Fillimi | Media-Lajme | Analistët: Në Maqedoni ska vullnet politik për zbatimin e plotë të M.O. (VIDEO)

Analistët: Në Maqedoni ska vullnet politik për zbatimin e plotë të M.O. (VIDEO)

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

 

Maqedonia duke mos ecur drejt NATO-s dhe Bashkimit Evropian, po shënon regres. Arsyet më të mëdha për këtë janë politika populiste, përqendrimi në ngritjen e shtatorëve antike dhe jo në zbatimin e kritereve të Kopenhagës. Kështu vlerësoi analisti Veton Surroi në një tribunë të organizuar nga shoqata ‘Liberta’, ‘Për Shqiptarët në Ballkan’. Sipas Surroit, shqiptarët duhet të jenë pjesë e procesit të bisedimeve të emrit dhe krijimit të agjendës pro-evropiane. Por siç vlerësoi Surroi, 10 vjet pas Marrëveshjes së Ohrit shqiptarët në Maqedoni kanë zhvlerësuar edhe vetë kapacitetin e tyre vendimmarrës për synimet strategjike të këtij vendi.

“Unë mendoj se duhet të krijohet një koalicion pro evropian në Maqedoni në të cilin medoemos duhet të marrë pjesë edhe faktori shqiptar i cili po ashtu duhet medoemos të marrë pjesë në bisedimet për emrin. ....Maqedonia nuk do të ecë përpara në integrimin e vet në BE, nëse përparësia themelore e këtij shteti është ndërtimi i shtatoreve të antikitetit”, deklaroi Veton Surroi, analist.

Në vijë të njëjtë edhe analisti Sasho Ordanovski i cili vlerëson se emri është vetëm pengesë shtesë për bllokimin euro-integrues të vendit, kurse problemi thelbësor qëndron në mos respektimin e të drejtave bazë dhe mungesës së demokracisë në institucione. 

“A është perspektiva jonë Bashkimi Evropian e cila nënkupton kriteret e Kopenhagës. Kriteret e Kopenhagës janë të lidhura me të drejtat bazë demokratike në një shtet. Në Maqedoni ato nuk respektohen sepse sistemi duhet në mënyrë autokrate t’i zgjidh ambiciet. Unë thellë besoj se Gruevski me ekipin e tij nuk kishte për prioritet integrimin e Maqedonisë në Bashkimin Evropian. Kur erdhën në pushtet në vitin 2008 ata e dinin se për ta bërë këtë projekt të madh shoqëror duhej të linin anash Brukselin dhe Bashkimin Evropian”, tha Sasho Ordanovski, analist.

Sipas Kim Mehemtit, Marrëveshja e Ohrit ka dështuar si pasojë e mungesës së vullnetit dhe kapacitetit politik. Sipas tij institucionet në vend nuk janë në shërbim të qytetarëve por partive politike. 

“Vetë fakti që ne për Marrëveshjen e Ohrit flasim edhe 10 vjet pas nënshkrimit të saj ajo do të thotë se ky shtet nuk ka kapacitete demokratike, nuk ka vullnet politik nuk ka forca politike që do ta zbatonin atë deri n ë fund. Ne dhe 10 flasim si të bëhem bashkëqeverisjes të këtij shteti..Maqedoninë që e dua do të jetë ajo Maqedoni që kryeministrit nuk duhet shqiptari t’ia kujtoj se në këtë vend ka shqiptar..”, deklaroi  Kim Mehmeti, analist

Siç vlerësuan analistët, politikat populiste, mos respektimi i vlerave individuale dhe qeverisja autokrate janë problemet kryesore me të cilat përballet edhe Kosova dhe Shqipëria.

