Fillimi | Media-Lajme | Gjithçka kontrollohet nga Gruevski

Gjithçka kontrollohet nga Gruevski

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

”Është e saktë kjo që e thotë Gruevski, ai të gjitha premtimet e dhëna para maqedonasve i ka realizuar, kështu ndoshta dhe e kanë marrëveshjen ai dhe Ali Ahmeti, për të realizuar premtimet e Gruevskit. Në bazë të deklaratës së tij ne kuptojmë se ashtu dhe janë marrë vesh ata të dy“, ka thënë Kim Mehmeti.

Nëse merret parasysh se çka në fakt ka përmbushur kryeministri Gruevski karshi elektoratit të tij deri më tani në krahasim me Ahmetin, sipas ekspertëve shqiptar, tek ky i fundit, “ata bien poshtë”. Kjo parti sipas tyre ende ka lënë çështje të hapura

Kryeministri Nikolla Gruevski në një intervistë për shtojcën “Publika” të gazetës “Dnevnik” ka thënë se me partnerin e koalicionit BDI në krye me Ali Ahmetin e përmbushin, “atë për të cilën janë marrë vesh dhe atë që është premtuar para qytetarëve”. Nëse merret parasysh se çka në fakt ka përmbushur Gruevski karshi elekotartit të tij në krahasim me Ahmetin, sipas ekspertëve shqiptar, tek ky i fundit ata bien poshtë. Kjo parti, madje sipas bashkëbiseduesve deri më tani ka lënë ende çështje të hapura, siç janë integrimet në BE e NATO, ligjin e UÇK-së, shitja e sërishme e Enciklopedisë, maqedonishtja në klasë të parë, “Shkupi 2014”, Sopoti, investimet në pjesët shqiptare, pazari me Kërçovën dhe tjera. Duke analizuar deklaratat e Gruevskit, analistët politikë, madje shprehen se të njëjtat deklarata bëhen “sa për sy e faqe”, sepse në realitet BDI-ja në këtë mandat koalicioni me VMRO-në nuk ka arritur t’i plotësojë premtimet kyçe, ndërsa mbetja në qeveri bashkë me Gruevskin dhe “argatët” e tij si Llatasi dhe tjerë, sipas tyre, “sikurse fuqizon pushtetin e këtyre të fundit mbi shqiptarët”? Për analistin Alajdin Demiri, BDI në këtë mandat të koalicionimit sillet si parti inferiore dhe nuk ka mundur t’i realizojë premtimet para elektoratit shqiptar me pretekst se nuk pajtohet pala maqedonase.

 
... Ndërkohë, për publicistin Kim Mehmeti, deklaratat e tilla të kryeministrit janë të sakta, sepse Gruevski para palës maqedonase ka arritur të plotësojë premtimet e dhëna.

”Është e saktë kjo që e thotë Gruevski, ai të gjitha premtimet e dhëna para maqedonëve i ka realizuar, kështu ndoshta dhe e kanë marrëveshjen ai dhe Ali Ahmeti, për të realizuar premtimet e Gruevskit. Në bazë të deklaratës së tij ne kuptojmë se ashtu dhe janë marrë vesh ata të dy“, ka thënë Mehmeti.

Nga ana tjetër, analisti Bashkim Bakiu nga Qendra për hulumtim dhe krijim të politikave është i mendimit se deklaratat që dalin nga koalicioni qeveritar nuk dalin nga koordinimi, por nga dëshira për të përdëftuar se kjo qeveri funksionon si duhet dhe se nuk ka asnjë problem.

”Edhe pse dihet se për shumë gjëra dy partnerët kanë pasur mosëmarrëveshje, madje dhe në lidhje me premtimet ndaj qytetarëve si për shembull integrimet në BE dhe NATO, zgjidhja e problemit të emrit, Enciklopedia, ‘Shkupi 2014’, ligji i gjuhës. E tërë kjo të bën të mendosh se ky koalicion nuk ka funksionuar në parimin e marrëdhënieve korrekte. Sa për ilustrim janë deklaratat e ministrit për punë dhe politikë sociale dhe zëvendësit të tij në lidhje me zgjidhjen e problemit të ish ushtarëve të UÇK-së. Këto dy persona, respektivisht parti kanë qëndrime të kundërta, dhe kjo është një ndër problemet që kanë dalur në sipërfaqe”, ka thënë Bakiu.

Madje ai është i mendimit se ka qindra probleme të tjera në kuadër të kësaj garniture qeveritare të cilat për momentin nuk duken, ndërsa të njejtat mundohen t’i mbulojnë nëpërmjet deklaratave se qeveria funksionon në regull. 
 
