Fillimi | Video | A duhet të bashkohen Kosova dhe Shqipëria?

A duhet të bashkohen Kosova dhe Shqipëria?

Madhësia: Decrease font Enlarge font

Debat me temen: A duhet të bashkohen Kosova dhe Shqipëria? Ne televizionin Kohavision emisioni Rubikon i drejtuar nga Adriatik Kelmendi. Mysafirë: Albin Kurti - Lëvizja "Vetëvendosje" Kim Mehmeti - Publicist shqiptar, Maqedoni * Valon Murati - Lëvizja për Bashkim Halil Matoshi - Publicist

Debat me temen: A duhet të bashkohen Kosova dhe Shqipëria? Ne televizionin Kohavision emisioni Rubikon i drejtuar nga Adriatik Kelmendi.

Mysafirë:

Albin Kurti - Lëvizja "Vetëvendosje"
Kim Mehmeti - Publicist shqiptar, Maqedoni *
Valon Murati - Lëvizja për Bashkim
Halil Matoshi - Publicist

9 prill 2009

 

 

Komente (55 dërguar):

vali më 11 April, 2009 01:56:10
avatar
e kam percjell tere debatin. Besoj se ne kete debat ka triumfuar mendja e ndritur e kombit tone . Per mendimin tim Kim Mehmeti eshte koka me e ndritur e popullit e ketij shekulli. ne emer te identitetit tim te dekretoj me medalje " MENDJA E SHEKULLIT". Keso burrash i duhen kombit.Falenderojm ALLAHUN qe na dha kete njeri
Mehmet më 11 April, 2009 04:01:13
avatar
Krahas Kim Mehmetit tjeret duken te bajatshem.
Bujar-Shkup më 12 April, 2009 06:11:41
avatar
e percjella tere debatin teper interesant veq ky 'zoteri'Matoshi spe sho qe e ka vendin aty..krenohem qe kemi njerez si ju z.mehmeti dhe kemi nje z.albin jeni ambasador te popullit shqiptare ju e perfaqesoni popullin ton dhasht zoti te mos jeni te vetem...ne momentin qe po e shktuaj ket pi bej pyetje vetes a thu si do te ishte gjendja e shqiptareve kudo qe jan sikur ju te mereshit me politike..por se fundit mire qe nuk mereni :)))..me te mira
Bashkim më 12 April, 2009 02:24:41
avatar
Se pari per sa i perket idese se a duhet te bashkohet Shqiperia me Kosoven , pergjigja , eshte po aq kategorike, per po , aq sa eshte edhe per nje lecitje te mendesive komuniste,sllave , globalisteve hiipokrit te tipit Matoshi.
Pastaj qe te ndodh ky (bashkimi Kombetar) duhet te krijohen kushtet
optimale per nje vizion tashme te qarte , me synimin qe ne Shqiptaret qe e ndjeme veten te tille te jemi ne kohezion jo vetem politik por dhe shoqerorere , te hiqen barrierat plangprishese dhe te vazhdohet debati dhe opinioni deri sa vet te keta te pabindur te reagojne pozitivisht me qellimin qe te mos e perbaltin gjakun e te pareve tane .
Miranda më 13 April, 2009 04:33:30
avatar
Ky emision shpjegon se ku gjenden shqiptaret me ide, bindje dhe aspirata. Misafiret ne studio perfaqesojne njeanesi te problemit. Do te duhej qe te dinim se c'fare mendimi kane analistet nga Shqiperija.
Z.Mehmeti si gjithemon perfaqesoj denjesisht Maqedonine me thellesine e mendimit, qartesine e idese dhe vizionin per te ardhmen e Shqipetareve kudo qe jane. PO KUJT I FLET SE !
Keni shume te drejte kur thoni se "duhet te njohim vehten se pari" Eshte mjerim qe po udhehiqemi nga politikan qe marrin vendime per ardhmerine tone pa perdorimin aktiv te trurit, kurse ne vazhdojme te votojme per ata perseri me shpirt dhe zemer.
Burim Memeti më 14 April, 2009 12:46:35
avatar
Me pelqeu tema e debatit por
perveq Albin Kurtit,ju zoteri Kim Mehmeti nuk patet mundesi te perballesh me analista ose politikan te zgjuar!
Ai zoteriu Matoshi nuk ti kupton dot ata ideja dhe mendime te goditura dhe te logjikshme. Edhe pse shume here per te qene i qarte i flet me nji gjuhe te leht.
Ju deshiroj shendet dhe suksese
Gezim më 19 April, 2009 11:57:56
avatar
Pas ndjekjes me kujdes teper te madh te keti debati dhe analizave super te shkelqyeshme te z.Mehmeti sme mbetet tjeter vecse idet dhe analizat e ofruara nga ai te vlersoj se jan te barabarta me ato te te madhit Sami Frasheri
Dardan1 më 20 April, 2009 10:25:16
avatar
Përshëndetje z.Kim Mehmeti

