Fillimi | Media-Lajme | Një vjet pa Harun Aliun (Komandant Kushtrimin)

Një vjet pa Harun Aliun (Komandant Kushtrimin)

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Në pranin e qindra qytetarëve, shokëve, intelektualve dhe në prani të familjarëve të dëshmorit të kombit Harun Aliut-Komandat Kushtrimit në teatrin shqiptarë në Shkup u mbajtë akademi përkujtimoren në 1 vjetorin e rënies së dëshmorëve të kombit: Harun Aliu-Komandant Kushtrimi, Shaban Zenuni, Xhafer Shala dhe Qemal Fejzullahu.Në këtë akademi përkujtimor për veprën e Harun Aliut-Komandant Kushtrimit folën edhe shokët e tij, intelektual dhe ato që njihnin mirë virtytin komëbtar të këtij dëshmori."Sot shënojmë ndarjen fizike të Harun Aliut dhe shokëve të tij.Them ndarje fizike për arsye se ai do mbetet shumë gjatë në kujtesën e shqiptarëve.Harun Aliu ishte truri apo organizatori kryesor i Ushtrisë Çlirimtare Kombetare.Një nga personalitetetet më të shquara të kauzës sonë kombëtare.Dallimi midis politikanit dhe liderit qëndron në atë se politikani ka për qëllim interesa individuale apo grupore ndërsa lideri ka për qëllim kauzën e përgjithshme kombëtare.Harun Aliu çdo herë para vetes kishte kauzën kombëtare e jo interesin", tha profesori universitar Jeton Shasivari, mik i Komandant Kushtrimit.

