Fillimi | Media-Lajme | Shqiptarët të bojkotojnë maqedonishten për të respektuar shqipen

Shqiptarët të bojkotojnë maqedonishten për të respektuar shqipen

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Shqiptarët e Maqedonisë duhet të bojkotojnë maqedonishten, njëjtë si kosovarët serbishten pas ofensivave serbe të viteve të 80-ta. Meqë shqiptarët përbëjnë 30-të për qind të popullsisë së Maqedonisë, ndërsa shqipja nuk përdoret si gjuhë e dytë zyrtare, madje emri i saj as që përmendet në kushtetutën e Maqedonisë, shqiptarët duhet të zgjohen nga gjumi dhe të mos heshtin siç heshtëm me përmendoret e sheshit të Shkupit.

Analisti Kim Mehmeti thotë se përderisa shqipja nuk institucionalizohet, atëherë shqiptarët do të bënin shumë mirë ta bojkotonin përdorimin e maqedonishtes. “Sot kur një pjesë e maqedonasve Shkupin e ndjenë gjithnjë e më të vetin, kur shumë shoqata e institucione i shkruajnë letra Brukselit ne shenjë revolte pse kryeqendra e Evropës e anashkalon emërtimin ‘maqedonase’ e ‘maqedonas’, shqiptarët sillen njësoj si edhe gjatë ndërtimit të përmendoreve në sheshin e kryeqytetit të Maqedonisë: heshtin e madje edhe presin atë që nuk mund ta bëjnë vetë, t’ua rregullojë Zoti”, thotë Mehmeti për “Lajm”, duke shtuar se shqiptarët duhet të thonë hapur se shteti ku jetojnë është duke u rrënuar nga pesha e rëndë  përmendoreve të shumta dhe se është duke u ngulfatur nga britma e bashkëqytetarëve të tyre maqedonas që thonë se ky vend flet vetëm në një gjuhë dhe ka vetëm një fe. “Shqiptarëve nuk u kujtohet të thonë atë që duhet ta dinë ata vetë dhe e tërë bota: se ky shtet nuk fletë vetëm në një gjuhë, se ky vend mund të mbetet pa zë, nëse shqiptarët e këtushëm do u përgjigjeshin elitave maqedonase në të njëjtën mënyrë siç sillen ato ndaj gjuhës shqipe – nëse do vendosnin të mos flasin në gjuhën maqedonase përderisa gjuha e tyre amtare nuk institucionalizohet si e barabartë me atë maqedonase. Pra të thonë hapur se zyrtarizimi i një gjuhe nuk matet me atë sa e flasin ministrat, po sa populli mundet të komunikojë në gjuhën amtare me institucionet e shtetit. Por për ta thënë këtë, më parë duhet të dalësh nga pozita e ‘vasalit’ politik që vrapon pas veprimeve të sunduesit e nuk ecë rrugës së vet drejtë së ardhmes”, thotë Mehmeti.

Ndërkaq, Shoqata e Botuesve Shqiptarë të Maqedonisë (SHBSHM), të martën me anë të një letre kërkoi ndihmë nga euro-komisarit Shtefan Fyle, për përdorimin e shqipes.

“Përmes kësaj letre, kërkojmë nga ju që të shfrytëzoni autoritetin dhe ndikimin tuaj dhe të institucionit që përfaqësoni, për të lobuar deri tek Qeveria e Republikës së Maqedonisë që sa më shpejtë të shqyrtojë mundësinë që të ngrihet nisma për përmendjen e gjuhës shqipe në Kushtetutën e RM dhe në nën aktet tjera ligjore. Po ashtu, edhe deri tek partitë politike shqiptare që ta artikulojnë këtë si kërkesë politike. Ne si organizatë kulturore mendojmë se ky është një hap shumë i rëndësishëm në avancimin dhe kultivimin e kulturës shqiptare në Republikën e Maqedonisë, si njërën prej kulturave autoktone evropiane të këtij vendi”, tha Qamil Rufati, nënkryetar i SHBSH-së. Përdorimi i gjuhës shqipe në Maqedoni është mjaft i kufizuar, edhe aty ku e lejon Ligj, shqipja sërish cungohet.