Në këtë debat keni shkëlqyer!
Edhe Albini i cili është e ardhmja e politikës së re Shqiptare në Shqipërinë e veriut (Dardani) ishte në nivel. Poashtu edhe Valoni me aftësitë dhe mundësit e tija intelektuale ishte në rregull. Për atë tjetrin Halil(Kos()evarin) nuk ia vlen të diskutohet.
z.Kim Mehmeti, të uroj shëndet dhe punë të mbarë! Shpresoj që edhe më tutje ti mbashë, ti thellosh dhe ti realizosh këto ide rreth bashkimit të kombit në një shtet të vetëm me emrin Shqipni.
Rroftë populli Shqiptar.
Bashkim më 22 April, 2009 03:45:51
avatar
Arsyetim i hatashëm i Halil Matoshit se pse eshte kunder bashkimit. Paska nje pune nje shtepi dhe friget se i humb nese bashkohet Shqiperia e ndare!!!. Te kishte mbetur per Halil Matoshin ai as prej Serbise nuk do ishte ndare qe mos e humbe punen. Publicist qe nuk sheh me larg se Llulla e tij e famshme.
bardhi më 26 April, 2009 03:18:13
avatar
ooo Halil Matoshi. Haram me qof gjdo moment,gjdo lutje,gjdo fjal qe te kam perkrahur,dhe jam lutur qe te kthehesh i gjall ne ksovo nga serbia. por si duket, ata te paskan pergatit per ket dit, haram to qoft ajri qe e thith.
Dardani më 26 April, 2009 09:57:16
avatar
Halil Matoshi gjate luftes i ka akuzu UCKjen per terrorizem dhe pas pak iku ne serbi "IZBEGLICE". Pasluftes kur u qetsu Kosova u kthye edhe rrejke her qe u kane izbeglice ne Slloveni e her qe u kane me nje burg diku ne Serbi.
Matoshi nuk eshte tradhtar se kurkush nuk i ka besu! E sa per gjene, nuk e dimi na me kon u pallue nana e tije neper gardhet e Gmices (afer shpijes se tij i kane rujt lopet qetniket serb dhe baba i tij ka punu argat ne Kamenice).
Halil Matoshi eshte nje antishqiptar i vertet, nese kini kohe me ja lyp shkrimet e vjetra te tij mund ta shifni se ne kohen e Titos ai ishte kryetitist, ne kohen e Sllobes ai ishte kryemillosh, ne kohen e Rugoves paslufte ai ishte servil e lariqki me i madh rugovist dhe tash 2 vite nuk len sen te zez pa e fye Rugoven prej qe ka vdek.Ne fakt ai vjelli kunder Rugoves per me ju larite Hashimit dhe Hashki e shperbleu me nje vend ne gazeten Express dhe nje emision ne RTK. Tash duke fol kunder shqiptareve ne Kosove e trevat e okupuara shqiptare dhe Shqiperies ai po don me siguru nje vend ne televizionin proserb^antishqiptar/shqipfoles RrokumTV.
Sot eshte me Hashimin, veq kur te bjen Hashki ky ka me u mundu edhe kta me e shkel si Rugoven,Slloben,Titon e Enverin.

Albini dhe Kim Mehmeti kane shkelqy ne kete emision, por per fat te keq ai maloki i Gmices i nderprejke vazhdimisht.
(Ps. per Gmicashit thuhet se jane perdhunues te magaricave, te premteve ne pazarin e Dardanes fliten histori per kta maloqet, perdhunues te magaricave, dhe qysh komplet grate e katunit te tyre bene seks party me ushtrien Ruse, "6 prej tyre u paten infektu me AIDS, ne mesin e tyre edhe nje 13vjecare")...
Haxhimi më 26 April, 2009 03:56:38
avatar
Për njerëzit që e kanë përcjell direkt historinë e së paku viteve 70 e këndej ose edhe 80 e kendej të shekullit të kaluar Halili është përfaqësuesi më tipik i bashkim vllazrimit të vjetër por tani nën petkun e nacionalistit konstitucionalist koncept që e legalizon ndikimin e pushtimit serb deri tashdhe që është për momentin shumë i mbështetur nga ndërkombëtarët(europa në tërësi -dmth këtu hyjnë edhe rusia , spanja , greqia , etj).Sepse koncepti etnik që dominon në shumicën absolute të botës e obligon që të bëj diçka ma shumë se obligimi familjar.Halili dhe Halilet e tjerë me këtë qendrim kanë qenë edhe gjatë kohës së luftës në Kosovë, dhe dihet se kujtë i kanë shërbye .
më 03 May, 2009 08:17:39
avatar
Eshte nje realitet qe heshturazi po ndodhe,po te pyetesh c'do shqiptar me siguri se do merrni pergjigjen e vetme se jan pro idese se bashkimit te trojeve shqiptare,u be qe te ndahen me padrejtesi por duhet te jemi te sigurte se do te ribashkohen me drejtesi pa i lene anash edhe trojet tjera qe tani per tani po ndiejne veten bonjak krahas atyre sistemeve qe sundojne mbi ta.
fani-shkup më 05 May, 2009 09:53:39
avatar
e percjella tere debatin teper interesant osht dhe shum mir
Kim Mehmetit shum mir ka fol edhe Albin Kurti

