Fillimi | Media-Lajme | Shqiptarët drejt bojkotit të zgjedhjeve/VIDEO

Shqiptarët drejt bojkotit të zgjedhjeve/VIDEO

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Sipas një sondazhi të fundit në Maqedoni, shqiptarët mund të bojkotojnë në masë zgjedhjet e parakohëshme në këtë vend. 
Sondazhi i institutit Liberta, nxorri se rreth 60 përqind janë për zhvillimin e zgjedhjeve, ndërsa 50 përqind e qytetarëve shqiptarë janë shprehur kundër pjesëmarrjes në procesin zgjedhor. 

“Shqiptarët ndodhen në paradhomën e bojkotit aktiv të zgjedhjeve. Gjithnjë e më shumë nuk u besojnë partive të veta, apo frustrohen nga paaftësia e tyre që interesin e shqiptarëve të Maqedonisë ta inkuadrojnë në interes shtetëror, jo partiak”, deklaron analisti Kim Mehmeti.

Analistët mendojnë se shkak i këtij qendrimi është humbja e besimit që shqiptarët kanë tek partitë e tyre.

Shqiptarët e anketuar janë pyetur edhe për transparencën e regjistrimit të popullsisë ku 70 përqind e tyre janë shprehur se ky proces nuk do të jetë i besueshëm. 
 
 
Top Channel 

Komente (2 dërguar):

avni fera më 05 March, 2011 01:55:51
avatar
jemi lodhur nga kto politikuaje ta.ketu ne maqedoni,historia do ti shpall tradhtar kto duan nje avni rustem...
Bujar më 05 March, 2011 10:26:05
avatar
Regjistrimi a behet dhe per popullin ce esht jasht kufijve te maqedonijes ?cdo her ce vij ne shkup ne taxi behet fjala ende se kom te pranume nenshtetsijen gjith familja po por ky i vetmi jo PSE?
kur ai dhe shumica jan te lindur ne shkup dhe jetojn me vite me rall si esht e mundshme te ndoll dicka keshtu ku ne gjith boten nuk ndoll.

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
3.00
Tjera nga Media-Lajme
Previous
image
Kim Mehmeti: Shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë kur të humbin Shkupin
Publicisti Kim Mehmeti ka postuar një koment të tijin sot në profilin e vet në Facebook. Ai shkruan se shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë në momentin ...
image
Kim Mehmeti “shkrimtari lakuriq”
Shkruan: Armando BORA...
image
Kim Mehmeti: Kërkesat e Selës legjitime, por Menduh Thaçi asnjëherë s'dorëhiqet
Analisti politik Kim Mehmeti kërkesat e Ziadën Selës për debat në kongresin e partisë i vlerëson si të drejta, dhe çështje të tyren brenda partiake. “Është ...
image
Kim Mehmeti: Gruevski mund t`i përfshijë të dy partitë shqiptare në Qeveri
Në zgjedhjet e parakohshme Parlamentare partitë politike në pushtet, si në kampin maqedonas poashtu edhe në atë shqiptar, shënuan fitore absolute. Analisti politik Kim Mehmeti, vlerëson ...
image
Kim Mehmeti: Rinia shqiptare, ambasadorët e mrekullueshëm të shqiptarisë
Shkrimtari i mirënjohur dhe shumë i vlerësuar nga kritikët e sotëm shqiptar dhe ndërkohmbëtarë, një nga publicistët më të guximshëm dhe më të drejtpërdrejtë në ...
image
"Shekulli i dytë i Pavarësisë dhe Çështja Çame"
Unioni Studendor Shqiptar (USSH) me rastin e Ditës së Pavarësisë, nesër 27.11.2013 (të mërkurën) në ora 14:00, te hotel "Arka" do të organizojë një tribunë ...
image
Kim Mehmeti: "Jugosllavie e re" projekt për të përçarë shqiptarët
Shkrimtari dhe mendimtari i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, shprehet kundër nismës së Malit të Zi, për krijimin e Unionit Ballkanik me qendër në Serbi, duke ...
image
Kimi kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri
Sapo ka sjellë në treg librin e tij më të ri, “Ngjyrat e këtij dheu”, botim i shtëpisë “Koha”. Por, përtej gëzimit që sjellë çdo ...
image
BDI një darkë me Ramën, 100 me partnerët maqedonas!
E ç’vlerë ka kjo një darkë vëllazërore, përballë të shumtave që krerët e BDI-së, për çdo ditë, i hanë me shokët e tyre maqedonas të ...
image
Kim Mehmeti flet për "Vitet e urithit" me lexuesit e tij
"Libri që lexova..." është aktiviteti më freskues i të rinjve që ka filluar të zhvillohet në Shkup, i cili bëhet për qëllim siç tha edhe ...
image
BDI - PDSH, mes ulurimës dhe tinzarisë
Ka dallimi shumë të madh mes paraqitjeve publike të Menduh Thaçit dhe Ali Ahmetit. Kur flet publikisht Ahmeti, pa e dëgjuar e dine se çka ...
image
Kim Mehmeti: Ahmeti të tregojë se sa të rinj shkupjanë janë rrahur?
Analisti dhe shkrimtari i mirënjohur nga Shkupi, Kim Mehmeti ka nxjerr në pah një fenomen tejet shqetësues që është bërë tashmë përditshmëri nëpër rrugët e ...
image
Kim Mehmeti në "Fokus": Politikanët tanë i kemi lazdruar(VIDEO)
Në emsionin "Fokus" i cili transmetohet në televizionin "Art" me seli në Tetovë, që udhëhiqet nga Rean Saiti, i ftuari i kësaj jave ishte publicisti ...
image
Kush do mbaj përgjegjësi për vrasjen e Harun Aliut me shokë?!
Edhe pas tre vjetësh akoma nuk është zbardhur enigma e vrasjes së komandant Kushtrimit, Harun Aliut, njërit prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) dhe ...
image
U promovua "Shkupi" i Kim Mehmetit, me Glauk Konjufcën (VIDEO)
Shkrimtari Kim Mehmeti, promovoi mbrëmjen e së shtunës librin e tij me titull ‘Shkupi’. Përmbatjen e këtij libri, ai është munduar ta shpjegojë përmes një ...
Next