Teksti u shkeput nga ueb faqja : http://alsat-m.tv/lajme/vendi/58054.html

 Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
0
Tjera nga Media-Lajme
Previous
image
Kim Mehmeti: Shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë kur të humbin Shkupin
Publicisti Kim Mehmeti ka postuar një koment të tijin sot në profilin e vet në Facebook. Ai shkruan se shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë në momentin ...
image
Kim Mehmeti “shkrimtari lakuriq”
Shkruan: Armando BORA...
image
Kim Mehmeti: Kërkesat e Selës legjitime, por Menduh Thaçi asnjëherë s'dorëhiqet
Analisti politik Kim Mehmeti kërkesat e Ziadën Selës për debat në kongresin e partisë i vlerëson si të drejta, dhe çështje të tyren brenda partiake. “Është ...
image
Kim Mehmeti: Gruevski mund t`i përfshijë të dy partitë shqiptare në Qeveri
Në zgjedhjet e parakohshme Parlamentare partitë politike në pushtet, si në kampin maqedonas poashtu edhe në atë shqiptar, shënuan fitore absolute. Analisti politik Kim Mehmeti, vlerëson ...
image
Kim Mehmeti: Rinia shqiptare, ambasadorët e mrekullueshëm të shqiptarisë
Shkrimtari i mirënjohur dhe shumë i vlerësuar nga kritikët e sotëm shqiptar dhe ndërkohmbëtarë, një nga publicistët më të guximshëm dhe më të drejtpërdrejtë në ...
image
"Shekulli i dytë i Pavarësisë dhe Çështja Çame"
Unioni Studendor Shqiptar (USSH) me rastin e Ditës së Pavarësisë, nesër 27.11.2013 (të mërkurën) në ora 14:00, te hotel "Arka" do të organizojë një tribunë ...
image
Kim Mehmeti: "Jugosllavie e re" projekt për të përçarë shqiptarët
Shkrimtari dhe mendimtari i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, shprehet kundër nismës së Malit të Zi, për krijimin e Unionit Ballkanik me qendër në Serbi, duke ...
image
Kimi kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri
Sapo ka sjellë në treg librin e tij më të ri, “Ngjyrat e këtij dheu”, botim i shtëpisë “Koha”. Por, përtej gëzimit që sjellë çdo ...
image
BDI një darkë me Ramën, 100 me partnerët maqedonas!
E ç’vlerë ka kjo një darkë vëllazërore, përballë të shumtave që krerët e BDI-së, për çdo ditë, i hanë me shokët e tyre maqedonas të ...
image
Kim Mehmeti flet për "Vitet e urithit" me lexuesit e tij
"Libri që lexova..." është aktiviteti më freskues i të rinjve që ka filluar të zhvillohet në Shkup, i cili bëhet për qëllim siç tha edhe ...
image
BDI - PDSH, mes ulurimës dhe tinzarisë
Ka dallimi shumë të madh mes paraqitjeve publike të Menduh Thaçit dhe Ali Ahmetit. Kur flet publikisht Ahmeti, pa e dëgjuar e dine se çka ...
image
Kim Mehmeti: Ahmeti të tregojë se sa të rinj shkupjanë janë rrahur?
Analisti dhe shkrimtari i mirënjohur nga Shkupi, Kim Mehmeti ka nxjerr në pah një fenomen tejet shqetësues që është bërë tashmë përditshmëri nëpër rrugët e ...
image
Kim Mehmeti në "Fokus": Politikanët tanë i kemi lazdruar(VIDEO)
Në emsionin "Fokus" i cili transmetohet në televizionin "Art" me seli në Tetovë, që udhëhiqet nga Rean Saiti, i ftuari i kësaj jave ishte publicisti ...
image
Kush do mbaj përgjegjësi për vrasjen e Harun Aliut me shokë?!
Edhe pas tre vjetësh akoma nuk është zbardhur enigma e vrasjes së komandant Kushtrimit, Harun Aliut, njërit prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) dhe ...
image
U promovua "Shkupi" i Kim Mehmetit, me Glauk Konjufcën (VIDEO)
Shkrimtari Kim Mehmeti, promovoi mbrëmjen e së shtunës librin e tij me titull ‘Shkupi’. Përmbatjen e këtij libri, ai është munduar ta shpjegojë përmes një ...
Next