(Gazeta LAJM)

http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/11365.html

 Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
0
Tjera nga Media-Lajme
Previous
image
Kim Mehmeti: Shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë kur të humbin Shkupin
Publicisti Kim Mehmeti ka postuar një koment të tijin sot në profilin e vet në Facebook. Ai shkruan se shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë në momentin ...
image
Kim Mehmeti “shkrimtari lakuriq”
Shkruan: Armando BORA...
image
Kim Mehmeti: Kërkesat e Selës legjitime, por Menduh Thaçi asnjëherë s'dorëhiqet
Analisti politik Kim Mehmeti kërkesat e Ziadën Selës për debat në kongresin e partisë i vlerëson si të drejta, dhe çështje të tyren brenda partiake. “Është ...
image
Kim Mehmeti: Gruevski mund t`i përfshijë të dy partitë shqiptare në Qeveri
Në zgjedhjet e parakohshme Parlamentare partitë politike në pushtet, si në kampin maqedonas poashtu edhe në atë shqiptar, shënuan fitore absolute. Analisti politik Kim Mehmeti, vlerëson ...
image
Kim Mehmeti: Rinia shqiptare, ambasadorët e mrekullueshëm të shqiptarisë
Shkrimtari i mirënjohur dhe shumë i vlerësuar nga kritikët e sotëm shqiptar dhe ndërkohmbëtarë, një nga publicistët më të guximshëm dhe më të drejtpërdrejtë në ...
image
"Shekulli i dytë i Pavarësisë dhe Çështja Çame"
Unioni Studendor Shqiptar (USSH) me rastin e Ditës së Pavarësisë, nesër 27.11.2013 (të mërkurën) në ora 14:00, te hotel "Arka" do të organizojë një tribunë ...
image
Kim Mehmeti: "Jugosllavie e re" projekt për të përçarë shqiptarët
Shkrimtari dhe mendimtari i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, shprehet kundër nismës së Malit të Zi, për krijimin e Unionit Ballkanik me qendër në Serbi, duke ...
image
Kimi kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri
Sapo ka sjellë në treg librin e tij më të ri, “Ngjyrat e këtij dheu”, botim i shtëpisë “Koha”. Por, përtej gëzimit që sjellë çdo ...
image
BDI një darkë me Ramën, 100 me partnerët maqedonas!
E ç’vlerë ka kjo një darkë vëllazërore, përballë të shumtave që krerët e BDI-së, për çdo ditë, i hanë me shokët e tyre maqedonas të ...
image
Kim Mehmeti flet për "Vitet e urithit" me lexuesit e tij
"Libri që lexova..." është aktiviteti më freskues i të rinjve që ka filluar të zhvillohet në Shkup, i cili bëhet për qëllim siç tha edhe ...
image
BDI - PDSH, mes ulurimës dhe tinzarisë
Ka dallimi shumë të madh mes paraqitjeve publike të Menduh Thaçit dhe Ali Ahmetit. Kur flet publikisht Ahmeti, pa e dëgjuar e dine se çka ...
image
Kim Mehmeti: Ahmeti të tregojë se sa të rinj shkupjanë janë rrahur?
Analisti dhe shkrimtari i mirënjohur nga Shkupi, Kim Mehmeti ka nxjerr në pah një fenomen tejet shqetësues që është bërë tashmë përditshmëri nëpër rrugët e ...
image
Kim Mehmeti në "Fokus": Politikanët tanë i kemi lazdruar(VIDEO)
Në emsionin "Fokus" i cili transmetohet në televizionin "Art" me seli në Tetovë, që udhëhiqet nga Rean Saiti, i ftuari i kësaj jave ishte publicisti ...
image
Kush do mbaj përgjegjësi për vrasjen e Harun Aliut me shokë?!
Edhe pas tre vjetësh akoma nuk është zbardhur enigma e vrasjes së komandant Kushtrimit, Harun Aliut, njërit prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) dhe ...
image
U promovua "Shkupi" i Kim Mehmetit, me Glauk Konjufcën (VIDEO)
Shkrimtari Kim Mehmeti, promovoi mbrëmjen e së shtunës librin e tij me titull ‘Shkupi’. Përmbatjen e këtij libri, ai është munduar ta shpjegojë përmes një ...
Next