Fillimi | Intervista | Kim Mehmeti: Qeveria shqiptare, pak reaguese

Kim Mehmeti: Qeveria shqiptare, pak reaguese

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Ky vendim, pike se pari, eshte perbuzes per shqiptaret e Maqedonise. Domethene eshte nje mosperfillje e plote ndaj shqiptareve, pasi cdo qeveri qe e di se ka 30% te asaj popullate, nga e cila e ndan me viza, sikur te ndiente pergjegjesi dhe sikur te kishte qendrim perfilles ndaj asaj popullate, do te mendonte gjate, derisa te sjelle nje vendim te tille. Pastaj, ky vendim eshte edhe fryt i nje administrate te dobet sa i perket Shqiperise, kete duhet ta them, sepse ju konkretisht jeni nje administrate me funksionale, nje administrate qe di te veproje dhe ajo qe ne ate cast duhet te merrte masa, qe t’ia bej me dije se nuk mund te tallet me nje shtet, ashtu sic mendon.

Komenti juaj per vendimin e Kuvendit te Maqedonise per regjimin e vizave me Shqiperine?

Ky vendim, pike se pari, eshte perbuzes per shqiptaret e Maqedonise. Domethene eshte nje mosperfillje e plote ndaj shqiptareve, pasi cdo qeveri qe e di se ka 30% te asaj popullate, nga e cila e ndan me viza, sikur te ndiente pergjegjesi dhe sikur te kishte qendrim perfilles ndaj asaj popullate, do te mendonte gjate, derisa te sjelle nje vendim te tille. Pastaj, ky vendim eshte edhe fryt i nje administrate te dobet sa i perket Shqiperise, kete duhet ta them, sepse ju konkretisht jeni nje administrate me funksionale, nje administrate qe di te veproje dhe ajo qe ne ate cast duhet te merrte masa, qe t’ia bej me dije se nuk mund te tallet me nje shtet, ashtu sic mendon. Nuk mund kete shtet ta vendos, me shtetet afrikane qe jane te rrezikshme. Pastaj, kjo eshte nje vendim qe vjen pas shume vendimeve te tjera, qe kane karakter antishqiptar. Para disa muajsh, u amenduan disa nene te ligjit per perdorimin e gjuhes, qe mund te merret edhe nje, do te thosha nje provokim njeri pas tjetrit qe u behet shqiptareve, qe ndoshta kane edhe ndonje qellim tjeter, qe kane ndonje qellim qe tani ta radikalizoje aq shqiptaret, sa ata te benin ndonje veprim qe do t’i shkonte per shtat Serbise. Ndoshta qeveria e Maqedonise arrin te beje gjera qe ta ndihmoje ne nje fare menyre Serbine. Mirepo, sido qe te jete, keto viza jane shkaku, sepse te ketille jemi ne shqiptaret, ajo se dikush eshte ndryshe, se te tjeret mund te jene si te duan, mirepo, cdo njeri mund te bej aq keq edhe aq mire sa u lejon.

Po deputetet shqiptare, pse nuk reagojne?

E vertete. Sikur ata deputete te ishin ata qe duhen te jene, ata duhet ta tronditnin Kuvendin, republikanet keto dite edhe nuk ka qeveri, une e mbroj publikisht ate qendrim, nuk ka qeveri maqedonase qe mund t’i vere viza qytetareve shqiptare, nese nuk e ndjen inferioritetin e politikaneve shqiptareve qe neve i kemi atje dhe nuk eshte bindur se atje ka nje mase amorfe shqiptare, e cila nuk reagon, cfaredo qe te besh ti, ato vetem dy apo tre dite vajtojne pak edhe pas asaj harrojne, apo del ndonje shpjegim i zbehte, madje edhe qe kjo behet ne te miren e shqiptareve dhe ne heshtim. Pastaj edhe ne kemi ketu nje administrate, e cila gjithmone sillet me nje inferioritet te pakuptimte ndaj fqinjeve, madje edhe ndaj fqinjeve te tille, sic eshte Maqedonia, te zeme.

Nderkohe qe mes paleve ne Maqedoni qendron marreveshja e Ohrit, e cila s’po zbatohet...?

Po, mendoj se nuk do te zbatohet, sepse besoj Maqedonia ka 30 per qind shqiptare edhe dua te besoj qe edhe Shqiperia e ka nje administrate, e cila eshte e vonuar, mirepo edhe me vonesen ndermerr dicka. Dua t’i besoj kesaj se perndryshe do te ndihesha shume i mjere dhe individualist. Une nuk jam njeri i forces qe te merremi vesh. Mirepo, 30 per qind shqiptare ne Maqedoni e di c’do te thote? Qe neser 20 mije studente te mbushin sheshet e Tetoves dhe te thone qe duam shqiptaret lirshem te qarkullojne ne kete hapesire. Kur e thone kete te rinjte, duhet ta keni te qarte se nuk ka asnje qeveri, nese ka qellime te tjera qe nuk i dime ne. Nese ka per qellim shkaterrimin e qeverise, po, kjo eshte rruge e mire. Keshtu provokojne shqiptaret sa me shpejt, mund te jete edhe ky qellimi. Nese eshte ky qellimi, edhe une e them qe e kane zgjedhur mire, le te vazhdojne keshtu dhe Maqedonise s’duhet t’i ndodhe asnje cudi tjeter, do te kalbet brenda dhe nje dite ndoshta do te mbetet M-ja e saj. Mirepo edhe partive shqiptare do t’i mbetet vetem P-ja.

