Fillimi | Video | Kim Mehmeti: Maqedonia nuk mund të qëndroj në "këmbë" (VIDEO)

Kim Mehmeti: Maqedonia nuk mund të qëndroj në "këmbë" (VIDEO)

Madhësia: Decrease font Enlarge font

Qeveria s’heq dorë nga ndërtimi i kishës në Kalanë e Shkupit. Ky objekt mbetet ndër prioritetet e qeverisë në vitin 2011.
Në tenderin e hapur për rivitalizimin e kalasë së Shkupit, kërkohet që karakteri i kishës të dalë nga mbetjet arkeologjiko-arkitektonike nga ndërtesa mesjetare sarkale me bazë kryqin.

Analisti Kim Mehmeti, thotë se me ngritjen e Kishës në Kala, qeveria po vazhdon projektin e kryqëzimit të Shkupit të nisur që në vitin 2002. Ai vlerëson se në këtë mënyrë pushteti po tenton të bëjë deshqiptarizimin e kryeqytetit të Maqedonisë.

“Kjo kishë do të jetë varri ku do të varrosen marrëdhëniet ndëretnike dhe ndërreligjioze në Maqedoni. Përpara kësaj kishe besoj se do të duhet të përgjigjen të gjithë qytetarët e Maqedonisë se a mund të ekzistojë ky shtet. Ky shtet gjithnjë e më shumë i afrohet ditës ku formohet bindja se ai është e pamundur të qëndroj në këmbët e veta”, deklaroi analisti Kim Mehmeti.

Edhe përkundër incidentin ndëretnik që shkaktoi ky objekt i kultit, qeveria nëpërmjet një kumtese paralajmëroi se nuk do të ndërpriten punimet për ngritjen e kishës. 

“Mbrojtja e trashëgimisë kulturore në Kalanë e Shkupit, që prejardhjen e ka nga periudha të ndryshme, do të mbetet në mesin e prioriteteve tona”, u tha në reagimin e qeverisë të lëshuar menjëherë pas incidentit të së dielës.
 
 Teksti u shkëput nga ueb-faqja  : http://top-channel.tv/artikull.php?id=204157&ref=lajme 
 

 

Komente (3 dërguar):

Zudi Limani më 16 February, 2011 08:42:01
avatar
Pershendetje Z Kim Mehmeti ju jeni ata qe engritet zanin kur uvran 4 ushtaret e Uck ju jeni ata qe perseri ngrenin zanin kunder padrejtsive qe ju bahen Shqiptareve, kam shum respekt ndaj jush prandaj deri te ngritja e kishes mbi kalan eshkupit tregon qart se faktori politik mbar shqiptar eshte asgjesu dmth une shoh se udhheqsit e partive politike shqiptare,sbejn dot tjeter per vecse zankave mes tyre, na si Popull cfar duhet te bejme te dalim ne votime ti rizgjedhim perseri ata te na vrassin, me voten ton cfar duhet bere tani'ketu tani na jemi ne udhkryq qe sdim kah tja mbajm por mendoj se ju me potencialin tuj intelektual duhet vazhdimisht ti sulmoni keta udh heqs tan politik jo aftsit e tyre zankat per karige na ngelim persei ne rruge te pambrojtur cfar duhet bere' nderimet emia respekt
Era- Tetovë më 22 February, 2011 12:08:55
avatar
Z.Kim ju kisha thënë përgaditni ndoni matrial diskutimi ati A.Ameti kur të takohet me Gruefskin se nuk din agjë dhe e haron veten se e ka pas popullin shqipëtar kujtoja të lutem se ai vetëm e ka në kokë karigen e vet sidomos tash para zgjedhjeve.
kenan më 10 March, 2011 03:41:08
avatar
ky njeri duhet te behet nenkryetar i qeveris se ktij shteti..perndryshe ne shqiptaret do te shkrihemi si akull ..sidomos ne shkupjanet me rrethin..hajde kim benu trim,,pervjeli krahet..e ke shansen ne zgjedhje.