ky zoteri-Matoshi polypka plum ne lule te bollit
Ismet Aliu më 09 June, 2009 06:23:30
avatar
Nuk e di përse shtrohet shpesh në kohët e fundit pyetja "A duhet të bashkohen Shqipëria dhe Kosocva?"
Ndoshta më e udhes do të ishte të pyetet "pse ka ende të tillë që mendojnë se shqipëria dhe Kosova ende nuk duhet të bashkohen?!"
Dhe së fundi "A kemi bërë përpjekje të mjaftueshme gjatë shekujve që të mos coptohen Tokat e Arbrit?!...
anton berishaj më 23 July, 2009 06:16:16
avatar
Nuk e di përse shtrohet shpesh në kohët e fundit pyetja "A duhet të bashkohen Shqipëria dhe Kosocva?"
Ndoshta më e udhes do të ishte të ja pergjigjja numer 1, presim pergjigjen numer 2. pyetet "pse ka ende të tillë që mendojnë se shqipëria dhe Kosova ende nuk duhet të bashkohen?!"
Dhe së fundi "A kemi bërë përpjekje të mjaftueshme gjatë shekujve që të mos coptohen Tokat e Arbrit?!...
Skender Zogu më 27 July, 2009 02:38:10
avatar
Doté vi dita kur Kosova doté bshkohet me memedheun Shqipnija.Monarkija mundet té jeté njé faktor bashkimi dhe stabilizmi né rayon.
rruga më 05 August, 2009 12:22:11
avatar
Debat shume konstruktiv, vetem vazhdoni keshtu, shume vete idene per bashkimin e shqiptareve ne nje shtet te vjeter e kan quajtur si romantizem, qe i takon shekullit te kaluar, mirepo harojn se pikerish ai romantizem, kjo ide ka mbajt te gjalle identitetin e shqiptareve jasht republikes se R.Shqiperis, kyr romantizem ka rujt shqiptaret.
Shqipo më 08 August, 2009 04:55:50
avatar
Shpirt i forte ne mesin e gjith ketyre ujqejve per coptimin e viseve Shqipetare per shekuj me radhe, domethene nje komb i vogel i cili ka mbrojt identitetin ne mesin e Perandorive te medhaja eshte nje pasqyre e jona se cfar na duhet te bejme neve si Shqiptare e jo si vilajete,vakefe, fise apo Principata, gje qe Z. Kim Mehmeti e tha rjedhshem dhe kthjellet. Me frigon ky numer i votave per JO, hehe , a thua valle duhet te vendose Bota per neve apo ne duhet te vetedihesomi per veten tone!? Dikur ishte Tabu fjala Shqiperi por atedhetare dhe revolucionar e thonin dhe e mbronin hapurazi neper Gjykatat Titiste, ishte tabu t'i kthehet puska armikut edhe ate ja kthyen , ishte tabu kosova shtet ne vete por u be, pse jo edhe shqiperi?, do behet, do behet se s'behet ndryshe.
Pershendes Z. Albin Kurti'n si dhe Z. Kim Mehmeti , ju ndjek 10 vite intervistat e juaja, zeri juaj can bariera dhe fshehtesira qe i deshiron cdo shqiptari.
Albani më 07 September, 2009 04:25:50
avatar
Ndoqa me vemendje kete debat,dhe do te desheronja, qe kesi debatesh, duhet te behen me te shpeshta,dhe me njeres patriota dhe larkpames, dhe jo me "Shqiptare" te markes, Halil Matoshi.
Neve Shqiptaret nuk u ndame vete dhe tani duhet diskutuar se; a duhet te bashkohem perseri? neve na ndane te tjerit(pa na pyetur)prandaj edhe neve nuk duhet te pyesim kerkend. neve na duhet te perpilojme nje Doktrine si udherefyse per bashkimin tone kombetar,e cila, na ka munguar dhe vazhdon te na mungoje, ajo duhet te behet "busulla" e cdo Shqiptari, deri ne realizimin e aspiratave tona per Bashkimit tone KOMBETAR, dhe me tej.
Mendimet qe shprehu Halil Matoshi ne kete debat,nuk do t'i kishte thene me mire dhe qarte, asnje antishqiptar qofshin ata, edhe ndonje shovinist Serb apo Grek.
Neve i themi ketij shqipfolesi se; Cdo shqiptar qe e ndjen vehten e tij shqiptar dhe gjak Shqiptari,kerkon bashkimin kombetar, vetem ata qe mendojne, se ata, jane me ate(me cdokend)ku kane nje shtepi dhe nje are,qofte kjo ne Serbi, keta s'jane gje tjeter vecse, njeres qe jetojne vetem per vehten e tyre, dhe pse jo, edhe te shitur. Nuk ka dy apo me shume kombe Shqiptare, por vetem nje dhe i tere., dhe,duhet te bejme cdo sakrifice, qofte dhe ate me "kardinalen" per ta bashkuar kombin tone SHQIPTAR.
Neim R. më 17 September, 2009 10:07:59
avatar
emisionin e ndjeki per her te pare dhe si koncept i emisionit dhe temes eshte gjithcka ne rregull mirepo sa i perket udheheqesit mendoj se nuk eshte i qelluar se paku e verej kete gjat ketij debati, shum po krijon huti apo nderhyrje ne mes te elaborimeve te musafireve. ky eshte mendimi im ndoshta edhe gaboj, elaborimet, idet , tezat e z.mehemtin dhe z.kurtit jan teper te qarta per te gjith por fatkeqesisht qe hasin ne vesh te shurdhur. Pershendes edhe dy tjeret e vecanerisht z. matoshin " filozofin "
Xhem B. (analist) më 22 September, 2009 01:34:37
avatar
Xhem B.(analist)
Kim Mehmeti dhe Halil Matoshi jane mjaft te pergatitur dhe njohes te mire te ketyre qeshtjeve.Mendimi i z.Matoshi eshte i pjekur, per logjiken e thjeshte; sepse nuk ka popull ne bote qe do ta mohonte te qenurit kombe dhe shtete.Neqoftese ne kosovaret do ta benim kete atehere do te hynim ne liberin e Genisit; si kombe-mohuse dhe shtet-mohues.Jemi dakort Prishtina zyrtare duhet bashkepunoje dhe te mbroje edhe te drejtat e qytetarve tane qe jetojne ne shtetet fqinje...(I hapur per debat).
Xhem B.(analist) më 22 September, 2009 11:22:40
avatar
Kjo teme eshte e pavende per dy arsye kryesore:
E para, sepse tani kur eshte vtiti i dyte i te qenurit shtete, kosovaret i presin edhe shume pune per jetesimin e shtetit te Kosoves, dhe keto pikepyetje per tu bashkuar me nje shtet tjeter, do te na quhen hiq me pak se; shenja te deshtimit te kosovarve per te ber shtet. Tragjedi!
