Fillimi | Media-Lajme | S’ka kush ta implementojë Marrëveshjen e Ohrit

S’ka kush ta implementojë Marrëveshjen e Ohrit

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Me që dhjetë vite pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit (MO), ende flitet dhe shpresohet se ky dokument do të zbatohet nga ky vit në tjetrin, flet për një marrëveshje të dështuar. Në Maqedoni s’ka klasë politike e as kapacitete demokratike për të implementuar një marrëveshje të tillë. Ky ishte konstatimi që doli nga tribuna “Ballkani dhe Shqiptarët në të” organizuar nga Qendra për Hulumtime Politike dhe Ekonomike “Liberta”.

Kryetari i Bordit të Klubit për Politikë të Jashtme në Kosovë, Veton Surroi u shpreh se me Marrëveshjen e Ohrit u arrit një marrëveshje e cila prej shqiptarëve krijon një palë hisetare, kontraktuale në shtetin e ri. “Sot kur festohet 10 vjetori i MO-së, nuk kemi një klasë politike, e cila do të bëjë një llogari të thjeshtë se ku është arritur në zbatimin e marrëveshjes, sa duhet të bëhet më tutje, dhe çka ende duhet të bëjë kapërcimin për të. Por kjo varet jo vetëm nga marrëdhëniet shqiptaro – maqedonase, por nga koncepti evropian ose antievropian i Maqedonisë”, theksoi analisti politik Veton Surroi.

“Maqedonia sipas meje është e ndarë në bllok populist i cili përjeton ardhmërinë e Maqedonisë në bazë të projekteve regresive, me një përpjekje kontinuale të kërkimit apo të shpikjes të një identiteti. E kemi një bllok të shqiptarëve i cili në gjitha fjalimet e Gallupit demonstron një afinitet pro NATO pro BE, por kjo nuk reflektohet në sfidën e vet parlamentare dhe kemi një bllok i cili vazhdon në një ‘status quo’ Maqedonia duke mos ecur përpara në integrimin në NATO dhe BE, por shënon regres”, ka thënë Surroi.

Sa i takon çështjes së emrit, ky kontest sipas Surroit duhet të zgjidhet me përfshirjen e dy bashkësive më të mëdha etnike të saj. Nga ana tjetër, publicisti Kim Mehmeti në diskutimin e tij tha se në Ballkan nuk ka shtete demokratike. Sipas tij, në Ballkan jetojnë popuj që brenda imagjinatës së tyre kanë kufijtë e tyre imagjinar e jo ata shtetërorë.

“Problemi i Maqedonisë është zgjidhja e problemeve etnike e jo çështja e emrit. Ëndrra e maqedonasve është interesi i tyre, ndërsa ëndrra e shqiptarëve të Maqedonisë është një Shqipëri e vogël brenda saj, që nuk do të del jashtë standardit të përbashkët”, ka deklaruar Mehmeti. Sipas tij, këtu dështoi MO-ja. “Vetë fakti që ne për MO-në flasim edhe dhjetë vite pas nënshkrimit të saj ajo domethënë se në këtë shtet s’ka kapacitete demokratike, s’ka vullnet politik, s’ka forca politike që atë do ta zbatonin deri në fund”, vlerësoi Kim Mehmeti. Ai gjithashtu tha se Maqedonia të cilën do ta donin të gjitha bashkësitë etnike që jetojnë në të është shumë më ndryshe se kjo, me një kryeministër shumë më serioz. ”Maqedoninë të cilën e dua unë do të jetë ajo e cila kryeministrit nuk duhet t’ia rikujtojë se ka shqiptarë në këtë. Unë këtë mund t’ua dëshmojë me shumë shembuj se kryeministri aktual sillet sikur nuk ka shqiptarë në Maqedoni. Ai ndërton brenda natës kishë në Kalanë e Shkupit. A do ta kishte bërë këtë një kryeministër serioz, një kryeministër që ndjehet edhe kryeministër i shqiptarëve”, pyeti analisti Mehmeti.

