Fillimi | Media-Lajme | Qindra kumanovarë në promovimin e librave të Kim Mehmetit

Qindra kumanovarë në promovimin e librave të Kim Mehmetit

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Eseja historike “Shkupi” dhe romani “Lypsiqarët e Shkupit” janë dy veprat e fundit të shkrimtarit dhe publicistit të njohur Kim Mehmeti, të cilat u promovuan të hënën në mbrëmje në Kumanovë. Si asnjëherë tjetër qindra kumanovarë, profesorë, studentë, njerëz që e duan kulturë ishin mbledhur në këtë promovim, ku debate mes autorit Mehmeti dhe atyre zgjati më shumë se një orë. Akademik Ali Aliu duke folur për veprat e Mehmetit tha se eseja “Shkupi” është një enciklopedi e vogël të cilën duhet ta bënin institucionet. “Aty ka materiale dhe fotografi për Shkupin të cilat asnjëherë më parë nuk janë publikuar. Ky libër, të cilin Kimi e ka quajtur ese  historike është një enciklopedi e cila duhej bërë nga institucionet dhe jo nga një autor”, tha Aliu. Ndërkaq romani “Lupsiqarët e Shkupit”, është një metaforë, ku autori tregon një rrjet në lypsarëve shqiptarë të cilët veprojnë në të gjitha hapësirat shqiptare dhe janë të vetmit të cilët e mbajnë gjallë fatin e kombit.

Autori Kim Mehmeti tha se esenë historike “Shkupi”, e ka shkruar për t’iu kundërvënë ndodhive që po ndodhin në 20 vitet e fundit në kryeqytetin e Dardanisë. Brenga e de-shqiptarizimit që po i ndodh Shkupit, i cili ka qenë kryeqytet i shqiptarëve para Tiranës dhe Prishtinës ka qenë shkak i publikimit të kësaj vepre, e cila i ka marrë autorit disa vite punë. Brenga rreth de-shqiptarizimit të Shkupit kaloi në një debat ku qytetarët e Kumanovës, si gjithnjë treguan gatishmërinë e tyre për të ndihmuar në zgjidhjen e kësaj çështjeje të madhe.

Promovimin e veprave të Kim Mehmetit e organizoi gazeta “Lajm”, ndërsa u ndihmua nga biznesmeni nga Kumanova Feriz Dervishi, i cili u tregua i gatshëm të jap ndihmën e tij. Esenë historike “Shkupi: dhe romanin “Lypsiqarët e Shkupit” i Botoi shtëpia botuese “Logos - A”.Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
1.00
Tjera nga Media-Lajme
Previous
image
Kim Mehmeti: Shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë kur të humbin Shkupin
Publicisti Kim Mehmeti ka postuar një koment të tijin sot në profilin e vet në Facebook. Ai shkruan se shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë në momentin ...
image
Kim Mehmeti “shkrimtari lakuriq”
Shkruan: Armando BORA...
image
Kim Mehmeti: Kërkesat e Selës legjitime, por Menduh Thaçi asnjëherë s'dorëhiqet
Analisti politik Kim Mehmeti kërkesat e Ziadën Selës për debat në kongresin e partisë i vlerëson si të drejta, dhe çështje të tyren brenda partiake. “Është ...
image
Kim Mehmeti: Gruevski mund t`i përfshijë të dy partitë shqiptare në Qeveri
Në zgjedhjet e parakohshme Parlamentare partitë politike në pushtet, si në kampin maqedonas poashtu edhe në atë shqiptar, shënuan fitore absolute. Analisti politik Kim Mehmeti, vlerëson ...
image
Kim Mehmeti: Rinia shqiptare, ambasadorët e mrekullueshëm të shqiptarisë
Shkrimtari i mirënjohur dhe shumë i vlerësuar nga kritikët e sotëm shqiptar dhe ndërkohmbëtarë, një nga publicistët më të guximshëm dhe më të drejtpërdrejtë në ...
image
"Shekulli i dytë i Pavarësisë dhe Çështja Çame"
Unioni Studendor Shqiptar (USSH) me rastin e Ditës së Pavarësisë, nesër 27.11.2013 (të mërkurën) në ora 14:00, te hotel "Arka" do të organizojë një tribunë ...
image
Kim Mehmeti: "Jugosllavie e re" projekt për të përçarë shqiptarët
Shkrimtari dhe mendimtari i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, shprehet kundër nismës së Malit të Zi, për krijimin e Unionit Ballkanik me qendër në Serbi, duke ...
image
Kimi kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri
Sapo ka sjellë në treg librin e tij më të ri, “Ngjyrat e këtij dheu”, botim i shtëpisë “Koha”. Por, përtej gëzimit që sjellë çdo ...
image
BDI një darkë me Ramën, 100 me partnerët maqedonas!
E ç’vlerë ka kjo një darkë vëllazërore, përballë të shumtave që krerët e BDI-së, për çdo ditë, i hanë me shokët e tyre maqedonas të ...
image
Kim Mehmeti flet për "Vitet e urithit" me lexuesit e tij
"Libri që lexova..." është aktiviteti më freskues i të rinjve që ka filluar të zhvillohet në Shkup, i cili bëhet për qëllim siç tha edhe ...
image
BDI - PDSH, mes ulurimës dhe tinzarisë
Ka dallimi shumë të madh mes paraqitjeve publike të Menduh Thaçit dhe Ali Ahmetit. Kur flet publikisht Ahmeti, pa e dëgjuar e dine se çka ...
image
Kim Mehmeti: Ahmeti të tregojë se sa të rinj shkupjanë janë rrahur?
Analisti dhe shkrimtari i mirënjohur nga Shkupi, Kim Mehmeti ka nxjerr në pah një fenomen tejet shqetësues që është bërë tashmë përditshmëri nëpër rrugët e ...
image
Kim Mehmeti në "Fokus": Politikanët tanë i kemi lazdruar(VIDEO)
Në emsionin "Fokus" i cili transmetohet në televizionin "Art" me seli në Tetovë, që udhëhiqet nga Rean Saiti, i ftuari i kësaj jave ishte publicisti ...
image
Kush do mbaj përgjegjësi për vrasjen e Harun Aliut me shokë?!
Edhe pas tre vjetësh akoma nuk është zbardhur enigma e vrasjes së komandant Kushtrimit, Harun Aliut, njërit prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) dhe ...
image
U promovua "Shkupi" i Kim Mehmetit, me Glauk Konjufcën (VIDEO)
Shkrimtari Kim Mehmeti, promovoi mbrëmjen e së shtunës librin e tij me titull ‘Shkupi’. Përmbatjen e këtij libri, ai është munduar ta shpjegojë përmes një ...
Next