E dyta, kete pyetje duhet ta shrtoje Shqiperi-dhe Shqiperise i takone (si shtet ame e quajtur) qe te shfaqe perpjekje per t'i kthyer pjeset te shumta teritorjale te humbura para me pak se njeshekulli.Perndryshe lindja e kombeve dhe shteteve si Kosova, apo neser edhe ne teritoret e Kosoves Lindore (sot nen administrimin e Maqedonise), jane procese te pandaleshme dhe te pakthyeshme. Deri me sot nga Tirana nuk ka pase asnjeher nga asnje qeveri e saj ndonje iniciative apo perpjekje per bashkim.Kjo me teper eshte nje akuze e Serbise, te ciles i eshte dashur per politiken antikosovare, te terrorit dhe genocidit per mese 88 vjet panderprere.Sot kur perpjekjet e kosovareve duhet te fokusohen ne te forcuarit e shtetit te Kosoves, mendojm se kjo teme eshte e pavend dhe manipulative per opinjonin kosovare.Ju propozoje qe opinjonit te vendit i duhen tema; SI TA FORCOJME SHTETIN E KOSOVES? SI TA INTEGROJME KOSOVEN NE BE? Dhe te ftoni Halil Matoshin, Kim Mehmetin dhe te tille njohes te ketyre qeshtjeve. Dhe jo njerze me patriotizem qesharak te tipit Kishoti e Panqo. (I hapur per debat).
Xhem B. (analist) më 23 September, 2009 05:03:57
avatar
Ky debat eshte fund e krye i pavend.Kosova akoma i ka plaget e hapura, nga nje shekull dhune gjenocidale dhe se fundi nga nje lufte shfarosese.Duhet vite se paku nje shekull, qe keto plage te sherohen.Te gjithe kosovaret secili ne mundesite e veta, duhet te punoje per jetesimin dhe forcimin e shtetit te Kosoves.
A jemi deshmitar te gjith sa ishim ne Shqiperi, se nuk na njihnin ndryshe vetem si kosovar dhe kur ne thonim; "jame shqiptar nga Prishtina ose Peja, Rahoveci,Klina,Gjilani,Kaqaniku...ata prap nuk e pelqenin kete duke then; "po pra kosovare je, jeni..."
A thua pse gjithmone duam te jemi ndryshe nga ¢'jemi dhe nga ¢'na njeh bota.Mentaliteti yne i tille!Edhe nje fatkeqesi e jona kjo.
"JEMI KRENAR QE JEMI KOSOVAR"...Por sa do te dime ta mbrojme kete emer, para vetes dhe para te tjerve?!Sa do te kemi njerze si Halil Matoshi qe punojne per Kosovaret dhe Kosoven, kete do ta deshmoj koha.
Nje gje le ta dine kosovaret: Derisa ne nuk e njohim veten; si KOSOVARE-KOMB dhe vendin tone; si KOSOVE-SHTET, perhere do te jemi "viktime te mjera" per Serbine dhe "shkerdhata primitive" per Shqiperine. (Debate i hapur)
Genta R. (poete) më 23 September, 2009 09:57:00
avatar
VELLEZER DHE *****!
Pajtohem plotesisht me komentin e analistit XHEM B. Se Kosovaret, nuk jane duke punuar sa duhet, per jetesimin dhe forcimin e shtetit te Kosoves. Mosforcimi i shtetit te Kosoves mund te qoj deri te humbja e besimit tek mbeshtetesit tane ne bote, qe mund te bejme shtet.Dhe per rrjedhoj munde te humbim edhe sovranietin e Republikes se Kosoves, dhe te perfundojme provinca te fqinjeve gojepergjakur, per tu zhdugur perfundimisht si Kosove, si Kosovare dhe si njerze.Mendimet e z.HALIL MATOSHI duhet te vlersohen edhe nga Qeveria e Kosoves dhe te jetesohen.Ai eshte me teper se nje gazetar dhe njohes i politikave te mbrendeshme dhe nderkombetare.
KIM MEHMETI, eshte nder intelektualet e paket ne Maqedoni,i cili bene shume per lirine dhe te drejtat e bashkeqytetareve te tij.Nje Shtet i forte i Kosoves - Mbrojtje me e madhe per te shtypurit dhe te neperkemburit ne Maqedonin Artificiale.
I RUAJT ZOTI KETA NJERZE!
E BEKOFTE ZOTI SHTETIN KOSOVE - DHE KOMBIN KOSOVARE.
fuki më 30 September, 2009 03:17:50
avatar
o Halil tradhtari, ti je ka munohesh gjith me u shit patriot por zemraa e jote ne mbrendesi eshte pro serbe, se gjate luftes je mshef ne serbi te vllezerit e tu atje. ki qef em u bashku me serbi ti. e tash shko hup dikun o shpiun i beogradit.
bali më 02 October, 2009 12:40:32
avatar
prej krejt ketij debati qe zgjati 1:23:46 rash ne perfundim se ne Kosove kishte 699 katil matosha
Tina më 09 October, 2009 08:15:37
avatar
I vetmi njeri qe e mbrone Kosoven haptaz; mediatikisht edhe politikisht eshte Halil Matoshi. Shif fjalet e analistit Xhem B. Ne ndonjehere njerzit ma te mire ia kemi falur dreqit.Sepse dreqi e ka manipuluar trurin tone. Po i injorojme vlerat tona, siq jane shteti Kosove dhe kombi Kosovare. Te mos harrojme askush nuk e done Kosoven sa Kosovaret. Kjo eshte nena jone..Akoma nuk po e kuptojme a!?
faik më 25 October, 2009 08:40:51
avatar
me falni se ndoshta po ju bej pak me dije se rreth bashkimit me shqiperin dhe pjeset tjera te mbetura jasht kosoves,per mue aspak nuk eshte problematike bashkimi i trojev.vetem shqiperia mund ta ben ket kerkes maspari se ne te tjeret jemi te pergaditur,po sapo duket tash esht ber epitet ne kosov te krijohet nje komb i ri sipas matoshit apo spahiut etjer.maspari emri kosov nga rrjedh qfar gjuhe i takon sa me duket nuk eshte fjal shqipe,po sllave me duket keshtu ma mir tja bejm keshtu te futem ne nje kulem te gjith ateher jemi shqiptar taman.se keshtu jemi bo sikur arusha kur i humb zogjet.
Kercovari më 02 November, 2009 08:43:37
avatar
Halil Matoshi duhet te iki ne Beograd apo Podgorice . Turp per nji "njeri" qe nuk i nderon tjetrin kur e ka fjalen !

