Fillimi | Media-Lajme | Presheva u bë bashkë me “Shkupi”-n

Presheva u bë bashkë me “Shkupi”-n

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Karvani promovues vazhdoi në Kosovën Lindore

Salla e bibliotekës së qytetit në Preshevë ishte e ngushtë për të pranuar të gjithë të interesuarit për të përcjellë promovimin. Prezentë ishin edhe lexues të rinj, por edhe përfaqësues të gjeneratave më të vjetra. Shumë prej tyre shfrytëzuan rastin të evokojnë kujtime nga ditët studentore, kur kanë studiuar në normalen e Shkupit

Preshevë, 10 janar - Karvani promovues i gazetës “Lajm” dhe shtëpisë botuese “Logos – A” sërish ka kaluar kufijtë e Maqedonisë.  Qindra dashamirë të letrave shqipe nga Presheva, qendra e Kosovës Lindore, morën pjesë në promovimin e veprave “Shkupi” dhe “Lypsiqarët e Shkupit” të shkrimtarit të njohur shqiptar Kim Mehmeti. Në promovimin që të hënën u bë në bibliotekën e qytetit “Mehmet Jusufi” në Preshevë, kishin ardhur dashamirë të librit edhe nga Bujanoci, por edhe nga Kumanova.

Takimi i shkrimtarit Mehmeti me opinionin preshevar ishte tejet emotiv. “Unë e njoh traditën preshevare. Kryevendi në këtë qytet i lëshohet atyre që kanë merita të veçanta. Ju më keni bë nder me ftesën tuaj dhe shpresoj që e kem merituar këtë nder që ma keni bërë”, tha shkrimtari Mehmeti duke falënderuar rinitarët preshevarë dhe drejtorin e bibliotekës të cilët iniciuan dhe organizuan këtë promovim.

Salla e bibliotekës së qytetit në Preshevë ishte e ngushtë për të pranuar të gjithë të interesuarit për të përcjellë promovimin. Prezentë ishin edhe lexues të rinj, por edhe përfaqësues të gjeneratave më të vjetra. Shumë prej tyre shfrytëzuan rastin të evokojnë kujtime nga ditët studentore, kur kanë studiuar në normalen e Shkupit.

Pati edhe interesim të madh për të debatuar për të ardhmen e Preshevës dhe viseve tjera shqiptare që gjenden në skajet e trojeve etnike.

“Unë e kam thënë se çdo komb serioz duhet të kujdeset dhe ta forcojë atë që e quajë unazë, gjegjësisht skajet më të largëta të trojeve të veta etnike. Ne nuk do të kemi politikë serioze kombëtare përderisa nuk e forcojmë Manastirin, Preshevën, Bujanocin, Kumanovën dhe pjesët tjera që janë në kufi me sllavët. Tirana, Prishtina dhe Shkupi mbrohen në këto pjesë. Nëse  nuk i kemi të konsoliduara këto vise ne nuk mund të themi se kemi shtete të forta”, tha shkrimtari Mehmeti.

Sa i përket bashkimit të territoreve, Mehmeti tha se shqiptarët së pari duhet ti bashkojnë kokat, sepse i kemi të ndara, e pastaj tokat. Për Mehmetin shqetësim paraqet edhe abetarja që mësojnë nxënësit shqiptarë të Luginës së Preshevës, ndërsa diplomacinë e shtetit shqiptarë e quan inferiore kundrejt kësaj çështje.

Për vlerën historike të monografisë “Shkupi” foli historiani Skënder Hasani.

“Është fatkeqësi që historianët serb e maqedonas kanë bë dhjetëra monografi për Shkupin, kurse ne shqiptarët tani bëjmë monografinë e parë. Historianët dhe shqiptarët duhet ta falënderojmë  shkrimtarin Mehmeti për këtë vepër ku në mënyrë të argumentuar është zbërthyer e kaluara e lavdishme shqiptare e Shkupit. Kjo e kaluar flet se Presheva dhe Shkupi gjithmonë gjatë historisë kanë qenë të lidhura mes veti”, tha Hasani, duke e potencuar edhe rëndësinë e figurave preshevare gjatë proceseve historike kombëtare.  

Prezenca në qytetin e tyre e njërit prej emrave më të mëdhenj të letërsisë moderne shqiptare, nuk u anashkalua as nga autoritetet komunale të Preshevës. Kryetari i komunës Ragmi Mustafa organizoi një pritje speciale për shkrimtarin Mehmeti dhe për ekipin e gazetës “Lajm” dhe shtëpisë botuese “Logos A”.

