Fillimi | Media-Lajme | Kim Mehmeti: politika grindavece nuk e le Shiperinë të ec përpara

Kim Mehmeti: politika grindavece nuk e le Shiperinë të ec përpara

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

 Me vëmendje të madhe ngjarjet e 21 janarit janë ndjekur dhe njëkohësisht edhe kanë shqetësuar edhe shqiptarët e Maqedonisë. Në një kronikë të transmetuar nga televizioni Top Channel regojnë analistët Kim Mehmeti dhe Ismail Sinani në lidhje me demontratat. Shkrimtari Kim Mehmeti vlerëson se më 21 janar u prish ëndrra për një Shqipëri europiane që prodhonte krenari edhe për shqiptarët jashtë kufijve zyrtarë të saj. 

 "Ne shqiptarët nga kjo anë e kufirit ëndërronim, një Shqipëri që do prodhonte krenarinë tonë, që do ishte atë që ka qenë gjithmon, krenaria jonë. Në vend të kësaj ne 20 vite me radhë përballemi me një Shqipëri, të cilën pa ndërprerë e njollosim fjalët primitive politike, një politikë grindavece e cila nuk e le Shqipërinë të ecë përpara. Duke u përballur me këtë ne gjithmon më dhimshëm konstatojmë se Shqipërisë, i ndodhi atë që asnjëherë nuk e ëndërronim, asaj iu morrën të gjitha dhe më në fund  edhe populli i saj u privatizua nga partitë politike dhe tani ajo përballet kushtimisht do të thoja me dy popuj, popullin e partisë në pushtet dhe opozitë. Erdhi puna deri aty që ne me dhembje të konstatojmë se ajo që ne e ëndërronim se do të jetë krenaria jonë, në të vërtetë të shëndërrohet në dhembje që zgjat 20 vite me radhë. Dhembje e cila na çon të mos kemi përgjigje, përshembull unë nuk kam përgjigje nga kolegët e mi maqedonas kur më pyesin se pse ju shqiptarët nuk merreni vesh edhe kur flisni shqip." - tha Kim Mehmeti. 

 

http://kohaere.eu/index.php/lajme/maqedoni/11025.html

Komente (3 dërguar):

China më 27 January, 2011 12:11:28
avatar
shum e vertet zotri mehmeti shum veshtire do te harohet ajo dite
Travel më 27 January, 2011 08:55:49
avatar
ju lumtee
liriku më 12 February, 2011 07:55:41
avatar
Përgjigje ,pesimiste dhe përulse nga nji intelektual me diapazon ,të njohur,.
Kolegëve ,të tu,ke mund t*u ligjërosh për heroizmin e popullit shqipëtar në shekujt me radhë.
Si thua ,a kishe mujt ?

Sepse,populli shqipëtar di ta luftojë edhe te keqen e të huajve, edhe të keqen e vetë.Pa cka edhe nëse ka kosto.
Viktimat e 21 janarit janë martir,të pastër si loti, fatkeqësia qëndron te ne që jemi në dilemë se kujt ti japim të drejtë ,e kujt jo .

Reagimi juaj z.Kim,nuk të jep shpresë ,të dekurajon. Kjo nuk do shkojë larg do të denoncohet prap nga ju.

Shqipëria,shqipëtarët tash kan punë ala më të mëdhaja se sa të merremi me vetveten.
Nuk është tragjedi nëse rrëzohet ,saliu,
simboli i mediokriketit dhe politikanit të papërgjegjshëm.
Me respekte, pa ofendime

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
5.00
Tjera nga Media-Lajme
Previous
image
Kim Mehmeti: Shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë kur të humbin Shkupin
Publicisti Kim Mehmeti ka postuar një koment të tijin sot në profilin e vet në Facebook. Ai shkruan se shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë në momentin ...
image
Kim Mehmeti “shkrimtari lakuriq”
Shkruan: Armando BORA...
image
Kim Mehmeti: Kërkesat e Selës legjitime, por Menduh Thaçi asnjëherë s'dorëhiqet
Analisti politik Kim Mehmeti kërkesat e Ziadën Selës për debat në kongresin e partisë i vlerëson si të drejta, dhe çështje të tyren brenda partiake. “Është ...
image
Kim Mehmeti: Gruevski mund t`i përfshijë të dy partitë shqiptare në Qeveri
Në zgjedhjet e parakohshme Parlamentare partitë politike në pushtet, si në kampin maqedonas poashtu edhe në atë shqiptar, shënuan fitore absolute. Analisti politik Kim Mehmeti, vlerëson ...
image
Kim Mehmeti: Rinia shqiptare, ambasadorët e mrekullueshëm të shqiptarisë
Shkrimtari i mirënjohur dhe shumë i vlerësuar nga kritikët e sotëm shqiptar dhe ndërkohmbëtarë, një nga publicistët më të guximshëm dhe më të drejtpërdrejtë në ...
image
"Shekulli i dytë i Pavarësisë dhe Çështja Çame"
Unioni Studendor Shqiptar (USSH) me rastin e Ditës së Pavarësisë, nesër 27.11.2013 (të mërkurën) në ora 14:00, te hotel "Arka" do të organizojë një tribunë ...
image
Kim Mehmeti: "Jugosllavie e re" projekt për të përçarë shqiptarët
Shkrimtari dhe mendimtari i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, shprehet kundër nismës së Malit të Zi, për krijimin e Unionit Ballkanik me qendër në Serbi, duke ...
image
Kimi kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri
Sapo ka sjellë në treg librin e tij më të ri, “Ngjyrat e këtij dheu”, botim i shtëpisë “Koha”. Por, përtej gëzimit që sjellë çdo ...
image
BDI një darkë me Ramën, 100 me partnerët maqedonas!
E ç’vlerë ka kjo një darkë vëllazërore, përballë të shumtave që krerët e BDI-së, për çdo ditë, i hanë me shokët e tyre maqedonas të ...
image
Kim Mehmeti flet për "Vitet e urithit" me lexuesit e tij
"Libri që lexova..." është aktiviteti më freskues i të rinjve që ka filluar të zhvillohet në Shkup, i cili bëhet për qëllim siç tha edhe ...
image
BDI - PDSH, mes ulurimës dhe tinzarisë
Ka dallimi shumë të madh mes paraqitjeve publike të Menduh Thaçit dhe Ali Ahmetit. Kur flet publikisht Ahmeti, pa e dëgjuar e dine se çka ...
image
Kim Mehmeti: Ahmeti të tregojë se sa të rinj shkupjanë janë rrahur?
Analisti dhe shkrimtari i mirënjohur nga Shkupi, Kim Mehmeti ka nxjerr në pah një fenomen tejet shqetësues që është bërë tashmë përditshmëri nëpër rrugët e ...
image
Kim Mehmeti në "Fokus": Politikanët tanë i kemi lazdruar(VIDEO)
Në emsionin "Fokus" i cili transmetohet në televizionin "Art" me seli në Tetovë, që udhëhiqet nga Rean Saiti, i ftuari i kësaj jave ishte publicisti ...
image
Kush do mbaj përgjegjësi për vrasjen e Harun Aliut me shokë?!
Edhe pas tre vjetësh akoma nuk është zbardhur enigma e vrasjes së komandant Kushtrimit, Harun Aliut, njërit prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) dhe ...
image
U promovua "Shkupi" i Kim Mehmetit, me Glauk Konjufcën (VIDEO)
Shkrimtari Kim Mehmeti, promovoi mbrëmjen e së shtunës librin e tij me titull ‘Shkupi’. Përmbatjen e këtij libri, ai është munduar ta shpjegojë përmes një ...
Next