Teksti u shkeput nga ueb faqja: http://kohaere.eu/index.php/lajme/maqedoni/13214.htmlKomente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
0
Tjera nga Media-Lajme
Previous
image
Kim Mehmeti: Shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë kur të humbin Shkupin
Publicisti Kim Mehmeti ka postuar një koment të tijin sot në profilin e vet në Facebook. Ai shkruan se shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë në momentin ...
image
Kim Mehmeti “shkrimtari lakuriq”
Shkruan: Armando BORA...
image
Kim Mehmeti: Kërkesat e Selës legjitime, por Menduh Thaçi asnjëherë s'dorëhiqet
Analisti politik Kim Mehmeti kërkesat e Ziadën Selës për debat në kongresin e partisë i vlerëson si të drejta, dhe çështje të tyren brenda partiake. “Është ...
image
Kim Mehmeti: Gruevski mund t`i përfshijë të dy partitë shqiptare në Qeveri
Në zgjedhjet e parakohshme Parlamentare partitë politike në pushtet, si në kampin maqedonas poashtu edhe në atë shqiptar, shënuan fitore absolute. Analisti politik Kim Mehmeti, vlerëson ...
image
Kim Mehmeti: Rinia shqiptare, ambasadorët e mrekullueshëm të shqiptarisë
Shkrimtari i mirënjohur dhe shumë i vlerësuar nga kritikët e sotëm shqiptar dhe ndërkohmbëtarë, një nga publicistët më të guximshëm dhe më të drejtpërdrejtë në ...
image
"Shekulli i dytë i Pavarësisë dhe Çështja Çame"
Unioni Studendor Shqiptar (USSH) me rastin e Ditës së Pavarësisë, nesër 27.11.2013 (të mërkurën) në ora 14:00, te hotel "Arka" do të organizojë një tribunë ...
image
Kim Mehmeti: "Jugosllavie e re" projekt për të përçarë shqiptarët
Shkrimtari dhe mendimtari i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, shprehet kundër nismës së Malit të Zi, për krijimin e Unionit Ballkanik me qendër në Serbi, duke ...
image
Kimi kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri
Sapo ka sjellë në treg librin e tij më të ri, “Ngjyrat e këtij dheu”, botim i shtëpisë “Koha”. Por, përtej gëzimit që sjellë çdo ...
image
BDI një darkë me Ramën, 100 me partnerët maqedonas!
E ç’vlerë ka kjo një darkë vëllazërore, përballë të shumtave që krerët e BDI-së, për çdo ditë, i hanë me shokët e tyre maqedonas të ...
image
Kim Mehmeti flet për "Vitet e urithit" me lexuesit e tij
"Libri që lexova..." është aktiviteti më freskues i të rinjve që ka filluar të zhvillohet në Shkup, i cili bëhet për qëllim siç tha edhe ...
image
BDI - PDSH, mes ulurimës dhe tinzarisë
Ka dallimi shumë të madh mes paraqitjeve publike të Menduh Thaçit dhe Ali Ahmetit. Kur flet publikisht Ahmeti, pa e dëgjuar e dine se çka ...
image
Kim Mehmeti: Ahmeti të tregojë se sa të rinj shkupjanë janë rrahur?
Analisti dhe shkrimtari i mirënjohur nga Shkupi, Kim Mehmeti ka nxjerr në pah një fenomen tejet shqetësues që është bërë tashmë përditshmëri nëpër rrugët e ...
image
Kim Mehmeti në "Fokus": Politikanët tanë i kemi lazdruar(VIDEO)
Në emsionin "Fokus" i cili transmetohet në televizionin "Art" me seli në Tetovë, që udhëhiqet nga Rean Saiti, i ftuari i kësaj jave ishte publicisti ...
image
Kush do mbaj përgjegjësi për vrasjen e Harun Aliut me shokë?!
Edhe pas tre vjetësh akoma nuk është zbardhur enigma e vrasjes së komandant Kushtrimit, Harun Aliut, njërit prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) dhe ...
image
U promovua "Shkupi" i Kim Mehmetit, me Glauk Konjufcën (VIDEO)
Shkrimtari Kim Mehmeti, promovoi mbrëmjen e së shtunës librin e tij me titull ‘Shkupi’. Përmbatjen e këtij libri, ai është munduar ta shpjegojë përmes një ...
Next