“Në kohën kur Presheva po anashkalohet nga politikanët shqiptarë të Shqipërisë dhe Kosovës, është nder i madh për ne të kemi në mesin tonë një shkrimtar të madh si Kim Mehmeti”, deklaroi me këtë rast kryetari Mustafa.  

(Gazeta Lajm)Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
5.00
Tjera nga Media-Lajme
Previous
image
Kim Mehmeti: Shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë kur të humbin Shkupin
Publicisti Kim Mehmeti ka postuar një koment të tijin sot në profilin e vet në Facebook. Ai shkruan se shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë në momentin ...
image
Kim Mehmeti “shkrimtari lakuriq”
Shkruan: Armando BORA...
image
Kim Mehmeti: Kërkesat e Selës legjitime, por Menduh Thaçi asnjëherë s'dorëhiqet
Analisti politik Kim Mehmeti kërkesat e Ziadën Selës për debat në kongresin e partisë i vlerëson si të drejta, dhe çështje të tyren brenda partiake. “Është ...
image
Kim Mehmeti: Gruevski mund t`i përfshijë të dy partitë shqiptare në Qeveri
Në zgjedhjet e parakohshme Parlamentare partitë politike në pushtet, si në kampin maqedonas poashtu edhe në atë shqiptar, shënuan fitore absolute. Analisti politik Kim Mehmeti, vlerëson ...
image
Kim Mehmeti: Rinia shqiptare, ambasadorët e mrekullueshëm të shqiptarisë
Shkrimtari i mirënjohur dhe shumë i vlerësuar nga kritikët e sotëm shqiptar dhe ndërkohmbëtarë, një nga publicistët më të guximshëm dhe më të drejtpërdrejtë në ...
image
"Shekulli i dytë i Pavarësisë dhe Çështja Çame"
Unioni Studendor Shqiptar (USSH) me rastin e Ditës së Pavarësisë, nesër 27.11.2013 (të mërkurën) në ora 14:00, te hotel "Arka" do të organizojë një tribunë ...
image
Kim Mehmeti: "Jugosllavie e re" projekt për të përçarë shqiptarët
Shkrimtari dhe mendimtari i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, shprehet kundër nismës së Malit të Zi, për krijimin e Unionit Ballkanik me qendër në Serbi, duke ...
image
Kimi kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri
Sapo ka sjellë në treg librin e tij më të ri, “Ngjyrat e këtij dheu”, botim i shtëpisë “Koha”. Por, përtej gëzimit që sjellë çdo ...
image
BDI një darkë me Ramën, 100 me partnerët maqedonas!
E ç’vlerë ka kjo një darkë vëllazërore, përballë të shumtave që krerët e BDI-së, për çdo ditë, i hanë me shokët e tyre maqedonas të ...
image
Kim Mehmeti flet për "Vitet e urithit" me lexuesit e tij
"Libri që lexova..." është aktiviteti më freskues i të rinjve që ka filluar të zhvillohet në Shkup, i cili bëhet për qëllim siç tha edhe ...
image
BDI - PDSH, mes ulurimës dhe tinzarisë
Ka dallimi shumë të madh mes paraqitjeve publike të Menduh Thaçit dhe Ali Ahmetit. Kur flet publikisht Ahmeti, pa e dëgjuar e dine se çka ...
image
Kim Mehmeti: Ahmeti të tregojë se sa të rinj shkupjanë janë rrahur?
Analisti dhe shkrimtari i mirënjohur nga Shkupi, Kim Mehmeti ka nxjerr në pah një fenomen tejet shqetësues që është bërë tashmë përditshmëri nëpër rrugët e ...
image
Kim Mehmeti në "Fokus": Politikanët tanë i kemi lazdruar(VIDEO)
Në emsionin "Fokus" i cili transmetohet në televizionin "Art" me seli në Tetovë, që udhëhiqet nga Rean Saiti, i ftuari i kësaj jave ishte publicisti ...
image
Kush do mbaj përgjegjësi për vrasjen e Harun Aliut me shokë?!
Edhe pas tre vjetësh akoma nuk është zbardhur enigma e vrasjes së komandant Kushtrimit, Harun Aliut, njërit prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) dhe ...
image
U promovua "Shkupi" i Kim Mehmetit, me Glauk Konjufcën (VIDEO)
Shkrimtari Kim Mehmeti, promovoi mbrëmjen e së shtunës librin e tij me titull ‘Shkupi’. Përmbatjen e këtij libri, ai është munduar ta shpjegojë përmes një ...
Next