Sikur politaken tone te ishin si z. Kurti, Mehmedi the Valoni anteher punet do ti kishim shume me mire!

Rrofte bashkimi kombetar!
sabriu më 07 November, 2009 02:22:56
avatar
teza apo teoria per bashkim nuk qendron aty se qka thot halili,albini apohashimi,portek mendja e shedosh ne teupin eshendsh kombtar eun besoj se koha e dikton tempon punes se shqiptarveper ta ber njiher e pergjithmone kombin shqiptar nji duhet lindur me par njeru icili do ta bej kete e ai njeri do ta mbjell faren etij te shendosh e ajo fare pastaj pa asnji penges do ta realizoj kete projekt madhorse f fares se halilit nuk i dihet origjina.
sabriu më 07 November, 2009 02:23:56
avatar
teza apo teoria per bashkim nuk qendron aty se qka thot halili,albini apohashimi,portek mendja e shedosh ne teupin eshendsh kombtar eun besoj se koha e dikton tempon punes se shqiptarveper ta ber njiher e pergjithmone kombin shqiptar nji duhet lindur me par njeru icili do ta bej kete e ai njeri do ta mbjell faren etij te shendosh e ajo fare pastaj pa asnji penges do ta realizoj kete projekt madhorse f fares se halilit nuk i dihet origjina.
tetova e shqipris më 12 November, 2009 10:53:05
avatar
une se kam ndjek kete emision ama si thoni ju ki mut matoshi u deshka me ja HANGER.. mit e shpis CETNIKI I MILOSHIT SHKO TE NANA JOT TE GRUJA E MILOSHIT
albani_ch më 16 November, 2009 07:21:57
avatar
debat shum i mir dhe qelluar ne kohen e duhur dhe ju lumt atire qe merem me ket pun te shejt BASHKIMIN KOMBTAR SHQIPTAR por kisha disa verejte per ket zot Matoshin ju qenkeni tradhtar i kombit ju duhet per tju eliminur.ju lumt zotri KIM;dhe KURTI JENI TE PA ZENVEDESSUSHEM JENI NJERZ TE PA MPOSHTUR EDHE PSE DISA ELITA POLITIKE TRADHTARE KOMBTARE PER INTERESA VETIJAKE DOJN TJU MPOSHTIN JUVE DHE IDET E JUAJA.
Xhabir më 23 November, 2009 05:37:29
avatar
E kam percjelle kete debat ne internet dhe me vonese dhe ja edhe ketu me plot distrakcionet qe na shkakton dinamika jetesore do jap nje
koment te vonuar por, sigurishtjo edhe jasht kohe!
Nese lufta clirimtare kombetare perfundon me nderrimin e kombesise,athere c'kuptim ka lufta per liri kombetare!?
Me mire si shqiptare edhe si te roberuar por me nje idenditet te pamedyshje , me nje vetnjohje te rrenjeve ,te sodit dhe vizionit kombetar per vazhdimesi ,se sa si nje komb bastard te vetetjetersuar, si nje komb i paqene dhe i vetsajuar kosovar( nje ide e vjeter serbe per dallimin shqiptar- kosovar)
Nje adoptim i nje ideje te vjeter serbe , dhe shitje si ide te re "guximtaro-intelektuale" nga Halal M.t-oshi eshte nencmimi me i madh qe mund ti behet Kosoves Shqiptare.
Kosova luftoi te mbesi shqiptare dhe jo me nje idenditet monstrum.
Kosova e mbijetuar sic eshte sot eshte : mundi,gjaku dhe djersa e shume shqiptareve te gjithe botes qe nuk do te lejojne shendrrimin e saj ne ciflig te ketyre idenditistave te rinje, qe keta ti nderrojne faqen,emrin,idenditetin dhe ti perdhosin idealet e deshmorve ne varre dhe tu perdhunojne vazhdimsine.
..Me kufinje pse na kane ndare,
nuk u beme tjeter fare.
Le ta dije bota mbare,
ishim dhe jemi shqiptare....