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
4.33
Tjera nga Video
Previous
image
Kim Mehmeti në 'Ora Kulturë' (VIDEO)
Kim Mehmeti i ftuar në emisionin "Ora Kulturë", që udhëhiqet nga Armando Bora, ku kryesisht flitet për letërsinë e Mehmetit... ...
image
Intervista e dhënë nga Kim Mehmetit për emisionin "Rubikon" në KTV - VIDEO
Kim Mehmeti në emisionin "Rubikon" të drejtuar nga Adriatik Kelmendi që transmetohet në  "KTV" i shpalosi mendimet e tij idhur me incidentet e fundit në ...
image
Kim Mehmeti në “Top Story”në Top Channel, krimet e luftës në Kosovë (VIDEO)
Kim Mehmeti,Xhavit Haliti,Shpetim Idrizi dhe Astrit Gashi flasin në emisionin Top Story në Top Channel. Kosova është shndërruar prej disa javësh në një lajm kryesor ...
image
"Logos" sjell 55 më të mirat e fjalës së shkruar(VIDEO)
Publicisti Kim Mehmeti shprehu shqetësimin për mos prezencën e asnjë politikani shqiptar. Ai nënvizoi se asnjë nga 55 titujt e botuar së fundi nga shtëpia ...
image
Emisioni Shqip në Top Channel:Ballkani përplasje e re
A është ky Ballkani ku duam të jetojmë? Kësaj pyetje u përpoqën t’i përgjigjeshin në emisionin e gazetares Rudina Xhunga, “Shqip”, një panel ku bënte ...
image
Vizion Plus:Kim Mehmeti për regjitrimin e dështuar në Maqedoni
Regjistrimi i popullsisë ne Maqedoni dështoi për shkak te politikes nacionaliste qe prodhon kryeministri Gruevski, ne dem te shqiptareve. Analistet vendas mendojnë se megjithe pozitat ...
image
Ka nevojë për mendësi të re politike, jo per ligj të ri për regjistrimin e popullsisë
Parlamenti i Maqedonisë votoi ligjin për ndërprerjen e vlefshmërisë së Ligjit për regjistrimin e popullsisë. Analistët thonë se regjistrimi dështoi për shkak të politikës nacionaliste maqedonase e cila ka për qëllim uljen e numrit të shqiptarëve, pasi përveç si operacion statistikor, regjistrimi në Maqedoni ka rëndësi të madhe politike. ...
image
Kim Mehmeti: Aleanca Kuq e zi,Prizren
Emisioni Shqip i drejtuar nga Rudina Xhunga ne Top Channel. Tema:Aleanca Kuq e zi,Prizren, Mysafir:Kim Mehmeti,Kreshkin Spahiu,Lorik Cana,Ekrem Kryeziu,Bedri Abdullahu,Gerti Peshkopia      ...
image
Me Kim Mehmetin në ZonaB Klan Kosova
Me Kim Mehmetin në ZonaB Klan Kosova. Në emisionin ZonaB të drejtuar nga Baton Haxhiu. Tema: Zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni 2011.  ...
image
Kim Mehmeti: Zgjedhjet Shqiptare, debat në emisionin Shqip
Në emisionin Shqip të drejtuar nga Rudina Xhunga në Top Channel.Tema:Zgjedhjet në hapësirat ShqiptareMysafire:Kim Mehmeti,Daut Gumeni,Adem Demaçi    Ndiqni videon këtu   ...
image
Zgjedhjet në Maqedoni, cfarë përfitojnë shqiptarët?
  Po cfarë pritet të përfitojnë më shumë shqiptarët nga këto zgjedhje të parakohëshme në Maqedoni? Sipas analistëve nëse partite politike maqedonase nuk do të fitonin shumicën ...
image
Shqiptarët nuk e duan Gruevskin
  Sipas një anketimi të realizuar nga Instituti Liberta në Shkup rezulton sa 87 % e shqiptarëve janë të pakënaqur me kryeministrin aktual Nikolla Gruevski dhe ...
image
Kim Mehmeti: Maqedonia nuk mund të qëndroj në "këmbë" (VIDEO)
Qeveria s’heq dorë nga ndërtimi i kishës në Kalanë e Shkupit. Ky objekt mbetet ndër prioritetet e qeverisë në vitin 2011.Në tenderin e hapur për ...
Next