Përmbushja e platformës së VMRO-së

”Është e saktë kjo që e thotë Gruevski, ai të gjitha premtimet e dhëna para maqedonasve i ka realizuar, kështu ndoshta dhe e kanë marrëveshjen ai dhe Ali Ahmeti, për të realizuar premtimet e Gruevskit. Në bazë të deklaratës së tij ne kuptojmë se ashtu dhe janë marrë vesh ata të dy“, ka thënë Mehmeti.
 
Për më shumë mund të lexoni ne ueb-faqen :  http://kohaere.eu/index.php/lajme/maqedoni/9708.html

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
0
Tjera nga Media-Lajme
Previous
image
Kim Mehmeti: Shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë kur të humbin Shkupin
Publicisti Kim Mehmeti ka postuar një koment të tijin sot në profilin e vet në Facebook. Ai shkruan se shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë në momentin ...
image
Kim Mehmeti “shkrimtari lakuriq”
Shkruan: Armando BORA...
image
Kim Mehmeti: Kërkesat e Selës legjitime, por Menduh Thaçi asnjëherë s'dorëhiqet
Analisti politik Kim Mehmeti kërkesat e Ziadën Selës për debat në kongresin e partisë i vlerëson si të drejta, dhe çështje të tyren brenda partiake. “Është ...
image
Kim Mehmeti: Gruevski mund t`i përfshijë të dy partitë shqiptare në Qeveri
Në zgjedhjet e parakohshme Parlamentare partitë politike në pushtet, si në kampin maqedonas poashtu edhe në atë shqiptar, shënuan fitore absolute. Analisti politik Kim Mehmeti, vlerëson ...
image
Kim Mehmeti: Rinia shqiptare, ambasadorët e mrekullueshëm të shqiptarisë
Shkrimtari i mirënjohur dhe shumë i vlerësuar nga kritikët e sotëm shqiptar dhe ndërkohmbëtarë, një nga publicistët më të guximshëm dhe më të drejtpërdrejtë në ...
image
"Shekulli i dytë i Pavarësisë dhe Çështja Çame"
Unioni Studendor Shqiptar (USSH) me rastin e Ditës së Pavarësisë, nesër 27.11.2013 (të mërkurën) në ora 14:00, te hotel "Arka" do të organizojë një tribunë ...
image
Kim Mehmeti: "Jugosllavie e re" projekt për të përçarë shqiptarët
Shkrimtari dhe mendimtari i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, shprehet kundër nismës së Malit të Zi, për krijimin e Unionit Ballkanik me qendër në Serbi, duke ...
image
Kimi kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri
Sapo ka sjellë në treg librin e tij më të ri, “Ngjyrat e këtij dheu”, botim i shtëpisë “Koha”. Por, përtej gëzimit që sjellë çdo ...
image
BDI një darkë me Ramën, 100 me partnerët maqedonas!
E ç’vlerë ka kjo një darkë vëllazërore, përballë të shumtave që krerët e BDI-së, për çdo ditë, i hanë me shokët e tyre maqedonas të ...
image
Kim Mehmeti flet për "Vitet e urithit" me lexuesit e tij
"Libri që lexova..." është aktiviteti më freskues i të rinjve që ka filluar të zhvillohet në Shkup, i cili bëhet për qëllim siç tha edhe ...
image
BDI - PDSH, mes ulurimës dhe tinzarisë
Ka dallimi shumë të madh mes paraqitjeve publike të Menduh Thaçit dhe Ali Ahmetit. Kur flet publikisht Ahmeti, pa e dëgjuar e dine se çka ...
image
Kim Mehmeti: Ahmeti të tregojë se sa të rinj shkupjanë janë rrahur?
Analisti dhe shkrimtari i mirënjohur nga Shkupi, Kim Mehmeti ka nxjerr në pah një fenomen tejet shqetësues që është bërë tashmë përditshmëri nëpër rrugët e ...
image
Kim Mehmeti në "Fokus": Politikanët tanë i kemi lazdruar(VIDEO)
Në emsionin "Fokus" i cili transmetohet në televizionin "Art" me seli në Tetovë, që udhëhiqet nga Rean Saiti, i ftuari i kësaj jave ishte publicisti ...
image
Kush do mbaj përgjegjësi për vrasjen e Harun Aliut me shokë?!
Edhe pas tre vjetësh akoma nuk është zbardhur enigma e vrasjes së komandant Kushtrimit, Harun Aliut, njërit prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) dhe ...
image
U promovua "Shkupi" i Kim Mehmetit, me Glauk Konjufcën (VIDEO)
Shkrimtari Kim Mehmeti, promovoi mbrëmjen e së shtunës librin e tij me titull ‘Shkupi’. Përmbatjen e këtij libri, ai është munduar ta shpjegojë përmes një ...
Next