Fillimi | Media-Lajme | Kim Mehmeti: Shqiptarët nuk vrasin fëmijë

Kim Mehmeti: Shqiptarët nuk vrasin fëmijë

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Nuk duhet harruar se Maqedonia është “Kazablanka” e Ballkanit njësoj siç nuk duhet harruar se në këtë shtet shumëçka dëshmon se vendi është në duart e nëntokës politike e jo në ato të institucioneve shtetërore. Gjithashtu nuk duhet harruar se shumë qendra fqinje ende shpresojnë se nuk ka marrë fund rivizatimin i hartave të shteteve të Ballkanit shprehet ndër të tjera Kim Mehmeti.

Tribuna Shqiptare: Ndodhi tragjedia e vrasjes së pesë djemve. Në fillim pati akuza shabllone që autorësinë ua hidhnin shqiptarëve. Sa janë të rrezikshme këto incidente në këtë situatë të tensionuar?

Kim Mehmeti: Këto vrasje vijnë pas një vale incidentesh ndëretnike që ndodhën muajve të fundit. Vrasja e pesëfishtë ka ndodhur disa ditë para Pashkëve ortodoks. Viktimat janë nga një rajon ku gjatë konfliktit të 2001 pati dhjetëra viktima shqiptare dhe ku lagjet e pakta shqiptare janë të rrethuara nga fshatrat me banorë maqedonas. Gjitha këto rrethana të çojnë të mendosh se nëse vrasjen nuk e ka bërë ndonjë monstrum apo i sëmurë mendorë, atëherë autorë të saj mund të jenë struktura mirë të organizuara që kanë për qëllim Maqedoninë ta fusin në spiralen e vrasjeve ndëretnike që nuk do merrnin fund.

Cilët do që të jenë vrasësit monstruoz, kjo ngjarje tragjike do e çojë Maqedoninë edhe më pranë një destabilizimi të brendshëm. Sa për akuzat e pabaza që i përhapën disa media që donin të nxisnin hakmarrje ndëretnike duke pohuar se vrasësit mund të jenë shqiptarë, ato duhet shikuar nga prizmi i frymës së një mosbesimi ndëretnike të ushqyer edhe nga institucionet shtetërore e cila e solli Maqedoninë në situatë që edhe kur e kap gripi ndonjë maqedonas,  menjëherë për këtë fajësohen shqiptarët.  

Tribuna Shqiptare: A janë incidentet të orkestruara nga ndonjë qendër. Kush është i interesuar për ta destabilizuar Maqedoninë, qoftë edhe përkohësisht?