Pershendetje i dashur Kim Mehmeti, ka hije kur nje intelektual i mirfillt i lene jashtkufinjshe, nje intelektual i Ilirides ligjeron me zemer dhe mendje pernjehere...ke respektin e shume shqiptareve ne gjithe boten!
Gezuar 28 Nentorin!
Xhabir H Alili,Chicago
Dr. Dritan NIVICA më 24 November, 2009 12:17:27
avatar
Te nderuar iniciatore te ketij forumi!
Nuk eshte hera e pare qe behet kjo pyetje. Mos pyesni me pasi kombi shqiptar ka vetem nje rruge ne te ardhmen e tij te ndritur: BASHKIMIN KOMBETAR me qendren metropol te udheheqesise, TIRANEN. Nuk do te merrem me kete, pasi vleresoj mendimet qe jane hedhur edhe ketu. Me shqeteson nje problem qe e lidh me nje emision ne kanalin televiziv Top Chanale ne Tirane, ku midis te ftuarve ishte dhe zoti Matoshi sebashku me nje fare profesori me emrin Nexhmedin. Problemi qe trajtohej ishte ceshtja e nje apo dy kembeve brenda races se paster shqiptare.
Probleme te tilla qe shtrohen per diskutim jane nje provokacion i rende qe i behet CESHTJES KOMBETARE SHQIPTARE, nga mbetjet biologjike te sherbimeve sekrete te shtetit terrorist serb. Ju vazhdoni akoma tu jepni ketyre njerezve hapesire mediatike me nje audicion te gjere per te degjuar akoma helmin dhe mllefin e tyre kunder vlerave te ketij kombi vital, duke u vene lloj lloj profesionesh si "profesor", "analist" e ku e di une se cfare tjeter. Kerkoni se do te gjeni plote analiste te mrekullueshem qe kane ne syte e tyre drite te marre nga drita e NENES SHQIPERI. U thoni nje here te pakten NDAL ketyre horrave politike qe nuk dine te ndalem kunder kombit te tyre.
Kaq sa per dijeni
Nese keni ndonje mendim te kundert me shkruani, sepse edhe une do te di te shkruaj edhe me shume. Kete ja kam bere dikur edhe sharrllatanit Nexhmedin, i cili mund te kete ngrene ndonje luge corbe te prishur ne vilen Kadria ne Bazel te Zvicres.
TUNG
muharremi më 27 November, 2009 04:19:23
avatar
kujton matoshi se nato nderhyni dhe tani ja hodhem tashi kosova mund te konsiderohet shtet i pavarur ka qene kjo per shqiptaret vetem nje fat i rralle qe sperseritet kurre se per ne ka vetem pafat kemi fqij shtete qe deri luften e 1-re boterore deklaronin qe nuk ekziston nje komb i quajtur shqiptar kurse halili thote une jam per mosbashkim se kemi diferenca largpamesia e halilit se kalon hunden e vet!!zotit mehmeti i lutem te ushtroi mundesite e tij deri ne fund per te provokuar te gjitha klesat politike shqiptare ne vecanti ate te tiranes se per shqipet vlen me shume i provokim se 1000 keshilla tung!
online më 29 March, 2010 10:35:25
avatar
Faleminderit per blog interesante
llakavica më 23 April, 2010 05:30:22
avatar
ket halil matoshin e kam dite te mencur por ki koka kal komplet
Naser Dërmaku më 19 May, 2010 09:01:36
avatar
Pas një viti të këtij debati, arrita ta shoh. Një të arritur e ka ky debat, besoj, se ishte një vetëdijësim edhe për skeptikët(të pa informuarit komplet kombëtarisht), ndërsa për të luhatshmit, gjithsesi vendimtare në dilemën e bashkimit kombëtar. Nga të tre debatuesit, pos Halilit "kozmopolit" me bateri gjysëm të zbrazura, u qartësua rrafshi i bashkimit kombëtar. Konkretizimi u bë me shembuj nga popujt më modern, me gojën plot paqe, të cilët megjithë bashkimin ekonomik evropian, bazë ose pikënisje, kanë kombin dhe sigurinë e tij. Në cilësinë e komentuesit, marrë guximin që ta shpreh mbresën time ndaj guximit dhe përgatitjes së Albinit, duke ruajtur respektin e lartë për Kimin me bazament të dijës dhe modestisë së tij prej intelektuali shqiptar!

Me nderime shqiptare,
Naseri
Bedri më 09 June, 2010 12:16:42
avatar
Te gjitha shtetet e mirefillta dhe perparimtare ne bote orvaten qe te bashkohen edhe kur behet fjale per shtete qe kane histori te gjate armiqesie ndermjet tyre..Kurse cuditem se si ka ende shqiptar te atill qe padrejtesine qe ju be shqqiptareve si komb, nga konferenca e ambasadoreve ne Londer (1912), mundohen qe ta legalizojn duke shpikur te ashtuquajtura shtete kombe te reja (ne kete rast shteti i Kosoves).

