Fillimi | Media-Lajme | Nëse vonohen ekspertët ndërkombëtarë zvogëlohen gjasat për gjykim korrekt

Nëse vonohen ekspertët ndërkombëtarë zvogëlohen gjasat për gjykim korrekt

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Analistët vlerësojnë se në këtë shtet ku mosbesimi , të cilin e krijojnë vetë institucionet shtetërore është shumë i madh do të ishte mirë që ekspertët ndërkombëtarë të ishin përfshirë që në fillim. Sipas tyre kyçja e ekspertëve ndërkombëtarë është pak si vonë, pasi në hetimet e rënda, orët e para të hetimit janë shumë të rëndësishme

Mos përfshirja e ekspertëve ndërkombëtarë në zbardhjen e vrasjes së pesëfishtë në Smillkovë ka shtuar më tepër dyshimet se të dyshuarit që ka arrestuar policia për këtë rast mund të mos kenë lidhje me krimin. Që nga një maji kur u organizua aksioni policor “Monstra”, mjegulla e dyshimeve sa vjen e shtohet, ndërsa  vonesa e kyçjes së ekspertëve ndërkombëtarë  në zbardhjen e këtij rasti, i shto edhe më tepër dyshimet.  

Analistët vlerësojnë se në këtë shtet ku mosbesimi  të cilin e krijojnë vetë institucionet është shumë i madh do të ishte mirë që ekspertët ndërkombëtarë të ishin përfshirë që në fillim. “Po të ishin kyç që në fillim ekspertët ndërkombëtarë do të kishin ndihmuar në heqjen e dyshimeve të mëdha të cilat i krijon vetë Ministria e punëve të Brendshme dhe të gjitha institucionet e përfshira në këtë rast. Segmenti I dyshimeve janë gabimet që i bëjnë organet shtetërore.  Ato i nxisin dyshimet”, thotë analisti Kim Mehmeti, duke shtuar se nga dita në ditë ato nxisin edhe më shumë dyshime. “ Edhe këto ditë ato vetë po nxisin edhe më shumë dyshime. Thonë se nuk i kanë torturuar të burgosurit, ndërkaq që I kanë torturuar.  Atëherë shtrohet pyetja, pse I kanë torturuar nëse I kanë në dorë faktet. Kur I ke faktet, e nxjerr  para gjykatës, e dënon dhe kaq. Çdo të thotë tortura ndaj të burgosurve”, thotë Mehmeti, duke shtuar se sa më vonë që të  kyçen ekspertët ndërkombëtarë në zbardhjen e kësaj çështjeje, aq më të mëdha do të jenë dyshimet rreth këtij rasti. “Organet e Maqedonisë edhe mund të trillojnë fakte”, thotë Mehmeti. /lajm


Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
0
Tjera nga Media-Lajme
Previous
image
Kim Mehmeti: Shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë kur të humbin Shkupin
Publicisti Kim Mehmeti ka postuar një koment të tijin sot në profilin e vet në Facebook. Ai shkruan se shqiptarët do ta "humbin" Maqedoninë në momentin ...
image
Kim Mehmeti “shkrimtari lakuriq”
Shkruan: Armando BORA...
image
Kim Mehmeti: Kërkesat e Selës legjitime, por Menduh Thaçi asnjëherë s'dorëhiqet
Analisti politik Kim Mehmeti kërkesat e Ziadën Selës për debat në kongresin e partisë i vlerëson si të drejta, dhe çështje të tyren brenda partiake. “Është ...
image
Kim Mehmeti: Gruevski mund t`i përfshijë të dy partitë shqiptare në Qeveri
Në zgjedhjet e parakohshme Parlamentare partitë politike në pushtet, si në kampin maqedonas poashtu edhe në atë shqiptar, shënuan fitore absolute. Analisti politik Kim Mehmeti, vlerëson ...
image
Kim Mehmeti: Rinia shqiptare, ambasadorët e mrekullueshëm të shqiptarisë
Shkrimtari i mirënjohur dhe shumë i vlerësuar nga kritikët e sotëm shqiptar dhe ndërkohmbëtarë, një nga publicistët më të guximshëm dhe më të drejtpërdrejtë në ...
image
"Shekulli i dytë i Pavarësisë dhe Çështja Çame"
Unioni Studendor Shqiptar (USSH) me rastin e Ditës së Pavarësisë, nesër 27.11.2013 (të mërkurën) në ora 14:00, te hotel "Arka" do të organizojë një tribunë ...
image
Kim Mehmeti: "Jugosllavie e re" projekt për të përçarë shqiptarët
Shkrimtari dhe mendimtari i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, shprehet kundër nismës së Malit të Zi, për krijimin e Unionit Ballkanik me qendër në Serbi, duke ...
image
Kimi kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri
Sapo ka sjellë në treg librin e tij më të ri, “Ngjyrat e këtij dheu”, botim i shtëpisë “Koha”. Por, përtej gëzimit që sjellë çdo ...
image
BDI një darkë me Ramën, 100 me partnerët maqedonas!
E ç’vlerë ka kjo një darkë vëllazërore, përballë të shumtave që krerët e BDI-së, për çdo ditë, i hanë me shokët e tyre maqedonas të ...
image
Kim Mehmeti flet për "Vitet e urithit" me lexuesit e tij
"Libri që lexova..." është aktiviteti më freskues i të rinjve që ka filluar të zhvillohet në Shkup, i cili bëhet për qëllim siç tha edhe ...
image
BDI - PDSH, mes ulurimës dhe tinzarisë
Ka dallimi shumë të madh mes paraqitjeve publike të Menduh Thaçit dhe Ali Ahmetit. Kur flet publikisht Ahmeti, pa e dëgjuar e dine se çka ...
image
Kim Mehmeti: Ahmeti të tregojë se sa të rinj shkupjanë janë rrahur?
Analisti dhe shkrimtari i mirënjohur nga Shkupi, Kim Mehmeti ka nxjerr në pah një fenomen tejet shqetësues që është bërë tashmë përditshmëri nëpër rrugët e ...
image
Kim Mehmeti në "Fokus": Politikanët tanë i kemi lazdruar(VIDEO)
Në emsionin "Fokus" i cili transmetohet në televizionin "Art" me seli në Tetovë, që udhëhiqet nga Rean Saiti, i ftuari i kësaj jave ishte publicisti ...
image
Kush do mbaj përgjegjësi për vrasjen e Harun Aliut me shokë?!
Edhe pas tre vjetësh akoma nuk është zbardhur enigma e vrasjes së komandant Kushtrimit, Harun Aliut, njërit prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) dhe ...
image
U promovua "Shkupi" i Kim Mehmetit, me Glauk Konjufcën (VIDEO)
Shkrimtari Kim Mehmeti, promovoi mbrëmjen e së shtunës librin e tij me titull ‘Shkupi’. Përmbatjen e këtij libri, ai është munduar ta shpjegojë përmes një ...
Next