Kim Mehmeti: Destabilizimi i Maqedonisë nuk është interes shqiptarë. Më në fund, nëse shqiptarët do donin ta destabilizonin këtë shtet, atë do mund ta bënin pa marrë në qaf viktima të pafajshme, por thjeshtë duke thënë se nuk e duam këtë shtet. Pastaj unë dua të besoj se shqiptarët do e mbrojnë atë ma madhoren që kanë trashëguar nga e kaluara: kurrë mos vrasësh fëmijën të pafajshëm dhe kurrë mos i gëzohesh kujës së cilësdo nëne në këtë botë. Pastaj nuk duhet harruar se Maqedonia është “Kazablanka” e Ballkanit njësoj siç nuk duhet harruar se në këtë shtet shumëçka dëshmon se vendi është në duart e nëntokës politike e jo në ato të institucioneve shtetërore. Gjithashtu nuk duhet harruar se shumë qendra fqinje ende shpresojnë se nuk ka marrë fund rivizatimin i hartave të shteteve të Ballkanit. Dhe duke e ditur sa e brishtë është Maqedonia dhe sa lehtë këtu mund të kallet zjarri ndëretnik, ata bëjnë çmos dhe do bëjnë çmos që çdo gjë të fillojë nga e para dhe që Maqedonia të jetë ajo arë nga e cila çdonjëri do merr atë që mendon se i takon. /almakosKomente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
5.00
Tjera nga Media-Lajme
Previous
image
Kim Mehmeti: Shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë kur të humbin Shkupin
Publicisti Kim Mehmeti ka postuar një koment të tijin sot në profilin e vet në Facebook. Ai shkruan se shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë në momentin ...
image
Kim Mehmeti “shkrimtari lakuriq”
Shkruan: Armando BORA...
image
Kim Mehmeti: Kërkesat e Selës legjitime, por Menduh Thaçi asnjëherë s'dorëhiqet
Analisti politik Kim Mehmeti kërkesat e Ziadën Selës për debat në kongresin e partisë i vlerëson si të drejta, dhe çështje të tyren brenda partiake. “Është ...
image
Kim Mehmeti: Gruevski mund t`i përfshijë të dy partitë shqiptare në Qeveri
Në zgjedhjet e parakohshme Parlamentare partitë politike në pushtet, si në kampin maqedonas poashtu edhe në atë shqiptar, shënuan fitore absolute. Analisti politik Kim Mehmeti, vlerëson ...
image
Kim Mehmeti: Rinia shqiptare, ambasadorët e mrekullueshëm të shqiptarisë
Shkrimtari i mirënjohur dhe shumë i vlerësuar nga kritikët e sotëm shqiptar dhe ndërkohmbëtarë, një nga publicistët më të guximshëm dhe më të drejtpërdrejtë në ...
image
"Shekulli i dytë i Pavarësisë dhe Çështja Çame"
Unioni Studendor Shqiptar (USSH) me rastin e Ditës së Pavarësisë, nesër 27.11.2013 (të mërkurën) në ora 14:00, te hotel "Arka" do të organizojë një tribunë ...
image
Kim Mehmeti: "Jugosllavie e re" projekt për të përçarë shqiptarët
Shkrimtari dhe mendimtari i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, shprehet kundër nismës së Malit të Zi, për krijimin e Unionit Ballkanik me qendër në Serbi, duke ...
image
Kimi kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri
Sapo ka sjellë në treg librin e tij më të ri, “Ngjyrat e këtij dheu”, botim i shtëpisë “Koha”. Por, përtej gëzimit që sjellë çdo ...
image
BDI një darkë me Ramën, 100 me partnerët maqedonas!
E ç’vlerë ka kjo një darkë vëllazërore, përballë të shumtave që krerët e BDI-së, për çdo ditë, i hanë me shokët e tyre maqedonas të ...
image
Kim Mehmeti flet për "Vitet e urithit" me lexuesit e tij
"Libri që lexova..." është aktiviteti më freskues i të rinjve që ka filluar të zhvillohet në Shkup, i cili bëhet për qëllim siç tha edhe ...
image
BDI - PDSH, mes ulurimës dhe tinzarisë
Ka dallimi shumë të madh mes paraqitjeve publike të Menduh Thaçit dhe Ali Ahmetit. Kur flet publikisht Ahmeti, pa e dëgjuar e dine se çka ...
image
Kim Mehmeti: Ahmeti të tregojë se sa të rinj shkupjanë janë rrahur?
Analisti dhe shkrimtari i mirënjohur nga Shkupi, Kim Mehmeti ka nxjerr në pah një fenomen tejet shqetësues që është bërë tashmë përditshmëri nëpër rrugët e ...
image
Kim Mehmeti në "Fokus": Politikanët tanë i kemi lazdruar(VIDEO)
Në emsionin "Fokus" i cili transmetohet në televizionin "Art" me seli në Tetovë, që udhëhiqet nga Rean Saiti, i ftuari i kësaj jave ishte publicisti ...
image
Kush do mbaj përgjegjësi për vrasjen e Harun Aliut me shokë?!
Edhe pas tre vjetësh akoma nuk është zbardhur enigma e vrasjes së komandant Kushtrimit, Harun Aliut, njërit prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) dhe ...
image
U promovua "Shkupi" i Kim Mehmetit, me Glauk Konjufcën (VIDEO)
Shkrimtari Kim Mehmeti, promovoi mbrëmjen e së shtunës librin e tij me titull ‘Shkupi’. Përmbatjen e këtij libri, ai është munduar ta shpjegojë përmes një ...
Next