Fillimi | Media-Lajme | Mehmeti: BDI-ja do të distancohet nga VMRO-ja për të fituar besimin në elektorat

Mehmeti: BDI-ja do të distancohet nga VMRO-ja për të fituar besimin në elektorat

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

 

Ekspertwt thonw se brenda partnerëve të koalicionit VMRO-BDI, ekzistojnë konfrontime të mëdha, ndërsa funksionimi i Parlamentit me sistemin një partiak do të shkaktojë dëme të mëdha politike në vend

Guvernatori i Bankës Popullore të Maqedonisë i përzgjedhur nga partia e Nikolla Gruevskit, nuk mund të jetë shkaku i vetëm, për të cilin BDI-ja, ka braktisur punimet e Parlamentit. Por, brenda partnerëve të koalicionit VMRO-BDI, ekzistojnë konfrontime të mëdha, ndërsa funksionimi i Parlamentit me sistemin një partiak do të shkaktojë dëme të mëdha politike në vend. Kështu kanë vlerësuar njëzëri ekspertët e çështjeve politike. Ata, madje presin që shumë shpejtë BDI-ja të braktis edhe Qeverinë.

Nga ana tjetër, analisti politik Kim Mehmeti ka thënë se që të kthejë BDI-ja besimin te elektorati ditë e më shumë duhet t’i largohet VMRO-së.

“Mendoj se për ta kthyer besimin te shqiptarët e këtushëm BDI-ja gjithnjë e më shumë do të distancohet nga VMRO-DPMNE-ja me të cilën bashkëqeverisin. Në këtë kontekst unë e shoh edhe bojkotin e kësaj partie, nga që ajo mbeti partia e vetme shqiptare që merr pjesë në Parlament dhe si e tillë gjithnjë e më shumë do të ndjejë nevojë që të veprojë si partitë tjera shqiptare në Maqedoni”, ka thënë analisti Mehmeti...

Teksti u shkeput nga ueb-faqja: http://kohaere.eu/index.php/lajme/maqedoni/12647.html

Komente (1 dërguar):

munaver më 26 March, 2011 11:02:12
avatar
Deja-vu nga partite shqiptare,gjithmone para votimeve bahen gjoja si ma te ashper perballe maqedonve e pase votimeve harrojne qka kane fole ma heret edhe ja fillojne kengen e vjeter. Ju pershendese na Kumanova.

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
3.00
Tjera nga Media-Lajme
Previous
image
Kim Mehmeti: Shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë kur të humbin Shkupin
Publicisti Kim Mehmeti ka postuar një koment të tijin sot në profilin e vet në Facebook. Ai shkruan se shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë në momentin ...
image
Kim Mehmeti “shkrimtari lakuriq”
Shkruan: Armando BORA...
image
Kim Mehmeti: Kërkesat e Selës legjitime, por Menduh Thaçi asnjëherë s'dorëhiqet
Analisti politik Kim Mehmeti kërkesat e Ziadën Selës për debat në kongresin e partisë i vlerëson si të drejta, dhe çështje të tyren brenda partiake. “Është ...
image
Kim Mehmeti: Gruevski mund t`i përfshijë të dy partitë shqiptare në Qeveri
Në zgjedhjet e parakohshme Parlamentare partitë politike në pushtet, si në kampin maqedonas poashtu edhe në atë shqiptar, shënuan fitore absolute. Analisti politik Kim Mehmeti, vlerëson ...
image
Kim Mehmeti: Rinia shqiptare, ambasadorët e mrekullueshëm të shqiptarisë
Shkrimtari i mirënjohur dhe shumë i vlerësuar nga kritikët e sotëm shqiptar dhe ndërkohmbëtarë, një nga publicistët më të guximshëm dhe më të drejtpërdrejtë në ...
image
"Shekulli i dytë i Pavarësisë dhe Çështja Çame"
Unioni Studendor Shqiptar (USSH) me rastin e Ditës së Pavarësisë, nesër 27.11.2013 (të mërkurën) në ora 14:00, te hotel "Arka" do të organizojë një tribunë ...
image
Kim Mehmeti: "Jugosllavie e re" projekt për të përçarë shqiptarët
Shkrimtari dhe mendimtari i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, shprehet kundër nismës së Malit të Zi, për krijimin e Unionit Ballkanik me qendër në Serbi, duke ...
image
Kimi kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri
Sapo ka sjellë në treg librin e tij më të ri, “Ngjyrat e këtij dheu”, botim i shtëpisë “Koha”. Por, përtej gëzimit që sjellë çdo ...
image
BDI një darkë me Ramën, 100 me partnerët maqedonas!
E ç’vlerë ka kjo një darkë vëllazërore, përballë të shumtave që krerët e BDI-së, për çdo ditë, i hanë me shokët e tyre maqedonas të ...
image
Kim Mehmeti flet për "Vitet e urithit" me lexuesit e tij
"Libri që lexova..." është aktiviteti më freskues i të rinjve që ka filluar të zhvillohet në Shkup, i cili bëhet për qëllim siç tha edhe ...
image
BDI - PDSH, mes ulurimës dhe tinzarisë
Ka dallimi shumë të madh mes paraqitjeve publike të Menduh Thaçit dhe Ali Ahmetit. Kur flet publikisht Ahmeti, pa e dëgjuar e dine se çka ...
image
Kim Mehmeti: Ahmeti të tregojë se sa të rinj shkupjanë janë rrahur?
Analisti dhe shkrimtari i mirënjohur nga Shkupi, Kim Mehmeti ka nxjerr në pah një fenomen tejet shqetësues që është bërë tashmë përditshmëri nëpër rrugët e ...
image
Kim Mehmeti në "Fokus": Politikanët tanë i kemi lazdruar(VIDEO)
Në emsionin "Fokus" i cili transmetohet në televizionin "Art" me seli në Tetovë, që udhëhiqet nga Rean Saiti, i ftuari i kësaj jave ishte publicisti ...
image
Kush do mbaj përgjegjësi për vrasjen e Harun Aliut me shokë?!
Edhe pas tre vjetësh akoma nuk është zbardhur enigma e vrasjes së komandant Kushtrimit, Harun Aliut, njërit prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) dhe ...
image
U promovua "Shkupi" i Kim Mehmetit, me Glauk Konjufcën (VIDEO)
Shkrimtari Kim Mehmeti, promovoi mbrëmjen e së shtunës librin e tij me titull ‘Shkupi’. Përmbatjen e këtij libri, ai është munduar ta shpjegojë përmes një ...
Next