Fillimi | Video | Ka nevojë për mendësi të re politike, jo per ligj të ri për regjistrimin e popullsisë

Ka nevojë për mendësi të re politike, jo per ligj të ri për regjistrimin e popullsisë

Madhësia: Decrease font Enlarge font

Parlamenti i Maqedonisë votoi ligjin për ndërprerjen e vlefshmërisë së Ligjit për regjistrimin e popullsisë. Analistët thonë se regjistrimi dështoi për shkak të politikës nacionaliste maqedonase e cila ka për qëllim uljen e numrit të shqiptarëve, pasi përveç si operacion statistikor, regjistrimi në Maqedoni ka rëndësi të madhe politike.

 

Analisti Kim Mehmeti sqaron se tërë sistemi politiko-juridik në këtë vend korrespondon me rezultatet e këtij operacioni. Nga shifrat që do të dalin nga ky proces varen edhe të drejtat që komunitetet mund t’i shfrytëzojnë në nivel shtetëror dhe lokal.

“Në kushtetutën e Maqedonisë nuk përmenden shqiptarët. Ne jemi 20%-shi dhe derisa është kështu që numrat ta caktojnë faktin e një entie, normalisht ai operacion do të jetë më tepër politik se sa teknik. Mendoj se Maqedonisë nuk i nevojitet ligj i ri për regjistrim, por i nevojitet një mendësi e re politike dhe një guxim politik i cili më në fund do të bëjë atë që të çlirohemi nga ajo që njëri të rrisë numrin e vet e të zvogëlojë numrin e tjetrit”, shprehet Mehmeti.

Analisti Kim Mehmeti ka komentuar edhe qëndrimin e partisë së kryeministrit Nikolla Gruevski, VMRO-DPMNE, parti kjo e cila konteston numrin e shqiptarëve në Maqedoni. Sipas kësaj partie në regjistrimin e vitit 2002 në Maqedoni janë regjistruar rreth 120 mijë shqiptarë më tepër. VMRO-DPMNE pretendon se numri i shqiptarëve në këtë vend me 2 milion banorë është 20 % dhe jo 25 siç tregojnë shifrat zyrtare nga regjistrimi i fundit i para 10 viteve.  

“Në gjenezën e vet VMRO-ja është parti anti-shqiptare dhe si e tillë ajo do të kishte dashur që në Maqedoni të mos ketë asnjë shqiptar. Ajo mendësi shkaktoi edhe ndërprerjen e regjistrimit”, shton Mehmeti.

Analistët shqiptarë thonë se do të ishte absurde të pretendohet një përqindje më e ulët e shqiptarëve në krahasim me regjistrimin e vitit 2002. Ata flasin për rritje të vazhdueshme të numrit të shqiptarëve në Maqedoni.

Teksti u shkëput nga ueb faqja : http://top-channel.tv/artikull.php?id=220741

 Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
5.00
Tjera nga Video
Previous
image
Kim Mehmeti në 'Ora Kulturë' (VIDEO)
Kim Mehmeti i ftuar në emisionin "Ora Kulturë", që udhëhiqet nga Armando Bora, ku kryesisht flitet për letërsinë e Mehmetit... ...
image
Intervista e dhënë nga Kim Mehmetit për emisionin "Rubikon" në KTV - VIDEO
Kim Mehmeti në emisionin "Rubikon" të drejtuar nga Adriatik Kelmendi që transmetohet në  "KTV" i shpalosi mendimet e tij idhur me incidentet e fundit në ...
image
Kim Mehmeti në “Top Story”në Top Channel, krimet e luftës në Kosovë (VIDEO)
Kim Mehmeti,Xhavit Haliti,Shpetim Idrizi dhe Astrit Gashi flasin në emisionin Top Story në Top Channel. Kosova është shndërruar prej disa javësh në një lajm kryesor ...
image
"Logos" sjell 55 më të mirat e fjalës së shkruar(VIDEO)
Publicisti Kim Mehmeti shprehu shqetësimin për mos prezencën e asnjë politikani shqiptar. Ai nënvizoi se asnjë nga 55 titujt e botuar së fundi nga shtëpia ...
image
Emisioni Shqip në Top Channel:Ballkani përplasje e re
A është ky Ballkani ku duam të jetojmë? Kësaj pyetje u përpoqën t’i përgjigjeshin në emisionin e gazetares Rudina Xhunga, “Shqip”, një panel ku bënte ...
image
Vizion Plus:Kim Mehmeti për regjitrimin e dështuar në Maqedoni
Regjistrimi i popullsisë ne Maqedoni dështoi për shkak te politikes nacionaliste qe prodhon kryeministri Gruevski, ne dem te shqiptareve. Analistet vendas mendojnë se megjithe pozitat ...
image
Ka nevojë për mendësi të re politike, jo per ligj të ri për regjistrimin e popullsisë
Parlamenti i Maqedonisë votoi ligjin për ndërprerjen e vlefshmërisë së Ligjit për regjistrimin e popullsisë. Analistët thonë se regjistrimi dështoi për shkak të politikës nacionaliste maqedonase e cila ka për qëllim uljen e numrit të shqiptarëve, pasi përveç si operacion statistikor, regjistrimi në Maqedoni ka rëndësi të madhe politike. ...
image
Kim Mehmeti: Aleanca Kuq e zi,Prizren
Emisioni Shqip i drejtuar nga Rudina Xhunga ne Top Channel. Tema:Aleanca Kuq e zi,Prizren, Mysafir:Kim Mehmeti,Kreshkin Spahiu,Lorik Cana,Ekrem Kryeziu,Bedri Abdullahu,Gerti Peshkopia      ...
image
Me Kim Mehmetin në ZonaB Klan Kosova
Me Kim Mehmetin në ZonaB Klan Kosova. Në emisionin ZonaB të drejtuar nga Baton Haxhiu. Tema: Zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni 2011.  ...
image
Kim Mehmeti: Zgjedhjet Shqiptare, debat në emisionin Shqip
Në emisionin Shqip të drejtuar nga Rudina Xhunga në Top Channel.Tema:Zgjedhjet në hapësirat ShqiptareMysafire:Kim Mehmeti,Daut Gumeni,Adem Demaçi    Ndiqni videon këtu   ...
image
Zgjedhjet në Maqedoni, cfarë përfitojnë shqiptarët?
  Po cfarë pritet të përfitojnë më shumë shqiptarët nga këto zgjedhje të parakohëshme në Maqedoni? Sipas analistëve nëse partite politike maqedonase nuk do të fitonin shumicën ...
image
Shqiptarët nuk e duan Gruevskin
  Sipas një anketimi të realizuar nga Instituti Liberta në Shkup rezulton sa 87 % e shqiptarëve janë të pakënaqur me kryeministrin aktual Nikolla Gruevski dhe ...
image
Kim Mehmeti: Maqedonia nuk mund të qëndroj në "këmbë" (VIDEO)
Qeveria s’heq dorë nga ndërtimi i kishës në Kalanë e Shkupit. Ky objekt mbetet ndër prioritetet e qeverisë në vitin 2011.Në tenderin e hapur për ...
Next