Fillimi | Media-Lajme | Alternativa e tretë më se e nevojshme

Alternativa e tretë më se e nevojshme

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Maqedonia e ka më se të nevojshme një alternativë të tretë, siç është “Vetëvendosja” në Kosovë, apo “Aleanca Kuq e Zi” në Shqipëri.  Pa një formacion të ngjashëm partitë politike do të vazhdojnë të tallen me popullin dhe të shkelin mbi dinjitetin e qytetarëve. Analisti Kim Mehmeti thotë se shoqëria demokratike pa mendimin alternative, pa lëvizjet alternative nuk është demokraci, ajo është shoqëri partiake. “Një alternativë të tretë shqiptarët është dash ta kenë që dje, jo sot, mirëpo nuk do ta kenë kurrë, përderisa ata janë bërë pronë e partive politike”, thotë Mehmeti.

Sipas tij shqiptarët e Maqedonisë janë privatizuar nga partitë politike, ata janë bërë argatë të partive dhe se nuk ka mbet hapësirë që të mendohet apo veprohet ndryshe. “Në Maqedoni edhe mendimi është bërë pronë e partive politike, kështu që s’kemi alternativë të të menduarit. Me mbylljen e mediave me  këtë terr informative që po ndodh mund të thuhet se Maqedonia është shumë larg asaj që  ka Kosova dhe Shqipëria, të cila kanë alternativa të tjera dhe korrigjues të politikës”, thotë Mehmeti, duke shtuar se në Maqedoni jetohet në një mendësi të shpërndarë në më shumë parti. Ai thotë se maqedonasit  jetojnë në njëmendësinë e territ të quajtur VMRO, ndërsa shqiptarët në terrin e njëmendësisë së quajtur BDI.

“Shoqëritë demokratike nuk përbëhen vetëm nga mendimet partiake, po ato kanë edhe mendimet shkencore, kulturore, lëvizje të  ndryshme, alternative të ndryshme. Të gjitha këto Maqedonisë i mungojnë sepse në Maqedoni edhe mendimi shkencor, mendimi kulturor është ai që i pëlqen partisë në pushtet. Këtu është budallaki të flitet për një gjë të tillë”, sqaron ai.

(Gazeta Lajm)

http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/9916.htmlKomente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
5.00
Tjera nga Media-Lajme
Previous
image
Kim Mehmeti: Shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë kur të humbin Shkupin
Publicisti Kim Mehmeti ka postuar një koment të tijin sot në profilin e vet në Facebook. Ai shkruan se shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë në momentin ...
image
Kim Mehmeti “shkrimtari lakuriq”
Shkruan: Armando BORA...
image
Kim Mehmeti: Kërkesat e Selës legjitime, por Menduh Thaçi asnjëherë s'dorëhiqet
Analisti politik Kim Mehmeti kërkesat e Ziadën Selës për debat në kongresin e partisë i vlerëson si të drejta, dhe çështje të tyren brenda partiake. “Është ...
image
Kim Mehmeti: Gruevski mund t`i përfshijë të dy partitë shqiptare në Qeveri
Në zgjedhjet e parakohshme Parlamentare partitë politike në pushtet, si në kampin maqedonas poashtu edhe në atë shqiptar, shënuan fitore absolute. Analisti politik Kim Mehmeti, vlerëson ...
image
Kim Mehmeti: Rinia shqiptare, ambasadorët e mrekullueshëm të shqiptarisë
Shkrimtari i mirënjohur dhe shumë i vlerësuar nga kritikët e sotëm shqiptar dhe ndërkohmbëtarë, një nga publicistët më të guximshëm dhe më të drejtpërdrejtë në ...
image
"Shekulli i dytë i Pavarësisë dhe Çështja Çame"
Unioni Studendor Shqiptar (USSH) me rastin e Ditës së Pavarësisë, nesër 27.11.2013 (të mërkurën) në ora 14:00, te hotel "Arka" do të organizojë një tribunë ...
image
Kim Mehmeti: "Jugosllavie e re" projekt për të përçarë shqiptarët
Shkrimtari dhe mendimtari i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, shprehet kundër nismës së Malit të Zi, për krijimin e Unionit Ballkanik me qendër në Serbi, duke ...
image
Kimi kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri
Sapo ka sjellë në treg librin e tij më të ri, “Ngjyrat e këtij dheu”, botim i shtëpisë “Koha”. Por, përtej gëzimit që sjellë çdo ...
image
BDI një darkë me Ramën, 100 me partnerët maqedonas!
E ç’vlerë ka kjo një darkë vëllazërore, përballë të shumtave që krerët e BDI-së, për çdo ditë, i hanë me shokët e tyre maqedonas të ...
image
Kim Mehmeti flet për "Vitet e urithit" me lexuesit e tij
"Libri që lexova..." është aktiviteti më freskues i të rinjve që ka filluar të zhvillohet në Shkup, i cili bëhet për qëllim siç tha edhe ...
image
BDI - PDSH, mes ulurimës dhe tinzarisë
Ka dallimi shumë të madh mes paraqitjeve publike të Menduh Thaçit dhe Ali Ahmetit. Kur flet publikisht Ahmeti, pa e dëgjuar e dine se çka ...
image
Kim Mehmeti: Ahmeti të tregojë se sa të rinj shkupjanë janë rrahur?
Analisti dhe shkrimtari i mirënjohur nga Shkupi, Kim Mehmeti ka nxjerr në pah një fenomen tejet shqetësues që është bërë tashmë përditshmëri nëpër rrugët e ...
image
Kim Mehmeti në "Fokus": Politikanët tanë i kemi lazdruar(VIDEO)
Në emsionin "Fokus" i cili transmetohet në televizionin "Art" me seli në Tetovë, që udhëhiqet nga Rean Saiti, i ftuari i kësaj jave ishte publicisti ...
image
Kush do mbaj përgjegjësi për vrasjen e Harun Aliut me shokë?!
Edhe pas tre vjetësh akoma nuk është zbardhur enigma e vrasjes së komandant Kushtrimit, Harun Aliut, njërit prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) dhe ...
image
U promovua "Shkupi" i Kim Mehmetit, me Glauk Konjufcën (VIDEO)
Shkrimtari Kim Mehmeti, promovoi mbrëmjen e së shtunës librin e tij me titull ‘Shkupi’. Përmbatjen e këtij libri, ai është munduar ta shpjegojë përmes një ...
Next