Nje verejtje: pjesa shqiptare e Maqedonise kure nuk ka qene pjese e Kosoves, perkundrazi pjesa e sotshme e Kosoves ka qene nen administrimin e vilajetit te Shkupit.. Dhe une mendoj se te gjitha pjeset shqiptare jashta Shqiperise (sic jane: Mali i zi, Kosova, Maqedonia dhe Cameria) kane status te ngjajshem dhe jane pjese perberese e Shqiperise etnike-natyrore.
pershendetje
Dashamiri i vendit më 08 July, 2010 04:51:18
avatar
Me qudit ideja e Halil Matoshit se na sduhet bashkuar me Shqiperin, turp si mund qe nje shqiptar te deklarohet ashtu e sidomos duke marre parasysh se eshte nje njeri qe vlersohet bukur shume prej pupollit shqiptar te Kosoves.Duhet bashkuar edhe ate sa ma pare sa sna ka hanger ujku!!!!!
Dardan më 18 July, 2010 03:05:49
avatar
Si gjithmon ne shqiptaret gojen plot patriotizem bashkim kombetar etj por me vepra kerka hiq kallaj osht me fol le tja boj secili pyetjen vetit se qfar kam ber un per bashkimin Kombtar? e jo tan kohen tu shit patriotizem se kjo ma shum po doket veq sa me fitu poena se kallaj osht me than jena per bashkim kombtar e kurgjo mos me ba po veq sa me fitu poena politike.
agimi më 21 August, 2010 02:27:28
avatar
cfare intelektuali eshte ky shoku halili kur e nderpren secilin foles-shkolle komuniste!
Perndryshe respekt per Zoterin Kimim dhe Albinin.
Amaneti Köln më 11 September, 2010 02:48:12
avatar
ne disa aspekte halil aga ka te drejt,por a e di halil aga ce kosova esht emertim sllav e i gjori do te ben komb kosovar,kimi ka te drejt ne duhet fillu nga posht nga arsimi nga mentaliteti ce pastaj vetvetiu vje te bashkimi,albimi dhe ai tjetri kan te drejt por halili esht ne disa momente esht ironik dhe mohues i disa tezave,ne akoma nuk kemi mesur te kemi debat politik,une mendoj ce populli duhet pregaditur per bashkim kombetar,o halil zeza leje ket komb kosovar o halil mramta leje kto ide antikombetare kerko ne arkiva lexo se cka don te thot kosov nga esht ky emertim,ke kujdes o halil se i thue vetes analist.
nebih istogu më 13 November, 2010 12:06:27
avatar
o halil matoshi veq nja spon hin ne kry qysh pot duron hashim thaqi me gjith ato shpifje qe poja ban se kur ukan hashim thaqi ne mal ti hala je kan tij punu me shkje ne prishtin .
E tani ata shokt e tu te moren me veti e kur te mershin ne pztje dojshe mej mush pantollt. po aka pas njeri mat lig as ti ne burg po aje ti qaj njeri qe para 60 deshmitarve nje nat kur ram me flejt u ule ne krevet dhe e fyjte ushtrin qlirimtare dhe the ja qifsha nanen motrat grat dhe mit ne tavan jav qifsha .
e une tani te thash po per cilen ushtri e ki fijalen th per uqeken e une te thash qfar njeri je ti qe e shan ushtrin tane po ti skoke njeri ta qifshin tan ata ty se ska njeri qe se ka dikan ushtar ktu
e tash um paraqitesh si patriot e tash edhe shpijunat jan ba patriota e mos gabo mem dal para televizjonev drejt per drejt se hor kamet ba .
rexhep miftari më 19 November, 2010 02:20:36
avatar
aqe shume qe eshte coptuare trupi i memes SHQIPERI ka ra ne kome,duke mose kerkuare gjymtyrte e veta per arsyje te plagve te mdha nga armiqte pore mose mendojne se kemi vdekure,perkundrazi ka dale prej kome SHQIPTARIJA patjeter e ka qe ti bashkone gjymtyrte per me qen SHQIPERI NATYRALE.nese ska bashkim jemi sakat per ne sokak.(komb si kufom e gjall).
rachat de credit më 23 November, 2010 05:41:24
avatar
Man, really want to know how can you be that smart, lol...great read, thanks.
valmiri më 29 November, 2010 05:48:25
avatar
persh zotri kim mehmeti dhe zotri albin kurtiju urojm sukses dhe pun te mbar populli shqiptar mergimtar nga franca komentet e juve jan te shkelqyshme per popullin shiptar urime 28 nentorin dita e flamurit kometar emeritoni flm per mir kuptim
Enriko Ceko më 21 December, 2010 07:42:34
avatar
Pershendetje. Ne lidhje me kete teme une mendoj se bashkimi yne do sjelle me shume avantazhe konkurruese ne treg dhe do beje qe ekonomia jone e perbashket te jete me e afte per te prodhuar me shume produkte dhe sherbime cilesore per te tere ne.
Nga ana tjeter dhe qe eshte me kryesorja, bashkimi yne kombetar na ben me te forte dhe rregullon balancat ne rajon, sepse edhe serbet dhe greket jane pothuajse nga 8 apo 9 milione banore, keshtu qe ne se bashku i bejme balle fort mire atyre ne te tera aspektet.
Me nderime per ju.
ajredini më 29 December, 2010 09:06:52
avatar
te gjitha trojet shqiptare duhet te bashkohen,te vetmit ne shqiptaret kufizohemi ne mes veti. Sa ma shpejt te behet bashkimi kombetar aq me mire ne te gjitha sferat ne ekonomio ne politik ne arsim etj.
Prof.blerim.l. më 06 January, 2011 10:55:29
avatar
Rroft Shqiperia, Shqiperia e Shqipetareve.
Rroft Bashkimi i te Bashkuarve.
sllovenija më 11 January, 2011 03:11:06
avatar
e vecanta e krejt ktij debati ishte halil matoshi te cilin lirisht mundet me e krahasu me nje serb.. i cili gjithmon ka qen kunder interesave kombtare tung po njerzive si halil matoshi ju ka kalu afati ska asgje ma prej ktyve pro serbeve
refresh më 21 March, 2011 07:12:12
avatar
ihaaa z.Kimi dhe Z.Albini jan me te vertet teper teper te mir shum intelegjenta edhe knaqesi me ndegju qka flet allahu i rujt ishalla
hajdar më 26 March, 2011 03:07:18
avatar
o ti matosh po ti pis tu kake bre po qysh nuk duhet me u bashku kosova me shqipnin po ti spo dike gjA BRE kosova ka me u bashku me shqipnin