Ndërsa publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti duke folur në këtë akademi përkujtimore theksoi se në vendet ku ka shumë lotë dhe dhimbje më së miri fletë heshtja. "është hera e parë kur flasë me një vend ku ka më shumë lotë dhe dhembje por aty ku ka shumë dhembje më së miri flet heshtja.Në ditë zie mundohemi ta kujtojm rrugën që kanë ecur, në ditë zie duhet të kujtojmë se sillemi me veprat e tyre deri sa ato janë gjallë.Nuk duhet të bëhemi ne popull që do të dimë ti vlerësojm vetëm të vdekurit, por ne duhet sot të kujtojmë se si u sollëm deri sa këto dëshmorë ishin gjallë dhe sa ne i njihnim ata", tha Mehmeti.Sipas tij kalandari 20 vjeçar i pluralizmit dhe mëvetsimit të Maqedonisë për shqiptarët e Maqedonisë ka më shumë ditë zie."Ne shumë shpejtë harruam se na ndodhi Bit Pazari, Gostivari etj., pas kësaj ne duheshte që gjithë dhembjen tonë ta shprehim aty ku i varrosim ato shqiptar të vrarë të pafajshëm.Por ne kishim plagën më të madhe e ajo ishte plaga e Kosovës e neve shqiptarëve të Maqedonisë këto plagë na dukeshin shumë të vogla.Njerzit e urtë, popujt e urtë, urtësit më të mdha i mësojnë nga fatkeqësit që ju ndodhin.Por ne nuk nxorrëm mësim nga këto", theksoi para të pranishmëve Kim Mehemti.Për ndryshe Ish-komandanti i UÇK-së, Harun Aliu dhe tre bashkëveprimtarët e tij u vranë më12 maj në një pritë të organizuar nga forcat speciale maqedonase në dalje të fshatit Radushë të Shkupit. Harun Aliu një vit më parë ishte dënuar me burgim të përjetshëm me akuzën për organizimin e vrasjes së një pjestari të njësitit special “Tigrat” në afërsi të Shkupit. Ai ishte kryetar i partisë Alternativa Kombëtare në Maqedoni.Në numrin e uikendit gazeta "Koha e Re" do sjellë një Life Storye nga kjo akademi në të cilën do lexoni fjalimet e shumë bashkëluftëtarve të Komandat Kushtrimit si dhe fjalimin e plotë të publicistit dhe analistit Kim Mehmetit.
Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
3.00
Tjera nga Media-Lajme
Previous
image
Kim Mehmeti: Shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë kur të humbin Shkupin
Publicisti Kim Mehmeti ka postuar një koment të tijin sot në profilin e vet në Facebook. Ai shkruan se shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë në momentin ...
image
Kim Mehmeti “shkrimtari lakuriq”
Shkruan: Armando BORA...
image
Kim Mehmeti: Kërkesat e Selës legjitime, por Menduh Thaçi asnjëherë s'dorëhiqet
Analisti politik Kim Mehmeti kërkesat e Ziadën Selës për debat në kongresin e partisë i vlerëson si të drejta, dhe çështje të tyren brenda partiake. “Është ...
image
Kim Mehmeti: Gruevski mund t`i përfshijë të dy partitë shqiptare në Qeveri
Në zgjedhjet e parakohshme Parlamentare partitë politike në pushtet, si në kampin maqedonas poashtu edhe në atë shqiptar, shënuan fitore absolute. Analisti politik Kim Mehmeti, vlerëson ...
image
Kim Mehmeti: Rinia shqiptare, ambasadorët e mrekullueshëm të shqiptarisë
Shkrimtari i mirënjohur dhe shumë i vlerësuar nga kritikët e sotëm shqiptar dhe ndërkohmbëtarë, një nga publicistët më të guximshëm dhe më të drejtpërdrejtë në ...
image
"Shekulli i dytë i Pavarësisë dhe Çështja Çame"
Unioni Studendor Shqiptar (USSH) me rastin e Ditës së Pavarësisë, nesër 27.11.2013 (të mërkurën) në ora 14:00, te hotel "Arka" do të organizojë një tribunë ...
image
Kim Mehmeti: "Jugosllavie e re" projekt për të përçarë shqiptarët
Shkrimtari dhe mendimtari i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, shprehet kundër nismës së Malit të Zi, për krijimin e Unionit Ballkanik me qendër në Serbi, duke ...
image
Kimi kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri
Sapo ka sjellë në treg librin e tij më të ri, “Ngjyrat e këtij dheu”, botim i shtëpisë “Koha”. Por, përtej gëzimit që sjellë çdo ...
image
BDI një darkë me Ramën, 100 me partnerët maqedonas!
E ç’vlerë ka kjo një darkë vëllazërore, përballë të shumtave që krerët e BDI-së, për çdo ditë, i hanë me shokët e tyre maqedonas të ...
image
Kim Mehmeti flet për "Vitet e urithit" me lexuesit e tij
"Libri që lexova..." është aktiviteti më freskues i të rinjve që ka filluar të zhvillohet në Shkup, i cili bëhet për qëllim siç tha edhe ...
image
BDI - PDSH, mes ulurimës dhe tinzarisë
Ka dallimi shumë të madh mes paraqitjeve publike të Menduh Thaçit dhe Ali Ahmetit. Kur flet publikisht Ahmeti, pa e dëgjuar e dine se çka ...
image
Kim Mehmeti: Ahmeti të tregojë se sa të rinj shkupjanë janë rrahur?
Analisti dhe shkrimtari i mirënjohur nga Shkupi, Kim Mehmeti ka nxjerr në pah një fenomen tejet shqetësues që është bërë tashmë përditshmëri nëpër rrugët e ...
image
Kim Mehmeti në "Fokus": Politikanët tanë i kemi lazdruar(VIDEO)
Në emsionin "Fokus" i cili transmetohet në televizionin "Art" me seli në Tetovë, që udhëhiqet nga Rean Saiti, i ftuari i kësaj jave ishte publicisti ...
image
Kush do mbaj përgjegjësi për vrasjen e Harun Aliut me shokë?!
Edhe pas tre vjetësh akoma nuk është zbardhur enigma e vrasjes së komandant Kushtrimit, Harun Aliut, njërit prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) dhe ...
image
U promovua "Shkupi" i Kim Mehmetit, me Glauk Konjufcën (VIDEO)
Shkrimtari Kim Mehmeti, promovoi mbrëmjen e së shtunës librin e tij me titull ‘Shkupi’. Përmbatjen e këtij libri, ai është munduar ta shpjegojë përmes një ...
Next