Fillimi | Media-Lajme | Kim Mehmeti: Projekti ‘Shkupi 2014’ nxjerr në shesh paaftësinë e BDI-së

Kim Mehmeti: Projekti ‘Shkupi 2014’ nxjerr në shesh paaftësinë e BDI-së

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Projekti ‘Shkupi 2014’ pasqyron potencën e faktorit politik maqedonas në pushtet VMRO-DPMNE dhe impotencën e partnerit shqiptar, BDI. Këto komente i bëri analisti politik, Kim Mehmeti gjatë një tribune të organizuar nga Shoqata për Edukim Arsimor ‘Klubi Elita’ me temë ‘Shkupi 2014, Projekt kundër bashkëjetesës’. Mehmeti gjithashtu rikujtoi partinë politike shqiptare në pushtet se nuk duhet të kënaqet me disa buste të figurave shqiptare që do të vendosen në sheshin Maqedonia, por të shqetësohet për atë se ndërtesat që po ngrihen buzë Lumit Vardar do të jenë mure që do ndajnë Shkupin në dy pjesë. 
“Kur ju përballeni me ndonjërin që dëshiron të ndërtojë mure, që dëshiron ndarje ju keni dy zgjidhje: ose ta bindni se ajo është e dëmshme dhe nuk shkon në favor, pra të të gjithve që jetojmë në këtë shtet ose duhet ta bindni se jeni bashkëpronar i asaj që ai dëshiron ta ndajë. Është e kotë nëse një vëlla dëshiron ta ndajë shtëpinë e ju të viheni në mbrojtjen e saj kur e shihni se ai ka tendenca prej ditës në ditë ai ndërton mure dhe u tregon deri ku e ke kufirin. Atëherë ju duhet ta nxirrni tapinë dhe t’i tregoni se si do të shkojë ndarja ose nëse jeni i paaftë atëherë duhet t’i nënshtroheni fatit”, vlerësoi analisti politik, Kim Mehmeti. 
Ndërkohë pjesëmarrësi tjetër në këtë tribunë, rektori i Universitetit Ballkanik në Shkup, Hyner Senxhan tha se autoritetet e kanë patjetër që në projektin Shkupi 2014 të fusin dhe Xhaminë Burmali, pasi vetëm ashtu qyteti do të reflektojë si multi-etnik dhe multi-konfesional.
“Unë kur kaloj Urën e Gurit gjithmonë kujtoj se kam nevojë të lexoj lutjen Kuranore Fatiha, gjithashtu kur kaloj këndej unë ndjej dy dhimbje meqë nuk shoh Xhaminë Burmali në vendin e saj të mëparshëm dhe tyrben e Ymer Shah Sulltanit. Unë mendoj se Xhamia Burmali duhet të jetë shkak që ne myslimanët do të duhet pak të ndalemi dhe të mendojmë për identitetin tonë islam”, u shpreh Hyner Senxhan, Rektor i Universitetit Ballkanik. Profesori universitar Ferid Muhiq projektin ‘Shkupin 2014’ e cilësoi si të dëmshëm dhe marrëdhëniet ndëretnike po i shpie drejt një konfuzioni.
“Duke menduar se po afirmon identitetin e vet, Qeveria nuk ka paraparë që të rindërtojë Xhaminë e cila më tepër se 450 vite ka ekzistuar. Bwhet fjalw pwr objektin më tw vjetër që ka qëndruar në Shesh. Pastaj asnjë tjetër objekt nuk ka qëndruar aq gjatë sa Burmalia. Tash nuk do ndërtohet objekti që është rrënuar kur dhe prej kujt? Është rrënuar vitin 1925 nga autoritetet serbe dhe kush janë ata, okupatorë të Maqedonisë”, nënvizoi Ferid Muhiq, professor universitar.
Ndërhyrjet në pamjen e Qendrës së Shkupit që planifikohen të bëhen në kuadër të projektit “Shkupi 2014” kanë alarmuar sektorin civil si dhe partitë politike opozitare, kurse shumica nga to vazhdojnë të vlerësojnë se ky projekt do të shkaktojw përçarje ndëretnike dhe ndërfetare në vend.

Valmir Kuçi
(Alsat-M) 

Komente (5 dërguar):

