Fillimi | Video | Shtatë vjetori i marrëveshjes së Ohrit

Shtatë vjetori i marrëveshjes së Ohrit

Madhësia: Decrease font Enlarge font

Sot mbushen shtatë vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit e cila i dha fund konfliktit të armatosur mes forcave qeveritare maqedonase dhe luftetareve shqiptare.

Zëri i Amerikës  

             
13-08-2008 

Sot mbushen shtatë vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit e cila i dha fund konfliktit të armatosur mes forcave qeveritare maqedonase dhe luftetareve shqiptare.

Marrëveshja garantoi përparimin e pozitës së shqiptarëve në këtë Republikë, duke përfaqësuar në mënyrë të përshtatshme numrin e këtij komuniteti në administratë dhe në institucionet e tjera shtetërore dhe publike.Por, disa elementë të kësaj marrëveshjeje nuk janë zbatuar plotësisht në praktikë; ndërsa afati i plotësimit të saj është zvarritur prej vitesh.

Ky përvjetor gjen në koalicion pikërisht dy forcat e konfliktit të atëhershëm, Bashkimin Demokratik për Integrim dhe partinë VMRO-DPMNE. Por ne cfare pozitash i gjen shqiptaret e Maqedonise ky pervjetor dhe sa jane realizuar ne te vertete objektivat e kesaj marreveshje per te permiresuar gjendjen e tyre? Ne emisionin Ditari, Zeri i Amerikes zhvilloi nje interviste me analistin Kim Mehmeti.

http://www.voanews.com/albanian/2008-08-13-voa8.cfm

 

Komente (1 dërguar):

Ademi më 28 March, 2009 01:31:30
avatar
Te Lumt o Zotri Kim Mehmeti se me vend e ke por fajin e kem ne vet Shqiptart qe shkojm ne zgjedhje duhet ti bojkotojm te gjitha zgjedhjet per me e kuptue faktori nderkombetar edhe le te vijn edhe ke ne sikur ne kosove EULEXI dhe le ta koordinoj marveshjen e ohrit ne pergjithesi se saper partit e tona shqiptare na ka hanger dreqi prej te pares deri te e fundit se ska agje prej tyre vetem populli po hjek shum dita dites po behet edhe ma i padurueshem e prandaj mos me ndodh ndonje luft e re po partit e tona duhet me tregue sukses njeher e mrapa te kerkojne vota prej shqiptareve ju pershendes zotri KIM MEHMETI TUNG.

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tag
Ska asnjë tag
Votoni këtë tekst
3.00
Tjera nga Video
Previous
image
Kim Mehmeti në 'Ora Kulturë' (VIDEO)
Kim Mehmeti i ftuar në emisionin "Ora Kulturë", që udhëhiqet nga Armando Bora, ku kryesisht flitet për letërsinë e Mehmetit... ...
image
Intervista e dhënë nga Kim Mehmetit për emisionin "Rubikon" në KTV - VIDEO
Kim Mehmeti në emisionin "Rubikon" të drejtuar nga Adriatik Kelmendi që transmetohet në  "KTV" i shpalosi mendimet e tij idhur me incidentet e fundit në ...
image
Kim Mehmeti në “Top Story”në Top Channel, krimet e luftës në Kosovë (VIDEO)
Kim Mehmeti,Xhavit Haliti,Shpetim Idrizi dhe Astrit Gashi flasin në emisionin Top Story në Top Channel. Kosova është shndërruar prej disa javësh në një lajm kryesor ...
image
"Logos" sjell 55 më të mirat e fjalës së shkruar(VIDEO)
Publicisti Kim Mehmeti shprehu shqetësimin për mos prezencën e asnjë politikani shqiptar. Ai nënvizoi se asnjë nga 55 titujt e botuar së fundi nga shtëpia ...
image
Emisioni Shqip në Top Channel:Ballkani përplasje e re
A është ky Ballkani ku duam të jetojmë? Kësaj pyetje u përpoqën t’i përgjigjeshin në emisionin e gazetares Rudina Xhunga, “Shqip”, një panel ku bënte ...
image
Vizion Plus:Kim Mehmeti për regjitrimin e dështuar në Maqedoni
Regjistrimi i popullsisë ne Maqedoni dështoi për shkak te politikes nacionaliste qe prodhon kryeministri Gruevski, ne dem te shqiptareve. Analistet vendas mendojnë se megjithe pozitat ...
image
Ka nevojë për mendësi të re politike, jo per ligj të ri për regjistrimin e popullsisë
Parlamenti i Maqedonisë votoi ligjin për ndërprerjen e vlefshmërisë së Ligjit për regjistrimin e popullsisë. Analistët thonë se regjistrimi dështoi për shkak të politikës nacionaliste maqedonase e cila ka për qëllim uljen e numrit të shqiptarëve, pasi përveç si operacion statistikor, regjistrimi në Maqedoni ka rëndësi të madhe politike. ...
image
Kim Mehmeti: Aleanca Kuq e zi,Prizren
Emisioni Shqip i drejtuar nga Rudina Xhunga ne Top Channel. Tema:Aleanca Kuq e zi,Prizren, Mysafir:Kim Mehmeti,Kreshkin Spahiu,Lorik Cana,Ekrem Kryeziu,Bedri Abdullahu,Gerti Peshkopia      ...
image
Me Kim Mehmetin në ZonaB Klan Kosova
Me Kim Mehmetin në ZonaB Klan Kosova. Në emisionin ZonaB të drejtuar nga Baton Haxhiu. Tema: Zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni 2011.  ...
image
Kim Mehmeti: Zgjedhjet Shqiptare, debat në emisionin Shqip
Në emisionin Shqip të drejtuar nga Rudina Xhunga në Top Channel.Tema:Zgjedhjet në hapësirat ShqiptareMysafire:Kim Mehmeti,Daut Gumeni,Adem Demaçi    Ndiqni videon këtu   ...
image
Zgjedhjet në Maqedoni, cfarë përfitojnë shqiptarët?
  Po cfarë pritet të përfitojnë më shumë shqiptarët nga këto zgjedhje të parakohëshme në Maqedoni? Sipas analistëve nëse partite politike maqedonase nuk do të fitonin shumicën ...
image
Shqiptarët nuk e duan Gruevskin
  Sipas një anketimi të realizuar nga Instituti Liberta në Shkup rezulton sa 87 % e shqiptarëve janë të pakënaqur me kryeministrin aktual Nikolla Gruevski dhe ...
image
Kim Mehmeti: Maqedonia nuk mund të qëndroj në "këmbë" (VIDEO)
Qeveria s’heq dorë nga ndërtimi i kishës në Kalanë e Shkupit. Ky objekt mbetet ndër prioritetet e qeverisë në vitin 2011.Në tenderin e hapur për ...
Next