Te gjitha keto jane elemente, te cilat ne shqiptaret i paguajme pak me shtrenjte, per shkak te situates ne te cilen ndodhemi, ashtu kemi Kosoven me statusin, qe kerkon kujdes nga ne te tjeret. Dua te them se qeveria maqedonase e perdor shpesh kete ndaj ne shqiptareve te Maqedonise. Duke e ditur se tani nuk je aq komod ne sjellje kur e ke nje Kosove qe po i zgjidhet statusi dhe i provon nese i ben hapat e fundit ne keto provokime ndaj shqiptareve, qe te shohe deri ku te shkoje, por nuk mund te shkoje askund.

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
0
Tjera nga Intervista
Previous
image
Intervista/ Kim Mehmeti patriot, nacionalist apo kozmopolit?
Intervista “START 19+1” - Nga: Artan Dokuzi / Eno Shkëmbi Në intervistën “Start 19+1” vjen Kim Mehmeti, publicisti dhe shkrimtari i njohur shqiptar nga Maqedonia. E ...
image
"Shqipëritë" e Kim Mehmetit
I njohur si një njeri që nuk ka qime në gjuhë, Kim Mehmeti ka nisur të quajë Shqipërinë, Kosovën e Maqedoninë në një emër “Shqipëritë ...
image
Kim Mehmeti: Na shpallin "masha" të Cërvenkovskit, ata që janë dorë e zgjatur e Gruevskit!
Kim Mehmeti, shkrimtari shqiptar nga Maqedonia në një intervistë ekskluzive për shqiptarja.com, jep një panoramë sipas mendimit të tij për shqiptarët e Maqedonisë, Shqipërisë, Kosovës, ...
image
Kim Mehmeti: Të gjithë ne jemi “kriminelë kujdestarë”!
Kështu siç sillet policia, çdo shtëpi tonën mund ta shpall “çerdhe terroriste islamike”, e të sjell aty dëshmitë që i mungojnë për të na shpallur ...
image
Kim Mehmeti: Qeveria e Gruevskit është "Qeveri fashizoide"
  Analisti dhe publicisti  Kim Mehmeti në intervistën dhënë për Lajm Kosovë, në lidhje me incidentet e fundit në Maqedoni ka fajësuar shërbimin sekret serb që ...
image
Kim Mehmeti: Nëse vazhdon kësaj rruge Maqedonia do të zhbëhet
Përndryshe, këtë shtet asgjë nuk do mund ta shpëtojë. Jo pse nga dita në ditë shtohet frustrimi i shqiptarëve të këtushëm, por ngaqë nga dita në ditë rritet numri i maqedonasve që mendojnë se forca e tyre është proporcionale me lartësinë e përmendoret që ua ndërton qeveria e Gruevskit, i cili assesi ta lexojë drejtë heshtjen e sotme të shqiptarëve të këtushëm, heshtje që nuk është e barabartë me dëgjueshmërinë e shqiptarëve që i ka në qeveri, thotë Kim Mehmeti. Më poshtë e keni intervistën e plotë të shkrimtarit dhe publicistit të njohur shqiptarë Kim Mehmeti....
image
Marrëdhëniet ndëretnike - problem madhor
Problemi më madhor i Maqedonisë janë marrëdhëniet ndëretnike… Maqedonia ndërtohet sipas formulave të ish-Jugosllavisë, ku kemi marrëdhënie të mira mes elitave politike multi-etnike, mirëpo poshtë ...
image
Kim Mehmeti: Fëmijëria ime si “katundar” përballë zorraxhinjve të Shkupit
Njeriu vetëm si i mitur e sheh botën dhe e përjeton atë të atillë siç është. Më vonë, çdo gjë nga pakë është manipulim, përshtatje, çdo gjë është nga pakë orvatje të jesh i pranuar nga të tjerët, të jesh i tillë siç duan të të shohin ata që të duan, e jo ai që je. Duke qenë fëmijëria forma më burimore e përjetimit të jetës, duke qenë fëmijëria përjetimi më njerëzorë i kësaj bote, ajo mbetet edhe pjesa më e freskët, më e vlefshme e jetës sonë, e të cilën gjithmonë e kujtojmë me mall dhe duam t’i rikthehemi, gjë që është e pamundur.... Kim Mehmeti, ka këtë koncept për fëmijërinë në përgjithësi...Por ditët e fëmijërisë së tij janë mjaft të veçanta, përjetimet po ashtu. Edhe kjo intervistë e ciklit të gjatë me rrëfime shkrimtarësh nga fëmijëria e tyre...është një intervistë e rrallë, jo aq për faktet, sa për këndvështrimet interesante dhe stilin e rrallë të të rrëfyerit. Le ta ndjekim... ...
