelën gojëhapur. Filluan ta shikojnë njëri tjetrin duke pyetur “vetëm kaq, ë?!” Po,po. Vetëm kaq,pëshpëritën disa të zhgënjyer.
Unë , i prekur nga kjo skenë e zymtë shpërtheva: -Se,mos kërkuat ju që anëtarët e juries t’i lexojnë 50 romane,ë? Pastaj të debatohet se cili është më meritori për ta botuar. Jo he ua pasha hajrin,jo.Ata, të juriesë kanë telashe dhe angazhime tjera. Burrat e dheut kanë gjetur rrugën më “rracionale”,më të shkurtër ,më të lehtë për dhënjen e Shpërblimit. Librit të Kimit, “Vitët e urithit “ i kanë rënë nëpër të ashtu fluturimthi dhe ja, me vendimin unanim të anëtarëve të juriesë,libri në fjalë merr Shpërblimin e parë.
E ju,dyzet e dy shkrimtarë tjerë që keni marrë pjesë nëkonkurs, bane bishtin e hupni drejtë shtëpive tuaja,nëse mund i gjeni.Askush nuk u ka detyruar me dhunë të konkurroni,jo. Se, a ka pasur ndonjë roman cilësor në konkurs, edhe kjo s’ka rëndësi fare.
O lexues të mi, mos më keqkuptoni ju lutem,edhe ti o Kim Mehmeti poashtu mos më keqkupto se ta kam zili për Shpërblimin e fituar.Jo për Allahun.Përkundrazi, nga zemra ta uroj Shpërblimin dhe të dëshiroj shumë suksese edhe në tëardhmen. Irituese ishte përbuzja e konkuruesve tjerë nga ana e jurisë por ndoshta(padashje) edhe nga “Kha ditore”.

Dai feri

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
5.00
Tjera nga Video
Previous
image
Kim Mehmeti në 'Ora Kulturë' (VIDEO)
Kim Mehmeti i ftuar në emisionin "Ora Kulturë", që udhëhiqet nga Armando Bora, ku kryesisht flitet për letërsinë e Mehmetit... ...
image
Intervista e dhënë nga Kim Mehmetit për emisionin "Rubikon" në KTV - VIDEO
Kim Mehmeti në emisionin "Rubikon" të drejtuar nga Adriatik Kelmendi që transmetohet në  "KTV" i shpalosi mendimet e tij idhur me incidentet e fundit në ...
image
Kim Mehmeti në “Top Story”në Top Channel, krimet e luftës në Kosovë (VIDEO)
Kim Mehmeti,Xhavit Haliti,Shpetim Idrizi dhe Astrit Gashi flasin në emisionin Top Story në Top Channel. Kosova është shndërruar prej disa javësh në një lajm kryesor ...
image
"Logos" sjell 55 më të mirat e fjalës së shkruar(VIDEO)
Publicisti Kim Mehmeti shprehu shqetësimin për mos prezencën e asnjë politikani shqiptar. Ai nënvizoi se asnjë nga 55 titujt e botuar së fundi nga shtëpia ...
image
Emisioni Shqip në Top Channel:Ballkani përplasje e re
A është ky Ballkani ku duam të jetojmë? Kësaj pyetje u përpoqën t’i përgjigjeshin në emisionin e gazetares Rudina Xhunga, “Shqip”, një panel ku bënte ...
image
Vizion Plus:Kim Mehmeti për regjitrimin e dështuar në Maqedoni
Regjistrimi i popullsisë ne Maqedoni dështoi për shkak te politikes nacionaliste qe prodhon kryeministri Gruevski, ne dem te shqiptareve. Analistet vendas mendojnë se megjithe pozitat ...
image
Ka nevojë për mendësi të re politike, jo per ligj të ri për regjistrimin e popullsisë
Parlamenti i Maqedonisë votoi ligjin për ndërprerjen e vlefshmërisë së Ligjit për regjistrimin e popullsisë. Analistët thonë se regjistrimi dështoi për shkak të politikës nacionaliste maqedonase e cila ka për qëllim uljen e numrit të shqiptarëve, pasi përveç si operacion statistikor, regjistrimi në Maqedoni ka rëndësi të madhe politike. ...
image
Kim Mehmeti: Aleanca Kuq e zi,Prizren
Emisioni Shqip i drejtuar nga Rudina Xhunga ne Top Channel. Tema:Aleanca Kuq e zi,Prizren, Mysafir:Kim Mehmeti,Kreshkin Spahiu,Lorik Cana,Ekrem Kryeziu,Bedri Abdullahu,Gerti Peshkopia      ...
image
Me Kim Mehmetin në ZonaB Klan Kosova
Me Kim Mehmetin në ZonaB Klan Kosova. Në emisionin ZonaB të drejtuar nga Baton Haxhiu. Tema: Zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni 2011.  ...
image
Kim Mehmeti: Zgjedhjet Shqiptare, debat në emisionin Shqip
Në emisionin Shqip të drejtuar nga Rudina Xhunga në Top Channel.Tema:Zgjedhjet në hapësirat ShqiptareMysafire:Kim Mehmeti,Daut Gumeni,Adem Demaçi    Ndiqni videon këtu   ...
image
Zgjedhjet në Maqedoni, cfarë përfitojnë shqiptarët?
  Po cfarë pritet të përfitojnë më shumë shqiptarët nga këto zgjedhje të parakohëshme në Maqedoni? Sipas analistëve nëse partite politike maqedonase nuk do të fitonin shumicën ...
image
Shqiptarët nuk e duan Gruevskin
  Sipas një anketimi të realizuar nga Instituti Liberta në Shkup rezulton sa 87 % e shqiptarëve janë të pakënaqur me kryeministrin aktual Nikolla Gruevski dhe ...
image
Kim Mehmeti: Maqedonia nuk mund të qëndroj në "këmbë" (VIDEO)
Qeveria s’heq dorë nga ndërtimi i kishës në Kalanë e Shkupit. Ky objekt mbetet ndër prioritetet e qeverisë në vitin 2011.Në tenderin e hapur për ...
Next