BASHKIM më 02 March, 2010 08:48:33
avatar
E para Z. Kim mua asgje sme lidhen me ate "Vellaun" qe don "të ndahet" (dhashte zoti ashtu qoftë) dhe e dyta ende mendoni se Shkupi eshte me i afert per neve se sa Tirana!?
Jeton më 05 March, 2010 08:43:54
avatar
Bashkim @ Shkupi ka qen kryeqytet i Dardanis edhe do t'jet serisht - JEMI NJE !
Suat më 11 March, 2010 10:01:25
avatar
Ska çfar të bëj edhe BDI-ja o i nderuari Kim. Nuk ke kompetenca, nuk të pyet askush, Gruevski i ka të gjitha në dorë... Smund të bësh asgjë me dy tre ministra në qeveri...
Qemal nga Dibra më 18 March, 2010 05:47:16
avatar
I nderuaeri zotri Kim: Jam shumë i mllefosur nga politikanët tanë shqiptar në qeveri, të cilët kanë futur kokën në torbën e qeverisë si struci në rërë dhe nuk shohin ose nuk duan të shohin se çka po ndodh rreth tyre dhe me popullin shqiptar në Maqedoni.
Nuk presim të mira nga faktori politik shqiptar.
Apeloj që intelektualët shqiptar kudo që jan ta ngren zerin e arsyes dhe t'i thonë ndal kësaj politike diskriminuese anti shqiptare.
Të përgëzoj për shkrimet dhe opinionet tuaja të plasuara në mjetet e informimit, të shkruara dhe ato elektronike.
Nji proverb popullor thot:"Lodra bie për ata që kanë vesh".
lumi më 30 September, 2010 11:16:59
avatar
pajtohem me te gjitha konstatimet ,dhe mendimet e xhdo kujte.se ne shqiptaret jemi xhdo here kritik,mirpo kure bene kritik se dikushi nuk i con punet mir duhet te jeshe i zotit qe ne rastese te besohet ty ajo detire ta udheheqishe ashtu si kritik,e jo te deshtosh. se me deshtime jena mesue. te gjitha partit shqiptare jane futur ne politik vetem e vetem per perfitime personale,dhe kete shumicae vazaleve te cilet muren ne partit tjeta menduan dhe vazhduane te marin pjese edhe te BDI dhe si duket e munden edhe ALIJEN ju futen shume vazal. halli i madhe i ALIJES eshte se shume njeres te vete dhe te partive shqiptare duhet ti shmel per kecpordorimin e detires ,vjedhje ,mose realizimin e projekteve etj..te partit maqedone e kane filluare ate denim ne mese vazaleve te vete....vazhdoj

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
3.75
Tjera nga Media-Lajme
Previous
image
Kim Mehmeti: Shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë kur të humbin Shkupin
Publicisti Kim Mehmeti ka postuar një koment të tijin sot në profilin e vet në Facebook. Ai shkruan se shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë në momentin ...
image
Kim Mehmeti “shkrimtari lakuriq”
Shkruan: Armando BORA...
image
Kim Mehmeti: Kërkesat e Selës legjitime, por Menduh Thaçi asnjëherë s'dorëhiqet
Analisti politik Kim Mehmeti kërkesat e Ziadën Selës për debat në kongresin e partisë i vlerëson si të drejta, dhe çështje të tyren brenda partiake. “Është ...
image
Kim Mehmeti: Gruevski mund t`i përfshijë të dy partitë shqiptare në Qeveri
Në zgjedhjet e parakohshme Parlamentare partitë politike në pushtet, si në kampin maqedonas poashtu edhe në atë shqiptar, shënuan fitore absolute. Analisti politik Kim Mehmeti, vlerëson ...
image
Kim Mehmeti: Rinia shqiptare, ambasadorët e mrekullueshëm të shqiptarisë
Shkrimtari i mirënjohur dhe shumë i vlerësuar nga kritikët e sotëm shqiptar dhe ndërkohmbëtarë, një nga publicistët më të guximshëm dhe më të drejtpërdrejtë në ...
image
"Shekulli i dytë i Pavarësisë dhe Çështja Çame"
Unioni Studendor Shqiptar (USSH) me rastin e Ditës së Pavarësisë, nesër 27.11.2013 (të mërkurën) në ora 14:00, te hotel "Arka" do të organizojë një tribunë ...
image
Kim Mehmeti: "Jugosllavie e re" projekt për të përçarë shqiptarët
Shkrimtari dhe mendimtari i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, shprehet kundër nismës së Malit të Zi, për krijimin e Unionit Ballkanik me qendër në Serbi, duke ...
image
Kimi kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri
Sapo ka sjellë në treg librin e tij më të ri, “Ngjyrat e këtij dheu”, botim i shtëpisë “Koha”. Por, përtej gëzimit që sjellë çdo ...
image
BDI një darkë me Ramën, 100 me partnerët maqedonas!
E ç’vlerë ka kjo një darkë vëllazërore, përballë të shumtave që krerët e BDI-së, për çdo ditë, i hanë me shokët e tyre maqedonas të ...
image
Kim Mehmeti flet për "Vitet e urithit" me lexuesit e tij
"Libri që lexova..." është aktiviteti më freskues i të rinjve që ka filluar të zhvillohet në Shkup, i cili bëhet për qëllim siç tha edhe ...
image
BDI - PDSH, mes ulurimës dhe tinzarisë
Ka dallimi shumë të madh mes paraqitjeve publike të Menduh Thaçit dhe Ali Ahmetit. Kur flet publikisht Ahmeti, pa e dëgjuar e dine se çka ...
image
Kim Mehmeti: Ahmeti të tregojë se sa të rinj shkupjanë janë rrahur?
Analisti dhe shkrimtari i mirënjohur nga Shkupi, Kim Mehmeti ka nxjerr në pah një fenomen tejet shqetësues që është bërë tashmë përditshmëri nëpër rrugët e ...
image
Kim Mehmeti në "Fokus": Politikanët tanë i kemi lazdruar(VIDEO)
Në emsionin "Fokus" i cili transmetohet në televizionin "Art" me seli në Tetovë, që udhëhiqet nga Rean Saiti, i ftuari i kësaj jave ishte publicisti ...
image
Kush do mbaj përgjegjësi për vrasjen e Harun Aliut me shokë?!
Edhe pas tre vjetësh akoma nuk është zbardhur enigma e vrasjes së komandant Kushtrimit, Harun Aliut, njërit prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) dhe ...
image
U promovua "Shkupi" i Kim Mehmetit, me Glauk Konjufcën (VIDEO)
Shkrimtari Kim Mehmeti, promovoi mbrëmjen e së shtunës librin e tij me titull ‘Shkupi’. Përmbatjen e këtij libri, ai është munduar ta shpjegojë përmes një ...
Next