image
Po të mos isha shkrimtar, do të isha i pasur!
  Prej sot gazeta “Lajm” do të fillojë rubrikën e rregullt “Çka do të isha, po të mos isha...”. Personalitete të njohura të jetës politike, kulturore, ...
image
Kim Mehmeti: Si e mbaj mend Shqipërinë e vitit 1991 dhe pse m'u dhimbs më 1997
Intervistoi gazetarja Fatmira Nikolli Kimi na rrëfehet ngadalë. Ka një botë të tërë në vetvete e kujtime pa fund. Nis të kujtohet për fëmijërinë kur kënaqej ...
image
Pushteti sillet si vjedhësi që bërtet: kapeni hajdutin!
“Politikani që vlerë dhe forcë të vetmen ka emblemën partiake dhe atë të institucionit që drejton, i ngjanë derrit që majmet në baltën e ngrohtë politike, e ku ushqehet me krimbat e shtetit që kalbet. Qeveria e Gruevskit është e përbërë nga qeveritarë shqiptarë e maqedonas, shumica e të cilëve vështirë se kanë guxuar të ëndërrojnë ndonjëherë se do bëhen plak katundi, e jo më drejtues shteti”, thotë shkrimtari Kim Mehmeti në një intervistë ekskluzive për gazetën “Koha e Re”...
image
Viti 2011 për shqiptarët do të jetë më i keq se viti 2010
Edhe gjatë vitit 2010 Kim Mehmeti me kolumnat e tij të rregullta u veçua ndër kronikët më të mirë të aktualitetit shqiptar jo vetëm në Maqedoni por edhe në rajon. Prandaj mendojmë se kemi bërë zgjedhjen e qëlluar të personit i cili në fund të vitit 2010 mund të flasë për atë se çka mund të na presë vitin e ardhshëm....
image
Mirupafshim deri në provokimin e radhës...
Më ndihmon intuitae shkrimtarit dhe nuk dua të merrem me komentimin e asaj që ndodh. Dua të paralajmëroj atë që do të ndodhë". Me këto fjalë shprehet shkrimtari Kim Mehmeti për publicistikën e përmbledhur në librin e tij "Farë e bimës së keqe", promovuar dje në Tiranë e botuar nga "Toena". Në këtë intervistë, përveç një përshkrimi të veprës, autori i një sërë librash flet edhe për problemet që shqetësojnë shqiptarët në shtetin fqinj, por tregon edhe për karakterin "profetik" të shkrimeve të tij. Si një zë që del hapur kundër ofendimit të shqiptarëve, Mehmeti tregon pozicionin e vet edhe si shkrimtar që shkruan edhe në shqip, edhe në maqedonisht, shpreh lodhjen që ndjejnë qytetarët në pritje që maqedonasit të sqarojnë dilemat e tyre. Teksa komenton lëvizjet politike, sipas tij të gabuara të partisë shqiptare në Maqedoni, BDI, për sa i përket "Enciklopedisë filmike" të sapobotuar dhe cilësimit në të të Bekim Fehmiut si maqedonas, Mehmeti thotë se "një popull që vjedh, është i mjerë".....
image
Kim Mehmeti: Maqedonia po na shpall luftë hapur
Në enciklopedinë maqedonase thuhet se shqiptarët janë ardhacakë dhe si të tillë, ne duhet të çlirohemi nga ata. Ky botim fton në luftë. Duhet t'iu djegësh akademinë, duhet t'u thuash të mos luajnë me zjarr, se do të digjen. Ata po na provokojnë, dhe kjo do të thotë që na konsiderojnë si armiq, dhe ne duhet të sillemi si armiq. Në mos tjetër, iu duhet treguar vendi". ...
image
Kim Mehmeti: Nuk na ndodh asgjë e pamerituar
Kim Mehmeti është nga ata intelektualë shqiptarë që interesat kombëtare i artikulon me ndjeshmëri jo nacionale, por me shprehitë e familjes së tij, gjuhës dhe kulturës. Sa për Ballkanin, pse ai është sot temë ekzotike për intelektualët e tjerë dhe për atë vetë, si dhe një “Piter Pan i vështirë” për evropianët një ditë më parë në festivalin ndërkombëtar të poezisë, Mehmeti zbulon jo vetëm kompleksin e sotëm për këtë temë, por dhe prirjet për ta çmitizuar këtë debat. Ekskluzivisht për “standard”, Kim Mehmeti rrëfen pse duhet të kemi jetë të brendshme kombëtare, sidomos kulturore. ...
Next