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
3.00
Tjera nga Video
Previous
image
Kim Mehmeti në 'Ora Kulturë' (VIDEO)
Kim Mehmeti i ftuar në emisionin "Ora Kulturë", që udhëhiqet nga Armando Bora, ku kryesisht flitet për letërsinë e Mehmetit... ...
image
Intervista e dhënë nga Kim Mehmetit për emisionin "Rubikon" në KTV - VIDEO
Kim Mehmeti në emisionin "Rubikon" të drejtuar nga Adriatik Kelmendi që transmetohet në  "KTV" i shpalosi mendimet e tij idhur me incidentet e fundit në ...
image
Kim Mehmeti në “Top Story”në Top Channel, krimet e luftës në Kosovë (VIDEO)
Kim Mehmeti,Xhavit Haliti,Shpetim Idrizi dhe Astrit Gashi flasin në emisionin Top Story në Top Channel. Kosova është shndërruar prej disa javësh në një lajm kryesor ...
image
"Logos" sjell 55 më të mirat e fjalës së shkruar(VIDEO)
Publicisti Kim Mehmeti shprehu shqetësimin për mos prezencën e asnjë politikani shqiptar. Ai nënvizoi se asnjë nga 55 titujt e botuar së fundi nga shtëpia ...
image
Emisioni Shqip në Top Channel:Ballkani përplasje e re
A është ky Ballkani ku duam të jetojmë? Kësaj pyetje u përpoqën t’i përgjigjeshin në emisionin e gazetares Rudina Xhunga, “Shqip”, një panel ku bënte ...
image
Vizion Plus:Kim Mehmeti për regjitrimin e dështuar në Maqedoni
Regjistrimi i popullsisë ne Maqedoni dështoi për shkak te politikes nacionaliste qe prodhon kryeministri Gruevski, ne dem te shqiptareve. Analistet vendas mendojnë se megjithe pozitat ...
image
Ka nevojë për mendësi të re politike, jo per ligj të ri për regjistrimin e popullsisë
Parlamenti i Maqedonisë votoi ligjin për ndërprerjen e vlefshmërisë së Ligjit për regjistrimin e popullsisë. Analistët thonë se regjistrimi dështoi për shkak të politikës nacionaliste maqedonase e cila ka për qëllim uljen e numrit të shqiptarëve, pasi përveç si operacion statistikor, regjistrimi në Maqedoni ka rëndësi të madhe politike. ...
image
Kim Mehmeti: Aleanca Kuq e zi,Prizren
Emisioni Shqip i drejtuar nga Rudina Xhunga ne Top Channel. Tema:Aleanca Kuq e zi,Prizren, Mysafir:Kim Mehmeti,Kreshkin Spahiu,Lorik Cana,Ekrem Kryeziu,Bedri Abdullahu,Gerti Peshkopia      ...
image
Me Kim Mehmetin në ZonaB Klan Kosova
Me Kim Mehmetin në ZonaB Klan Kosova. Në emisionin ZonaB të drejtuar nga Baton Haxhiu. Tema: Zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni 2011.  ...
image
Kim Mehmeti: Zgjedhjet Shqiptare, debat në emisionin Shqip
Në emisionin Shqip të drejtuar nga Rudina Xhunga në Top Channel.Tema:Zgjedhjet në hapësirat ShqiptareMysafire:Kim Mehmeti,Daut Gumeni,Adem Demaçi    Ndiqni videon këtu   ...
image
Zgjedhjet në Maqedoni, cfarë përfitojnë shqiptarët?
  Po cfarë pritet të përfitojnë më shumë shqiptarët nga këto zgjedhje të parakohëshme në Maqedoni? Sipas analistëve nëse partite politike maqedonase nuk do të fitonin shumicën ...
image
Shqiptarët nuk e duan Gruevskin
  Sipas një anketimi të realizuar nga Instituti Liberta në Shkup rezulton sa 87 % e shqiptarëve janë të pakënaqur me kryeministrin aktual Nikolla Gruevski dhe ...
image
Kim Mehmeti: Maqedonia nuk mund të qëndroj në "këmbë" (VIDEO)
Qeveria s’heq dorë nga ndërtimi i kishës në Kalanë e Shkupit. Ky objekt mbetet ndër prioritetet e qeverisë në vitin 2011.Në tenderin e hapur për ...
Next